Lisabon – ano či ne? Test pro normální lidi

Argumentace zastánců a odpůrců Lisabonské smlouvy se často míjí, neboť každý uvažuje na základě úplně jiných prvotních předpokladů. Řada lidí se přitom ptá, zda mají být pro či proti Lisabonu, aniž by měli čas a chuť stát se experty na EU. Asi nejlepší odpovědí na jejich otázku tak je vrátit se k jádru věci a jasně vyexponovat základní střet o evropskou integraci, ke kterému se nakonec vždy v debatě o Lisabonské smlouvě opět dostaneme. Mnohem více než dílčí novinky, které smlouva přináší, jsou to právě základní postoje k EU jako takové, které pro každého z nás určují, zda v Lisabonské smlouvě vidíme pozitivní posun vpřed nebo smrtelné nebezpečí pro svůj národ.

Zapomeňte chvilku na vše, co jste doposud slyšel(a) či četl(a) o Lisabonské smlouvě, i na své politické sympatie – a zcela dle „selského rozumu“ odpovězte na následující otázky. 

NB: Svět není černobílý, na žádnou z následujících otázek nelze seriózně odpovědět stoprocentním ano či ne. Jak jsem však uvedl, jde o to vyexponovat základní střet o EU, který u nás probíhá – a to bez určitého zjednodušení není možné. Vyberte tu z odpovědí, která Vám je bližší, bez ohledu na všechny „ale“, která Vás samozřejmě okamžitě začnou napadat... 

1. Podíváte-li se na dnešní svět, máte pocit, že ve srovnání se zbytkem planety...

A: je toho víc, co evropské země a Evropany rozděluje.

B: je toho víc, co evropské země a Evropany spojuje. 

 

2. Domníváte se, že zájmy České republiky jsou většinou:

A: v ostrém rozporu se zájmy většiny ostatních 27 zemí EU, takže evropské kompromisy pro nás budou většinou nevýhodné.

B: poměrně slučitelné se zájmy většiny ostatních 27 zemí EU a lze proto celkem snadno najít kompromisy, které nám vyhovují. 

 

3. Dáváte přednost spíše:

A: absolutní záruce toho, že v EU se nikdy nic nerozhodne bez našeho souhlasu, byť to pravděpodobně povede k její faktické nefunkčnosti nebo přinejmenším velké těžkopádnosti.

B: akceschopné a funkční EU s řadou pojistek pro každou zemi, které však nejsou absolutní a může se proto stát, že budou přijata rozhodnutí, se kterými nesouhlasíme. 

 

4. V ostatních zemích EU, včetně těch velkých (Německo, Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko), vidíte spíše:

A: velmoci, které nás chtějí ovládnout.

B: partnery, se kterými se lze rozumně dohodnout. 

 

5. Vůči ostatním zemím EU a institucím EU a priori pociťujete spíše:

A: nedůvěru: ostatní země nám „půjdou po krku“ a rozhodnutí EU půjdou systematicky proti našim zájmům.

B: důvěru: s ostatními zeměmi se můžeme dohodnout a společně budeme silnější. 

 

6. Malé a středně velké země v EU, které tam jsou již léta a evropskou integraci tradičně podporují (země jako Belgie, Lucembursko, Nizozemí, Portugalsko, Řecko,...), nám podle vás dokazují, že:

A: jsou otroky velkých zemí, kteří si to nechtějí připustit.

B: evropská integrace je šance pro malé a středně velké země, které si v EU mohou vytvořit dostatečný vliv. 

 

7. Srovnání EU s RVHP nebo s protektorátem Vám přijde:

A: realistické nebo minimálně máte pocit, že na tom něco je.

B: nehorázné a nesmyslné. 

 

8. Rozhodnutí přestat vykonávat některé pravomoci sami na národní úrovni a předat je na evropskou úroveň, kde budou vykonávány společně, dle jasně dohodnutých pravidel (byť tato pravidla ve jménu efektivity umožňují abychom tu byli přehlasováni, tu naopak my přehlasovávali jiné), považujete...

A: ... za čirou a pro nás nevýhodnou ztrátu suverenity.

B: ...za krok výhodný pro zemi jako je ČR a vedoucí paradoxně spíše k posílení naší suverenity. 

 

9. To, že na přijetí rozhodnutí tzv. kvalifikovanou většinou Lisabonská smlouva od roku 2017 počíta se systémem, kde pro rozhodnutí musí hlasovat minimálně 15 zemí z 27 a těchto 15 zemí musí reprezentovat alespoň 65% obyvatel EU, dle Vašeho názoru...

A: ... je špatně, protože kvalifikovaná většina by buď neměla vůbec existovat nebo by se alespoň měla velmi silně blížit jednomyslnosti.

B: ... je dobře, protože to činí systém méně zablokovatelný oproti současnému stavu a zároveň to znemožňuje, aby velké státy přehlasovavaly malé a naopak. 

 

10. V referendu z roku 2003 o vstupu do EU jste hlasoval(a)...

A: ...proti a nelitujete toho (nebo pro a litujete toho).

B: ... pro a nelitujete toho (nebo proti a litujete toho).  

Hodnocení:

Máte-li většinu odpovědí A: Je vcelku logické, že jste proti Lisabonské smlouvě, zejména je-li těch A opravdu hodně. 

Máte-li většinu odpovědí B: Není důvodu, abyste se Lisabonské smlouvy bál(a) a čím více máte odpovědí B, tím více byste naopak měl(a) tuto reformu Evropské unie vítat.

Špatná zpráva pro ty, kdo mají většinu odpovědí A, ale odpověď 10B: v roce 2003 by bylo bývalo logické, abyste hlasoval(a) proti našemu vstupu do EU...

Autor: Lukáš Macek | středa 10.12.2008 15:41 | karma článku: 21,48 | přečteno: 2223x