Stupidní soudní systém

Tak se vyjádřil ministr (!) jistého státu na adresu soudního systému nikoli v nějaké cizí, ale ve vlastní zemi. Co ho k tomu vedlo – a o co vlastně jde?

 

Předvolební atmosféra v Izraeli je verbálně vyhrocená a každý hájí to své. A všichni slovně mlátí kolem sebe hlava nehlava, bez ohledu na to, zda útočí na konkurenty z opačného partajního spektra, nebo míří takříkajíc do vlastních řad. Přesněji: do vlastního tábora.

 

Nelichotivě, tak jak je uvedeno v nadpise, se o izraelském soudním systému vyjádřil ministr dopravy Becalel Smotrič, šéf frakce Tkuma, toho času součásti předvolební aliance Sjednoce nápravice. Co ho tak roztrpčilo?

 

V Afula City Parku v severoizraelském městě Afula se měl konat koncert chasidského zpěváka Mottyho Steinmetze. Určen byl pro komunitu charedim, tedy ultraortodoxní veřejnost. A ta, jak známo, se od veřejnosti sekulární v řadě projevů odlišuje. Například praktikuje oddělená hlediště – muži a ženy sedí od sebe odděleně.

 

Tak tomu mělo být i v Afule. To se ale nelíbí sekularistům, přesněji sekularistkám – a ještě přesněji Ženské lobby. Případ se dostal k místně příslušnému okresnímu soudu v Nazaretu, jehož soudce Jonathan Abraham rozhodl takto:  Jakákoliv forma segregace na základě pohlaví, rasy či čehokoli jiného na této akci je nepřípustná. A policii vyzval, aby byla nápomocna lidem, kteří se na ni obrátí s tím, že jsou obětí takové segregace. Jinými slovy, každý si může na koncertu sednou,t kam chce.

 

Tato zdánlivě banální záležitost, nicméně pro sekulárně smýšlející čtenáře obtížně pochopitelná,  ovšem vyvolala bouři odporu, jejíž ozvěny dosáhly až do vládních výšin. Především: zpěvák Steinmetz, sám ultraortodoxní, na protest proti soudnímu rozhodnutí koncert zrušil. A ministr Smotrič si nebral servítky. Hovořil o „fundamentální progresivní idiocii“ a na mušku si vzal i šéfa kabinetu Netanjahua:  Kéž bych mohl očekávat, že se předseda vlády zastane náboženské veřejnosti a vyzve generálního prokurátora, aby vedl k pořádku lidi z jeho úřadu, kteří stojí za tímto fundamentalistickým sekulárním nátlakem. A dodal, že premiér je právě teď zaneprázdněn jinými záležitostmi a nemá čas věnovat se této věci.

 

Tato slova přiměla ministryni kultury a sportu z Likudu Miri Regevovou, aby se předsedy vlády zastala a Smotriče vyzvala k omluvě.  Styďte se! Pravděpodobně jste se v poslední době až příliš dlouho pohyboval v blízkosti Šakedové a Bennetta (politici Nové pravice, špičkoví kandidáti Sjednocené pravice pro zářijové volby) a chytil jste od nich bacil útočit na ostatní ve vlastním (pravicovém) táboře. (V tom si ovšem s Likudem, ale nejen s ním, nemají co vyčítat; stejná nákaza se projevuje "napříč politickým spektrem".)

 

To byl jeden kamínek do mozaiky ilustrující, jak probíhá v Izraeli předvolební boj.

 

Zásadní otázka zůstává: mají lidé, kteří chtějí na koncertě sedět odděleně (muži-ženy), mít možnost uplatnit tento požadavek, anebo je nutné jim za každou cenu vnutit „nediskriminační“ variantu sezení na takovéto akci? Na druhou stranu: nebudou v případě, že by ultraortodoxní prosadili svou, zase diskriminováni ti ze sekulárních, kteří by chtěli koncert navštívit a  sedět smíšeně?

 

Dilema je to větší, než by se na první pohled mohlo zdát.

MOTTY STEINMETZ NA YOUTUBE

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 12.8.2019 8:00 | karma článku: 12,11 | přečteno: 628x