Turistika: Oživení v Luxoru. Ale ...

Každá nová či obnovená letecká linka do Egypta je v médiích Země na Nilu kvitována s povděkem a dostává se mezi hlavní zprávy. Tak moc Egypťané touží po návratu turistů.

Viděno pohledem průměrného českého turisty má prioritu pobyt u moře. Hurghada, Marsa Alam, případně Šarm aš Šajch – tyto tři destinace jsou „v kurzu“. Poněkud ve stínu jsou jiná místa. Konkrétně Luxor. Nemá sice moře, to nahrazuje, pokud jde o vodní hladinu, Nil, zato má ale jiné poklady. Na západním a východním břehu se to jimi jen hemží. Namátkou: Luxorský chrám, Karnak, Údolí králů, Ramesseum, chrám Setiho I., Memnonovy kolosy. K tomu desítky luxusních hotelů s bazény, dokonalé služby – a korálové moře můžeme odložit na příště.

 

Luxor má také své mezinárodní letiště a postupně vystupuje ze stínu. V tom smyslu, že přibývá charterových spojů, které do této unikátní destinace směřují. Pátého prosince má být zaveden spoj z Madridu. Letos v dubnu, v rámci I. fáze oživení turistiky s Japonskem, byla zřízena linka z Ósaky a v neděli 20/11 přistálo první letadlo z Tokia (II. fáze oživení). Zapomenout nemůžeme ani na obnovení říjnových letů na trase Londýn – Luxor.

 

Egypt, to není jen hurghadská, marsaalamaská a jihosinajská riviéra, to není jen Káhira a pyramidy v jejím okolí. Je to také Luxor – „největší muzeum pod nebem“. Pomalu a jistě se do něj vracejí turisté nejen z Evropy, ale také třeba z Dálného východu. Čím více jich bude, tím lépe pro město závislé na cestovním ruchu. A lépe také pro celý stát a jeho ekonomiku.

 

Jak tyto alespoň trochu pozitivní informace kontrastují s děsivými zprávami přicházejícími ze Sinaje, kvůli nimž je půvabná destinace Taba tabu. Nejnovější hrůzostrašná vražda, stětí stoletého a podle televize Al Arabiya slepého beduínského stařešiny, šejka Suleimana Abu Harata z kmene El Sawarka, nás vrací do kruté reality této části světa. Islámští sadisté (tak sám pro sebe interpretuji zkratku IS – ohavný čin spáchala sinajská odnož teroristické organizace Islámský stát) ve jménu islámu zavraždili respektovaného islámského (súfistického) duchovního. Něco takového se vymyká chápání normálně uvažujícího člověka (doufejme) všude na světě. Těmto barbarským sadistům je zjevně jedno, koho vraždí, hlavně že vraždí. Důvod se vždycky najde. Tentokrát to bylo šejkovo údajné čarodějnictví.

 

Krvavá tragédie na severu Sinaje vzbuzuje otázky, nakolik úspěšné jsou egyptské bezpečnostní síly v tažení proti teroristickým zrůdám, jakkoli není pochyb o těch nejlepších úmyslech tamní vlády a prezidenta islamisty na poloostrově vykořenit. Tyto otázky pak generují obavy milionů lidí v zahraničí o vlastní bezpečnost – a proto egyptský cestovní ruch už od začátku „nilského dějství“ arabského jara nevzkvétá. Zatím nic nového:  začarovaný kruh.

... obr. 1/Jeden z luxorských hotelů s bazénem u břehu Nilu. Také poutavá romantika. (Web Kuoni Travel)

... obr. 2/Luxorské doteky starověku. (Web Rčc-dfo.rf)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 22.11.2016 8:00 | karma článku: 16,97 | přečteno: 351x