Platíme si antimonopolní úředníky za lobbování pro soukromé firmy?
Nejde o žádné drastické změny, z pohledu občana-spotřebitele se má zejména zvýšit komfort při odevzdávání starého elektra k recyklaci. Kvůli tomu je podle směrnice – a brzy snad konečně i podle zákona – budou muset zdarma odebírat třeba všichni prodejci s obchody většími než 400 metrů. Drtivá většina z nich už to tak jako tak dělá. Celým jménem se těm změnám říká „vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů“.
Mezitím už proti nám ovšem zahájila Evropská komise řízení o „porušení smlouvy ve věci včasného neprovedení směrnice“. Česká republika tak čelí reálnému nebezpečí, že zhruba do šesti měsíců od zahájení řízení proti ní komise podá žalobu k Evropskému soudnímu dvoru se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Pět měsíců už uběhlo.
Přečtete si reakci Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.Odkaz vložen redakcí na základě požadavku ÚOHS.
Někoho to ale ani nadále příliš nevzrušuje. Kolem návrhu se lobuje zleva – zprava, padají pozměňovací návrhy i návrhy na jeho zamítnutí. Není tedy divu, že Senát, který jej před pár dny projednával na své 23. schůzi, věc vyřešil šalamounsky: neschválili jej ani nezamítl. Po uplynutí 30 dnů (čili 12. srpna) tak uplyne tzv. marná lhůta a zákon dostane k podpisu prezident republiky.
Je ale šokující, že mezi ostatními lobbyisty usilujícími o zamítnutí novely a svolávajícími tak na nás všechny hromy a blesky z Lucemburku, kde nejvyšší evropský soud sídlí, je také státní Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Těžko říci, kterému z podnikatelských sdružení, jimž hrozí, že kvůli novele přijdou o kšefty, se podařilo tuhle instituci zatáhnout do hry. Pro zajímavost – jedním z nich je Sdružení zpracovatelů odpadních elektrických a elektronických zařízení (SZE). To se sice tváří, že hájí zájmy zhruba 40 firem působících v oboru, má přitom ale pouhé tři členy. Původního čtvrtého na seznam členů „kdosi“ zapsal bez jeho vědomí, což byla před časem docela velká ostuda.
Faktem nicméně je, že místopředseda ÚOHS Michal Petr neváhal za zamítnutí novely zákona intervenovat osobním dopisem u předsedy příslušného senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Ivo Bárka.
Opravdu byl úřad v roce 1996 zřízen pro podobné účely? Opravdu mají vysoce postavení státní úředníci pobírat své statisícové platy za takovou aktivitu? V zákoně č. 273/1996 Sb., kterým byla stanovena působnost ÚOHS jako ústředního orgánu státní správy České republiky, se neříká nic o tom, že by jeho vrcholní představitelé měli hájit jakékoli skupinové zájmy. Úřadu přísluší jen „vytvářet podmínky pro podporu a ochranu hospodářské soutěže, vykonávat dohled při zadávání veřejných zakázek a veřejné podpory“. O lobbování ani slovo.
Lukáš Horáček
Podle zákona ředitelka ERÚ Vitásková končí

Bude to znít trochu absurdně, když po nedávných policejních akcích napíšu, že ministerstvo obrany funguje líp než Energetický regulační úřad (ERÚ), ale bude to pravda.
Lukáš Horáček
Prezidentské cigárko v České televizi

Normální smrtelník si budově České televize nezapálí. Miloš Zeman se ale mezi ně (nás) zřejmě nepočítá. Během proslulé návštěvy Kavčích hor, při níž spadl ze schodů, padla z úst čerstvě zvolené hlavy státu neméně proslulá otázka: Pane řediteli, kde mám popelníček? Následně byl Zeman v prostorách našeho nejvýznamnějšího média veřejné služby servilně obsloužen.
Lukáš Horáček
Všude byl a všechno znal, politik Petr Šilar

Je to obří dilema a musím ho poslední dobou řešit častěji, než je zdrávo. Vidím dobrou akci, říkám si, jdu do toho. Jenže když pak zjistím, kdo za tím stojí, připadám si jako trouba, který naletěl šikovnému manipulátorovi.
Lukáš Horáček
Někteří lidé naštěstí mají paměť

Jakmile se začaly objevovat články o tom, že si komunisté na severu Čech vezmou do koalice nejen své oranžové kamarády, ale také stranu boháče Zelenky Severočeši.cz, v diskuzích pod články se začali zkušení rozpomínat, že tohle spojení už tu jednou bylo. Na radnici města Most.
Lukáš Horáček
Komunista Bubeníček tluče na buben zatím jen hodně nesměle

Oranžové tsunami se při letošních krajských volbách ve dvou krajích zbarvilo do ruda. V Karlovarském a v Ústeckém kraji vystřídali sociální demokracii na pozici voličsky nejsilnější partaje komunisté. A v plzeňském kraji uspěli modří, nepochybně zásluhou odvolaného ministra spravedlnosti Pospíšila, který zde kandidoval na hejtmana. Co se ale skrývá za úspěchem komunistů?
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Kniha i debut roku pro Letnice. Miroslav Hlaučo získal dvě ceny Magnesia Litera
Letošní ročník knižních cen Magnesia Litera zná vítěze. Knihou roku jsou Letnice spisovatele...
Magnesia Litera 2025
Magnesia Litera je ocenění literárních děl, udělované každoročně od roku 2002 Sdružením Litera....
ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení
Poslanci se sešli na mimořádné schůzi k digitalizaci stavebního řízení. Svolat ji nechalo ANO,...
Tlačíme na Rusko ohledně dohody, řekl Trump. Příští dny označil za rozhodující
USA vyvíjejí silný tlak na Rusko k uzavření dohody o příměří, která je velmi blízko, ale také...
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 953x