Zrod sportovního rekordu v přímém přenosu

S mimořádnou pozorností sledovali sportovní fanoušci v Izraeli v pátek 1/11 dopoledne dohrávku 25. kola nikoli vlastní, ale čínské nejvyšší fotbalové soutěže – tamní superligy. Ve hře nebyla totiž pouze kopaná.

Šlo také o to, zda se bude přepisovat čínská fotbalová historie.

Proč takový zájem právě v Izraeli?

Na olympijském stadionu v Kuej-jangu v jižní oblasti kontinentální Číny se utkaly týmy Peking Renhe a Kanton R&F. A tady je odpověď na výše položenou otázku. Za kantonský klub hrají dva Izraelci. Eran Zahavi a Dia Saba.

Nevím, jestli je důležité upřesnit, že Zahavi je Žid a Saba Arab. Podstatné je totiž něco jiného.

Zahavi začal hrát za Kanton R&F (ve stejném městě působí ještě jeden klub, Kanton Evergrande) v roce 2016. Nastoupil v polovině sezony a stihl nastřílet 11 branek. Tady je  jeho dosavadní statistika:

• sezona 2016 … 11 gólů
  • sezona 2017 … 27 gólů – 1. místo v tabulce střelců (oceněn jako Hráč roku a Zlatou kopačkou)
  • sezona 2018 … 20 gólů – 3. místo v tabulce střelců
  • sezona 2019, do 31. října: 28 gólů, vyrovnal dosavadní rekord Brazilce Elkesona z roku 2014, průběžné první místo v tabulce střelců

Více než 28 branek v čínské superlize dokud nikdo nevsítil. Ve vzduchu viselo napětí: podaří se to právě dnes, 1. listopadu 2019, Eranu Zahavimu?

Zápas začal v pátek dopoledne SEČ – a pro Kanton nikoli šťastně. Peking otevřel skóre ve 14. minutě. Jaká bude odpověď kantonských, jmenovitě obou Izraelců, Zahaviho a Saby? Zde  je záznam gólů Kantonu:

• 47. minuta … Teng … vyrovnal na 1:1
  • 50. minuta …. Zahavi … 2:1 (z pohledu Kantonu)  -  Zahaviho 29. branka, rekord překonán!
  • 58. minuta …. Saba (přihrával Zahavi) … 3:1
  • 61. minuta … Saba … 4:1

Ještě v průběhu zápasu, v 50. minutě, vstoupil izraelský fotbalista Eran Zahavi do pomyslné síně slávy čínské kopané. Vytvořil nový rekord, 29 vstřelených branek v sezoně. Nemusí to být konečná statistika, protože čínská superliga, která se hraje vždy v průběhu jednoho kalendářního roku, má před sebou ještě tři kola.

A co je neméně důležité: druhý letošní kanonýr v tabulce střelců, Elkeson, který mezitím získal čínské občanství, vsítil dosud 17 branek. Zahaviho by tedy neměl z trůnu sesadit.

Zahavi s manželkou v Kantonu

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 1.11.2019 11:35 | karma článku: 6,89 | přečteno: 249x