Slovo starosty. K zamyšlení

Tento pátek (9/12) vyjde v magazínu listu Jerusalem Post rozhovor s Nirem Barkatem, starostou Jeruzaléma. Web těchto novin přinesl ukázku z toho, co starosta šéfredaktorovi Yaakovu Katzovi řekl. Zaujalo mě to.

Není tajemstvím, že svět, žel i ten západní, si plete izraelské hlavní město s judskou nebo samařskou osadou a požaduje zmrazení výstavby v části metropole. Starosta Barkat považuje něco takového za protiústavní, nepraktické a nesmyslné. Krátkozraké.

 

Proč?

 

Na adresu těch, kdo zmrazení výstavby požadují řekl, že přehlížejí dvě věci. (1) Když přijde americká administrativa nebo Evropané a mluví o zmrazení výstavby, mám pro ně několik otázek: (Znamená to) zmrazit veškerou infrastrukturu pro arabské obyvatelstvo? Zmrazit výstavbu škol? Nedávat Arabům stavební povolení? Myslíte zmrazit úplně všechno? (2) Anebo, nedej Bože, se mám každého zeptat, jestli je nebo není Žid, abych věděl, komu mám zmrazit jeho stavbu? Bylo by něco takového v souladu s ústavou Spojených státu? Chcete mi říci, že já jako starosta Jeruzaléma mám rozlišovat mezi Židy a Araby kvůli stavebnímu povolení?

 

Ano, přesně o to jde. Když protiizraelští aktivisté z hnutí BDS usilují o bojkot zboží pocházejícího z Judeje a Samaří, ačkoli to dělají pro Araby, ve svém svatém nadšení na Araby zapomínají: nedochází jim, že Arabové v Předjordánsku (Judea, Samaří) tím přijdou o práci a dobrý výdělek. Úsilí aktivistů BDS je sice z praktického hlediska kontraproduktivní, ale v tomto případě platí heslo „Politika především“.

 

Podobně je tomu i pokud jde o výstavbu v Jeruzalémě. Buď se stavět bude, v zájmu všech obyvatel města, Židů, Arabů i dalších, anebo nebude, což je vskutku nesmyslné. (Určuje snad zahraničí, jak má nebo nemá vypadat výstavba v Praze?) Anebo je to tak, jak ostatně naznačil starosta Barkat, že je myšleno zmrazení pouze židovské výstavby? Pakliže ano, jsme svědky dalšího paradoxu paradoxů: Židé ve svém hlavním městě stavět nesmějí a Arabové ano? To je ale – ano, zvláštní mix segregace, apartheidu a rasismu. Politika namířená proti Židům.

 

Zvláštní: zatímco jinde ve světě je tendence města sjednocovat (Berlín) a proti politice rasové segregace a apartheidu aktivně vystupovat, v případě Židů a Jeruzaléma dělá velká část mezinárodního společenství pravý opak. Vskutku obtížně pochopitelné.  

... starosta Nir barkat ve své kanceláři. (Zdroj: GettyImages)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 8.12.2016 10:00 | karma článku: 23,79 | přečteno: 312x