Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vojenská spolupráce SSSR a Výmarské republiky

16.dubna 1922 v italském Rapallu podepsaly dvě, ostatními státy v podstatě ignorované země politickou, hospodářskou a vojenskou dohodu, ve které si mimo jiné odpouští vzájemné dluhy a reparace.

Po vývoji z posledních let a jednání na Janovské konferenci jim totiž nic jiného nezbývalo - Německo (Výmarská republika) označené za jednoznačného viníka Velké války, připravené o části území a drcené doslova brutálními reparacemi ve prospěch vítězných mocností, jejichž placení jeho hospodářství naprosto nezvládalo a Rusko (Ruská socialistická federativní sovětská republika), se zaostalým hospodářstvím rozvráceným dvěma válkami a odmítané ostatními zeměmi ve všech oblastech spolupráce. 

Rapallská smlouva, podepsaná lidovým komisařem zahraničních věcí G. V. Čičerinem a ministrem zahraničí W. Rathenauem, znamenala pro Německo první nevynucenou a rovnoprávnou smlouvu po Velké válce a pro Rusko znamenala ukončení ignorance ze strany okolního světa  a první proražení hospodářské blokády po bolševickém převratu. Mimo hospodářské spolupráce a výměny zboží se začala rozbíhat i spolupráce vojenská, výměna technologií (hlavní příjemce Rusko) a možnost německého výzkumu zbraní, zakázaných  Versailleskou smlouvou (Rusko nebylo signatářem). Vojenská spolupráce mezi dvěma jmenovanými státy se rozbíhala ve třech oblastech - vývoj tanků, letectva a chemických zbraní, okrajově probíhalo i křížové studium na důstojnických školách. Další zakázanou kategorii - výzkum ponorek pro Německo zajišťovala holandská firma  N. V. Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw v kooperaci s japonskými a argentinskými loděnicemi.

Letecká základna Lipeck (u Voroněže)

Tato základna, letecká škola a výzkumné středisko bylo znovuobnoveno v 15.7.1925 (smlouva podepsána 15.4.1925) na místě bývalé Imperiální letecké základny bombardérů Ilja Muromec.  Škola, která disponovala cca 50 letouny různých typů a výrobců (většina Fokker D.XIII) se zabývala výzkumem konstrukce letounů, taktikou leteckého boje, bombardování a společným výcvikem pilotů, kterých z německé strany prošlo do ukončení spolupráce okolo 120 pilotů. Výcvik byl šestiměsíční (jaro- podzim), v době aktivního výcviku (nejvyšší počet) měla škola asi 230 školitelů a pozemního personálu a okolo 60 kadetů, v zimních měsících se o udržovací práce staralo okolo 40 osob. Provozní dotace z německé strany činili v roce 1930 okolo 2 mil. tehdejších marek. Na přelomu let 1931-32 dochází ke značnému útlumu spolupráce a po nástupu A. Hitlera do funkce kancléře (leden 1933) je  15.12.1933 projekt "Lipeck" ukončen. Od ledna 1934 na základně začíná fungovat Vyšší letecko-taktická škola VVS v čistě sovětské režii.

Letouny Fokker D.XIII, Lipeck 1928

Tanková škola Kama

Sovětsko-německá dohoda o vytvoření společného tankového střediska v Kazani byla podepsána 3.10.1926 v Moskvě a toto vzniklo v bývalých nepoužívaných kasárnách 5. kargopolského dragounského pluku. Velitelem školy, která svoji činnost započala v roce 1929 byl (tak jako v Lipecku) důstojník Reichswehru, jeho zástupcem důstojník DRRA. Středisko se zabývalo testováním tankových technologií a taktikou tankového boje. Jako školící prostředky sloužily sovětské MS-1 (5 ks), kořistní (po bílém hnutí) prvoválečné Medium Mk A WhippetMark V. a Renault FT 17 (9 ks) a nakoupené britské tančíky Carden-Loyd. Dále na této základně probíhali také zkoušky v rámci německého projektu Armeewagen 20 - testy (neúspěšnými) procházela dvě vozidla s krycím označením Grosstraktor Daimler-Benz a testy (taktéž neúspěšné) sovětsko-německé konstrukce TG (tank Grotte). Tímto střediskem za tři roky činnosti prošlo okolo 40 důstojníků Reichswehru (ze známých H. Guderian, W. von Blomberg a W. Model) a 3.9.1933 končí německá účast - zařízení přechází plně pod DRRA jako Kazaňské tankové učiliště.

Střední tank Grosstraktor Daimler-Benz jako památník před kasárnami 5.Panzer Regiment, Wünsdorf

Zkušební polygon Tomka

Testovací laboratoře a chemický polygon Tomka byly založeny u města Volsk v Saratovské oblasti s německou investicí 1 mil. tehdejších marek v roce 1928 na základě obnovované jednoleté smlouvy (obnovena 3x). Na této základně probíhaly testy bojových látek a ochrany proti nim. Testy a vývoj prováděli němečtí chemici  pod zástěrkou firmy GEFU se sovětským dozorem do roku 1932.

Ukončení spolupráce a její význam pro obě strany

Spolupráce v těchto odvětvích byla ukončena souběžně s nástupem A.Hitlera jako německého kancléře z několika důvodů - hlavní roli ze sovětské strany hrála změna pohledu a přístupu ostatního světa k SSSR (postupné ukončení hospodářských a politických embarg na přelomu 20. a 30. let), snaha o vstup do Společnosti národů (18.8.1934) a zařazení se mezi "plnohodnotné státy" a dále pro nečitelnost nového politického stavu v Německu a silné rozpory.  Ukončená spolupráce přinesla nesporné výhody oběma stranám - Německo úplně neztratilo krok ve vojenském technologickém vývoji a do SSSR se dostaly nedostatkové technologie - hlavně letecké motory a pro dělnicko-rolnickou armádu nezvyklý vojenský profesionální  přístup. Byla navázána osobní přátelství mezi důstojníky, z nichž někteří se vypracovali na vysoké armádní funkce, což však pro některé na sovětské straně znamenalo při všeobecných čistkách (1937-39) vážné ohrožení zdraví.

Spolupráce, utlumená v roce 1933,  se znovu rozbíhá na jaře roku 1939 vlivem přístupu "bývalých vítězných velmocí" k expanzi Německa (Porýní, Sársko, Rakousko, ČSR) a jejich neochoty bezpečnostní koordinace s SSSR (neúspěšná jednání Molotov-Drax-Doumenc).

Autor: Luděk Kratochvíl | sobota 8.4.2017 17:40 | karma článku: 26,44 | přečteno: 2039x
  • Další články autora

Luděk Kratochvíl

Plynové útoky na východní frontě za Velké války (rok 1915)

Pokud se řekne „plynový útok“, většině lidí se vybaví Ypres, západní fronta nebo Remeš. Východní fronta je trochu v informačním stínu, pokusme se to tedy napravit...

31.7.2017 v 11:59 | Karma: 20,08 | Přečteno: 628x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

LT-38 - nejlepší československý prvorepublikový tank,

zkonstruovaný Rusem, sice do výzbroje prvorepublikové armády nikdy nevstoupil, ale německé armádě pomohl dobýt Polsko a Francii ..... a vozidla na jeho podvozku sloužila až do 70-tých let

2.6.2017 v 12:50 | Karma: 33,41 | Přečteno: 2207x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Buď ministr zdravotnictví i s premiérem lže jako socan ....

a nebo Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Nizozemsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Švédsko a Švýcarsko nepatří mezi civilizované země .....

1.6.2017 v 14:55 | Karma: 37,96 | Přečteno: 1823x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Květnová "částečná mobilizace" 1938 a situace v pohraničí po ní ....

„Je těžko být v dnešních dobách člověkem a ještě těžší je být Čechem ve zdejším poněmčeném kraji...“

29.5.2017 v 21:38 | Karma: 30,43 | Přečteno: 1098x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Rozkaz č. 37 Lidového komisaře vojenství o odzbrojení Čechoslováků

25.5.1918 byl rozeslán telegram L. D. Trockého do všech oblastí, kde se nacházely jednotky Čs. vojska na Rusi. Telegram, který společně s předchozími bolševickými útoky na ně, vtáhl legionáře do ruské občanské války .....

25.5.2017 v 21:51 | Karma: 23,60 | Přečteno: 834x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 965x
Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.cz

Seznam rubrik