Dycky Most! Aneb ČT stvořila nekorektní seriál. Nebo ne?

Seriál Most! začala Česká televize vysílat v začátkem ledna a už po pár dílech se stal diváckým hitem, který kdekdo interpretuje a má naprosto jasno o všech významech, které nám autoři chtěli sdělit.

Seriál se odehrává v reálném prostředí severočeského Mostu. Hlavním tématem seriálu je soužití početné romské menšiny s "bílou" většinou. Jedna z hlavních postav je ještě ke všemu transsexuál, dříve Pavel, nyní Dáša. Tvůrci seriálu (osvědčená dvojice: scénárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský) se odvážně pustili do závažných témat, jakými jsou například: nesnášenlivost, xenofobie, rasismus, nezaměstnanost apod. Nosnou platformou je však humor a nadsázka. Hlášky, které v seriálu zazní (např.: "On není rasista, on je jenom debil!", Ženská je jako tramvaj z mostu do Litvínova, hází s tebou ze strany na stranu a nakonec tě odveze do ještě větší p*dele."....) jsou velmi vtipné a vyznívají velmi autenticky, nepochybuji o tom, že jsou skutečně odposlouchané tam na severu. Až se člověk diví, že něco takového vysílá veřejnoprávní televize.

Most! je však i fenoménem na sociálních sítích, kde jej řeší téměř každý. Většina obdivně používá nejslavnější slogan: "Dycky Most!". Pochopitelně se ale najde i mnoho "filosofů", kteří se snaží poselství seriálu nějak zanalyzovat či interpretovat. Známá je reakce poslance a místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny, který prohlásil, že Česká televize útočí na 2000 let zaběhlé principy a cpe nebohým dětem transgendery. Jako kdyby byl snad seriál Most určený dětem... Potom do toho ještě zamotá neomarxismus (jak moderní!) a dokonce mluví o Frankfurtské škole (společenství filosofů 1. poloviny 20. století, která usilovala o kritické zkoumání společnosti a vycházela mj. z poznatků Karla Marxe, G. W. F. Hegela a S. Freuda), kteří by rozhodně měli ambice řešit problémy Čočkina, Luďana a impotentního Edy.

Samozřejmě se ozvývají hlasy, že je seriál příliš vulgární a urážlivý. Vzhledem k vulgarismům, kterými se v seriálu skutečně nešetří, je to celkem pochopitelné. Viz článek queer aktivistky Terezy Zvolské (odkaz níže).  Zarážející je, že autorka napsala tento článek po zhlédnutí jediného dílu s jasným odsudkem, že seriál již nebude nadále sledovat. Její pohled je jednostranný a plochý. Bez urážek by to šlo údajně lépe. Jasně, budeme se tvářit, že urážky neexistují, a pojmeme tuto problematiku tak nějak vznešeněji. Necháme Romy mluvit jako knihu a skinheadská partička zkusí bojovat se svým nepřítelem pouze myšlenkou. A všechny případné vulgarismy vypípáme, tím se všechno určitě vyřeší. 

Další zajímavý článek, který jsem zahlédla na Facebooku (bohužel jej nemohu zpětně dohledat), však říká, že ona nekorektnost je ve skutečnosti maskovaná hyperkorektnost, protože nepracující lůzr je bílý Čech, jeho hysterická, a poněkud jednoduchá exmanželka, je rovněž Češka, naproti tomu transgerder postava je sympatická, stejně jako pracující Rom Franta.

Je jasné, že autoři vzali několik stereotypů, které jim posloužily jako rámec seriálu. Proč ale dílo nemůžeme sledovat jen jako seriál? A vtipný seriál? Proč pořád musíme všemu dávat nějaké nálepky? Proč nemůžeme postavy vnímat jenom jako obyčejné lidi, kteří mají nějaké charaktery a své problémy, které se snaží řešit?

Luďan řeší své bytí ze dne na den, byť dost svérázným způsobem.Tonda bojuje se zamilovaností, s očekáváním rodičů a svou inteligencí, kterou se vyčleňuje ze svého okolí. Dáša chce jenom šťastně žít ve svém rodném městě a vycházet se svým okolím. Eda řeší svou impotenci. Franta se chce usadit. a tak dále.

Já sama jsem v reakcích na mé články zde na blogu byla nazvána například lepšočlověkem, grammar nazi, hysterkou, havloidem, sluníčkářem, bolševikem, neomarxistou, fašistkou atd. Ono je poměrně jednouché označit si své názorové oponenty nějakou takovou nálepkou, hodit je do nějaké skupiny, se kterou nechci mít nic společného, a utěšovat se pocitem vlastní výjimečnosti. Nepochybuji o tom, že mě po zveřejnění tohoto článku čeká opět něco podobného.

Jenže toto nálepkování vede ke zjednodušování a povrchnímu vidění světa. A jestli já vidím nějaký hlubší smysl v tomto seriálu, je to právě boj proti zjednodušujícím předsudkům a stereotypům. A je úplně jedno, kdo je na jaké straně.

On opravdu nemusí být člověk hned rasista, může být opravdu jenom debil...

Dycky Most!

Související články:

1) Seriál Most! dráždí poslance ČSSD Foldynu transsexuální figurou.Není to přirozené, je to exces, říká. Zdroj:https://www.lidovky.cz/domov/serial-most-drazdi-poslance-cssd-foldynu-transsexualni-postavou-clovek-je-muz-nebo-zena-rika.A190215_100412_ln_domov_jho?

2) Seriál Most! by mohl být vtipný i bez urážek. Zdroj:http://denikreferendum.cz/clanek/29087-serial-most-by-mohl-byt-vtipny-i-bez-urazek?fbclid=IwAR2QepxTqqkzI-j9z2BTkco3a2cC04UnZAWcjdptNUXemYd7SJi-VNQi-SI

P. S. Věnováno Leošovi. Společně seriál sledujeme a hodně se u toho nasmějeme.

P. P. S. Věnováno také Markovi za přínosné konzultace k tomuto tématu.

Autor: Lucie Tučková | středa 20.2.2019 8:27 | karma článku: 41,19 | přečteno: 6920x