Z uprchlíka občanem

Přiletěl do Tokia na světový šampionát v judu, aby obhájil titul mistra světa. Nebylo mu to však povoleno. Kým? Činovníky jeho vlastní země. Také proto se do ní už nevrátil. Stal se uprchlíkem.

 

Řeč je o íránském judistovi Saeidu Mollaeiovi. Soutěží v kategorii do 81 kg. (Aktuálně ve světovém žebříčku č. 3.) Loni (2018) v Baku nenašel přemožitele. Vyhrál pool A, v semifinále porazil Turka Albayraka a v zápase o zlato Japonce Fujiwaru. Splnil se mu sen každého sportovce. Stal se světovým šampionem.

 

Se stejným cílem přiletěl i letos (2019) v srpnu do Tokia. Malý rozdíl tu ale byl: nešlo o zisk titulu, ale o jeho obhajobu.

 

Zprvu šlo všechno hladce jako loni v Baku. Mollaei bojoval v poolu A – a opět zvítězil. Následovalo semifinále. (V něm byl jeho soupeřem Belgičan Casse.) Záhy nastal problém (č. 1). Kdyby totiž Mollaei nad Cassem zvítězil, utkal by se ve finále s izraelským judistou Sagim Mukim.  Pro íránskou výpravu a íránský režim nepřipadalo něco takového do úvahy. Proto přišel z Teheránu jasný politicky motivovaný pokyn, porušující všechny zásady fair play a pošlapávající všechny sportovní principy: Mollaei musí bojovat tak, aby prohrál (a ve finále se nesetkal z judistou z nenáviděného Izraele), současně ale Mezinárodní judistická federace nesmí nic poznat (aby nemohla Írán sankcionovat). Stalo se: Casse vyhrál a Mollaei se posunul do zápasu o bronz.

 

Zmíněný pokyn z Teheránu se týkal i zápasu o (dělené) třetí místo. „Logicky“: pokud by Mollaei bronz vybojoval, musel by stát na stupních vítězů s reprezentantem Státu Izrael. To samo o sobě narušovalo ajatolláhům romantické snění o pannách čekajících na ně v muslimském ráji. Kdyby ale nakrásně Izraelec ještě vyhrál zlato (což se pak také stalo), musel by íránský sportovec vzdát chtě nechtě poctu „sionistické“ hymně Hatikvě. A to už by ajatolláhové a jim podřízení politici „nerozchodili“.

 

Zkrátka a dobře: Mollaei zápas o jednu ze dvou bronzových medailí nuceně prohrál (s Gruzíncem Maisuradzem) a krátce nato o celém tomto nátlaku, který na něj íránský režim učinil – a vlastně o sportovním podvodu -, informoval média.

 

Tento skandál měl zásadní vliv na oba aktéry. /1/ Íránu bylo zakázáno účastnit se všech sportovních akcí organizovaných Mezinárodní judistickou federací. /2/ Saeid Mollaei se už do Íránu vrátit nemohl – a začal pro něj nový sportovní i osobní život.

 

UPRCHLÍKEM

Vedení Mezinárodní judistické federace mu pomohlo dostat se do Německa. Byl zařazen do mezinárodního týmu uprchlíků (IJF Refugee Team). V jeho barvách se zúčastnil ve dnech 22-24/11 grandslamu v Ósace, kde skončil na děleném sedmém místě. Po všech těch děsivých zvratech nebyl ve formě.

 

OBČANEM

Pak v jeho životě nastal zásadní obrat. Z uprchlíka se stal občan – občan státu, který by většina z nás sotva tipovala. Na Instagramu Saeida Mollaeie se objevila jeho fotografie s mongolským prezidentem Chaltmágínem Battulgou (fotoodkaz níže). Co se za tímto setkáním skrývá?

 

Na webu mongolského prezidenta najdeme odpověď:

 

 

Saeidu Mollaeiovi bylo na jeho žádost uděleno dekretem hlavy státu mongolské občanství. (Za zmínku stojí, že současný mongolský prezident je mistrem světa v zápase sambo z roku 1983.)

 

Co to znamená? Že Saeid Mollaei, nově občan Mongolska, bude nyní moci soutěžit s jakýmkoli judistou své kategorie, tedy i se sportovními soupeři z Izraele, a kdekoli – i v Izraeli. Obojího se můžeme v dohledné době dočkat.

 

V K. ČÍNĚ

Podíváme-li se do kalendáře Mezinárodní judistické federace, najdeme v něm u data 12-14/12 poslední velký turnaj roku 2019 – Quingdao Masters. Koná se ve městě Čching-tao v kontinentální Číně. V kategorie do 81 kg jsou přihlášeni jak úřadující mistr světa Sagi Muki z Izraele, tak rodák z Íránu Saeid Mollaei, nyní reprezentant Mongolska. (Na Masters v k. Číně se chystá i Krpálek.)

 

V TA

A v lednu, v termínu 23-25/1, se bude konat první judistická Grand Prix roku 2020. Hostitelským městem je izraelský Tel Aviv. Není to sice ještě oficiálně potvrzeno, ale s velkou pravděpodobností zavítá do Izraele také Mollaei. Pokud ano, bude vřele uvítán. A v Teheránu puknout vzteky. 

 

Viníkem toho, že Mollaei má tak komplikovaný  život není nikdo jiný než íránský režim, resp. fanatická protiizraelská nenávist, která je nedílnou součástí  politiky tohoto režimu. Co soudit o vedení země, které se tak nesmyslně vzdá svého špičkového sportovce; sportovce vozícího z mezinárodních podniků medaile? Doplní si jistě každý sám.

 

S jistou mírou nadsázky a s jistým předstihem lze říci: aby se Mollaei mohl podívat do Izraele, musel se stát Mongolem. Na první poslech legrační, ve skutečnosti ale obludné, nenormální. Jako samotný současný režim ajatolláhů v někdejší Persii.

FOTOODKAZ

Saeid Mollaei s mongolským prezidentem Battulgou./ZDE

 

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 7.12.2019 8:00 | karma článku: 20,41 | přečteno: 801x