Takovou satisfakci nezažije člověk každý den

Pustit se dnes z konzervativních pozic do debat s progresivisty na téma LGBTQ+ nebo transgenderismu znamená nejen vstoupit na tenký led, ale nést kůži na trh a riskovat, že bude nemilosrdně vypráskána.  

 

Dostal jsem se do takového ideového střetu na Blogosféře – a to jsem nechtěl víc než informovat: právě z oněch konzervativních pozic. O dění a postojích takříkajíc druhé strany – církví nebo jednotlivých křesťanů, kteří nesdílejí progresivistický (modernistický, liberální, z hlediska Bible revizionistický) pohled na LGBTQ+, případně se rozhodli nezradit své svědomí a svoji víru. Konkrétně šlo o kauzu irského křesťanského učitele Enocha Burkeho, který odmítal oslovovat chlapce považujícího se za dívku genderově neutrálním zájmenem (v angličtině they/them), načež mu škola zakázala učit i vstoupit do budovy, on to nerespektoval a skončil ve vězení. To je případ z roku 2022 – s přesahem do roku letošního.

 

Zde odbočka. O tři roky dříve informoval Miloš Čermák, jeden z nejlepších tuzemských novinářů, ve svém Deníku na serveru Seznam Zprávy o podobném případu z Anglie. Šlo o nábožensky založeného lékaře Davida Mackeretha, který „odmítl oslovovat transgenderové lidi podle jejich nově zvoleného pohlaví. Přišel kvůli tomu o místo ve vládním úřadě“. M. Čermák informoval: „Mackereth se hájil tím, že přednost má jeho náboženská svoboda a že z jeho víry vyplývá, že jako ženy či muže tvoří lidi Bůh. A že to sami nemůžou měnit. Ale to vládní komise v Birminghamu, přezkoumávající jeho výpověď, nakonec neuznala.“ Závěr komise: Lékařovy názory „jsou neslučitelné s lidskou důstojností a poškozují práva ostatních lidí, zejména transgenderových”. (Seznam Zprávy/13. 10. 2019)

 

Vraťme se ale zpět k učiteli Burkemu. Ve svém článku jsem se ho zastal a vykoledoval si za to nepřízeň administrace a progresivistických autorů a čtenářů. Postavit se za právo respektovat hlas vlastního svědomí znamená v dnešním politicky korektním světě být postaven na pomyslný pranýř s cedulkou na krku obsahující buď označení „homofob“, nebo „transfob“, případně obojí. Ideový střet skončil mým odchodem z Blogosféry – v okamžiku, kdy mi administrace zakázala na téma LGBTQ+ psát.

 

V názorovém nesouladu kolem transgenderismu situace takto nevygradovala, možná lépe řečeno kvůli mému odchodu z Blogosféry na to nebyl čas. Zůstala pouze pachuť z toho všeho a nanejvýš neblahý pocit dvojího metru – jeden druh svobody je nadřazen jinému, opět jsou si někteří rovnější.

 

Zadostiučinění se mi dostalo poté, co jsem si v Týdeníku Echo č. 17/2023 přečetl rozhovor s profesorem sociologie na Oxfordské univerzitě Michaelem Biggsem opatřený nadpisem „Transgenderismus je dosazovaný shora“. Uvedu několik vět, které považuji za důležité a současně varující.

 

K současné situaci ohledně transgenderismu: „V anglickojazyčných zemích se rychle prosadila spousta myšlenek, které ale nebyly podrobeny dostatečnému přezkumu, jelikož je sabotován obviněními z transfobie.“

 

Přirovnání k víře: „… genderová identita je v jistých ohledech podobná duši. Je to něco nehmotného, až posvátného. Porušit to, říct někomu špatným zájmenem, to je jako znesvětit Korán. Extrémní reakce se zdá nepřiměřená skutečně způsobené urážce.“

 

K záležitosti tolerance vůči názorům nikoli politicky korektním: „Jako západnímu akademikovi vám hrozí ztráta sociálního statusu, lidé budou tvrdit, že jste bigotní transfob. Akademici, kteří se tomu nepostaví, jsou zbabělci.“

 

Má prof. Biggs pravdu? Ovšemže. Připomeňme: 1) Učitelka tance Valérie Plazenetová byla donucena odejít z pařížského vysokoškolského institutu Science Po, protože studenty oslovovala jako „muže“ a „ženy“ a odmítala použít módní termíny „leader“ a „folower“. (Agenturní zpráva z konce roku 2022.) 2) Lékař Mackereth přišel o místo (viz výše). 3) Učitel Burke přišel o místo a byl několik měsíců vězněn (viz výše).

 

Co dodat? Poděkovat prof. Biggsovi a položit řečnickou otázku: Je tento svět ještě normální? Ale satisfakci, kterou mi svým vyjádřením pan profesor poskytl, jsem si vychutnal jako nejlahodnější portské. Něco takového nezažívá člověk každý den.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 4.5.2023 22:30 | karma článku: 0 | přečteno: 36x