Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slovo morální ikony

Někdejší sovětský disident a vězeň tehdejšího režimu Natan Šaransky má blog na serveru The Times of Israel. Není příliš aktivní – od srpna 2018 napsal jen čtyři články. O to více zde platí: jde o kvalitu, ne o kvantitu.

 

Každý jeho příspěvek má cenu myšlenkového zlata. Zatímco v předminulém textu se věnoval svému disidentskému příteli Juriji Orlovovi (dalšímu statečnému člověku z doby komunistické totality, kterého si my starší pamatujeme z vysílání západních stanic) v souvislosti s jeho úmrtím (září 2020), v nejnovějším se vrátil ke kontroverzní izraelské soudní reformě.

 

Ta dramaticky rozdělila politiky i nejrůznější segmenty společnosti na dva nesmiřitelné tábory, vyhnala do ulic měst v součtu statisíce lidí – aby ve středu 15. března učinil prezident Isaac Herzog vstřícný krok směrem ke kompromisu, o němž jsem také psal na blogu iDNES („Prezidentův kompromis drsně odmítnut...“/16. 3. 2023). Natan Šaransky prezidentovým pokusem o smír začíná už v nadpise: „President Herzog’s initiative is not perfect, but I support it“ (Iniciativa prezidenta Herzoga není dokonalá, ale já ji podporuji).

 

Abychom se ale nemýlili. Šaransky uvádí vše na pravou míru. Píše: „Doufal jsem v jiný návrh. Ale navzdory svému zklamání iniciativu prezidenta Isaaca Herzoga podporuji.“

 

A vysvětluje proč.

 

„Když jsem byl vězněm v gulagu, život byl těžký, ale velmi jednoduchý. Možná jsem trpěl strádáním, izolací a zimou, ale jediné, co jsem musel udělat - byl to můj stálý úkol - bylo neustále říkat NE KGB. A vždycky, zvláště v těch nejtěžších chvílích, jsem věděl, že celý židovský národ stojí za mnou a podporuje mě, když jsem ve svém NE pokračoval.“

 

V další pasáži srovnává. Když přistál v Izraeli (po propuštění z vězení v roce 1986 – LS), jevil se mu život jednodušší a šťastnější, ale také mnohem komplikovanější. Byl obklopen blízkými lidmi a přáteli a nemusel se již zabývat oním NE, odmítáním nepřátelských tlaků. Místo toho se musel neustále rozhodovat – kdy říci NE a kdy ANO v prostředí arény názorů, politik a idejí, kde nikdo nebyl skutečným nepřítelem a kde konečným cílem nebylo porazit protivníka, ale formovat společnou budoucnost a společný prostor.

 

V tomto novém prostředí vzpomínal, jak mu lidé dodávali sílu, když byl ve vězeňské cele. Má na paměti, že i nejhlasitější političtí odpůrci v Izraeli jsou v podstatě jeho spojenci v rámci velkého společného podniku. Ačkoli řekl NE, když oni řekli ANO, nebo naopak, konečným cílem nebylo separovat se jeden od druhého, ale formovat společně sdílenou milovanou vlast.

 

Kam tím Šaransky směřuje?

 

Vyjádřil obavy, že v posledních měsících bylo v Izraeli na tuto pravdu zapomenuto. Koalice prosazuje reformu bez ohledu na bolesti a naděje milionů občanů. Na druhou stranu někteří z demonstrantů zcela jasně prohlašují, že odmítají víc než soudní reformu: odmítají legitimitu zvolené vlády, čímž znehodnocují hlasy svých spoluobčanů. Velká část každodenní rétoriky není zaměřena na vyjednávání o společné budoucnosti, ale spíše vypovídá o snaze připravit „druhou stranu“ o rozhodování o této budoucnosti, o tendenci formovat budoucnost jednostranně, silou.

 

V této části svého blogu Šaransky  vysvětluje: „Podporuji iniciativu prezidenta Herzoga, protože nabízí cestu z této nebezpečné situace.“ A odpovídá na dvě otázky. „Souhlasím se všemi podrobnostmi jeho návrhu? Ne. Myslím, že jsou zapotřebí změny? Ano.“ Přesto má za to, že říkat prezidentovu návrhu NE s takovou zuřivostí, jaká byla na místě, když disidenti čelili KGB je tragická chyba za situace, kdy Izraelci čelí sobě navzájem. Podle autora si Herzogova iniciativa nepřivlastňuje ani roli Knesetu, ani roli justice, ale „nabízí příležitost znovu se sejít a posadit se kolem jednacího stolu“.

 

Šaransky se nemyslí - pro mnohé jistě překvapivě -, že ať už bude justiční reforma schválena či nikoli přestane být Izrael životaschopnou demokracií. Podle něj skutečným nebezpečím je něco jiného: když spolu Izraelci přestanou hovořit, přestanou pracovat na vzájemném konsenzu a nebudou nacházet styčné body, na nichž mohou jeden druhému říci ANO – a také hodnotám, které dosud sdílejí. Je přesvědčen, že konsensus je zásadní pro fungování každé demokracie, a o to víc je důležitý pro Izrael, který musí zvládnout závažné úkoly jako „kibuc galujot“ (shromažďování přistěhovalců) a udržení demokratického režimu v zemi, která čelí nepřátelskému prostředí v regionu, bránit se zavilým nepřátelům pomocí lidové armády a udržovat spolupráci s židovskou komunitou v diaspoře, na jejíž podporu Židé doma spoléhají v rámci boje proti vytrvalým snahám o delegitimizaci izraelské existence. A ptá se: „Jak můžeme dosáhnout našich společných cílů, když nejsme schopni sedět u jednoho vyjednávacího stolu?“

 

Autor vyzval  protestující přátele:  „Toxická hesla o diktatuře (v Izraeli – LS) nejen zkreslují realitu, ale také nám způsobují obrovské škody, prohlubují rozdíly a zásobují naše nepřátele v této nebezpečné době argumenty proti nám.

 

A adresoval výzvu také  přátelům na pravici:  „Věřím, že po kolapsu (dohod z) Osla a katastrofálních důsledcích stažení z Gazy budete mít příležitost vést zemi po mnoho let, pokud budete stát v čele široké koalice. Proč při tom spěchat a ničit sociální strukturu Izraele? Postupujte pomalu a klidně vpřed a přitom budujete vazby a stavte mosty, jinak spálíte základy, na nichž stojíme.

 

Šaransky uzavírá, že jeho názor na tu či onu část prezidentova kompromisního návrhu není důležitý. „Důležité je, pokud využijeme prezidentův návrh jako příležitost vrátit se k jednacímu stolu, že budeme moci odvrátit katastrofu a začít znovu budovat společný diskurz, který Izrael – a my všichni – potřebujeme."

 

Vlastně není co dodat. Šaransky vyzývá k dialogu. Bude vyslyšen, když vládnoucí koalice odmítla kompromisní úsilí vlastního prezidenta?

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 17.3.2023 21:51 | karma článku: 11,03 | přečteno: 247x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Gaza: Jiný pohled na genocidu

Valí se to na nás ze všech stran: Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu. Jen málo prostoru ale dostávají odborníci schopní tento nesmysl kvalifikovaně vyvrátit.

18.5.2024 v 16:33 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Člověk se učí celý život

Máme milou povinnost. Vyzvedávat vnučku ze školy a později ji předat rodičům, až se vrátí z práce. Téměř každý všední den.

16.5.2024 v 21:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Poprvé od agrese Hamasu: Zahraniční sportovci v Izraeli

Po loňském 7. říjnu se v Izraeli nekonají z pochopitelných důvodů žádné sportovní podniky se zahraniční účastí. A izraelské klubové týmy, stejně jako národní reprezentace, musí hrát domácí zápasy v cizině.

16.5.2024 v 20:43 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse| Sport

Lubomír Stejskal

Atentát na slovenského premiéra: Srovnání

Úvodem z mé strany jednoznačné odsouzení tohoto hanebného zločinu a přání Robertu Ficovi hodně síly, aby tuto nejtěžší životní zkoušku zvládl.

15.5.2024 v 22:41 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

BBC: Objektivita vs pravda

Pro nás starší bývala BBC v době komunismu příkladem zpravodajské objektivity, důvěryhodnosti a korektnosti. V porovnání s jinými západními stanicemi se někdy jevila až přehnaně korektní.

15.5.2024 v 11:42 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 4831
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 834x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal