Unikátní shoda, nebo "olšerovský lup"?

Bloger sotva prožije větší slast, než když zjistí, že jeho myšlenky jsou součástí cizího textu a jeho autor je vydává za své. Svého času tím naši komunitu oblažoval kolega Břetislav Olšer; také jsem měl tu čest být "okraden".

 

V neděli 23. října nás kolega Karel Trčálek ve svém textu „My, vládní politici, si platy navýšíme, vy si vezměte další svetr!“ seznámil s tím, jak si počínal, když jezdíval do Egypta, pokud jde o výměnu v Zemi na Nilu žádané západní měny – jmenovitě amerického dolaru a evropského eura.

 

Je to pozoruhodné čtení. Omlouvám se za delší citát:

 

Ale když jsem tam jezdíval (do Egypta – LS), bral jsem si většinou dolary, ve směnárně jsem si vždy vyžádal jedno nebo dvoudolarové bankovky na rychlý bakšiš za všelijaké drobné služby. Míval jsem je pokaždé připravené někde v kapsičce, protože takový Egypťan stále čeká a já ho nechtěl samozřejmě okrádat o čas, než bych takový bakšiš někde splašil.

 

Ale brával jsem si sebou i drobná eura, třebaže nejsme v eurozóně, hlavně na pláž, protože i tam se vám kolikrát vyplatí dát bakšiš. Jednak se eura, tedy mince, na rozdíl od dolarů nerozmočí, a taky jsou skladnější, třeba pod jazyk se mi vešlo i pět dvoueurových či sedm jednoeurových mincí.

 

Když jsem ale třeba počítal s tím, že po návratu pojedu ještě na nákupy do Německa, tak jsem si spíš brával do Egypta eura.

 

Bylo to poučné? Asi jak pro koho. Pro člověka, který se tam chystá poprvé, nejspíš ano. Možná vás také napadlo, proč K. Trčálek v článku pojednávajícím o něčem poněkud jiném náhle tematicky odbočí k Egyptu a píše o tom, jaké s sebou vozí peníze. To je ovšem něco, na co má každý autor, nota bene literárně talentovaný autor, plné právo.

 

Na co by ovšem právo mít neměl je počínat si jako Břetislav Olšer – vzít si myšlenku z cizího textu a vytvářet dojem, že celá ta pasáž v jeho článku o Egyptě a cizích penězích (valutách) je takříkajíc z jeho hlavy. Pokud přece jen ano, pak jsme svědky unikátní shody. Shody s kým, čím?

 

Ve středu 12. října 2022 mi položil čtenář Tomáš Bryknar v diskusi pod článkem „K zamítnutí ústavní žaloby kardinála Duky“ následující dotaz:

 

Trochu off topic otázka na Vás, pane Stejskal. V Egyptě pobýváte poměrně často - je lepší vyměnit na cestu eura nebo dolary? O víkendu letím, tak mě to zajímá. Děkuji moc za odpověď.

 

Zde je plný text mého vyjádření:

 

V zásadě je to jedno. Já osobně měním dolary, přičemž si nechám dát i jedno nebo dvoudolarové bankovky na rychlý bakšiš za drobné služby, je lepší je mít připravené někde v kapsičce než zmateně letět do trezoru - heslo - vyjmutí peněženky - hledání drobných, přičemž Egypťan stále čeká, já preferuji "rychlou akci". Hodí se mít i pár drobných eur zase kvůli pobytu na pláži, kdy se také někdy vyplatí bakšiš dát (aby člověk nemusel řešit, že se dolary nechtěně namočí a euromince jsou skladnější). Kdo ale počítá s tím, že po návratu pojede třeba do Německa na nákupy, ten by měl rozměnit spíše eura (zbylé dolary si nechávám na příští pobyt v Egyptě). Pokud si budete něco kupovat, všude se vás zeptají, jestli budete platit dolary či eury, takže je to po mém soudu jedno. Kurs je dnes (cca) 1 USD ... 19,69 EGP, 1 EUR ... 19,12 EGP. Přeji příjemný pobyt.

 

Unikátní shoda, anebo svého druhu „olšerovský lup“? To už nechám na čtenářích.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 23.10.2022 20:18 | karma článku: 21,67 | přečteno: 591x