Proč se mi při vzpomínce na Guam vaří krev

K některým částem naší planety máme zvláštní vztah. V mém případě k nim patří pacifický ostrov Guam. Proč právě on?

 

Souvisí to s mou aktivitou z mládí, o které jsem na internetu již několikrát psal. Jde o takzvaný DXing, dálkový příjem radiových signálů. Konkrétně rozhlasových a pokud jde o ostrov Guam, tak krátkovlnných.

 

Krátké vlny mají tu skvělou vlastnost, že se pomocí odrazů od ionizované vrstvy atmosféry a znovu od povrchu Země mohou šířit opravdu hodně daleko, tisíce kilometrů od vysílací antény.

 

Aby tedy posluchač u přijímače s rozsahem krátkých vln mohl například ostrov Guam zachytit, potřebuje k tomu dvojí. Aby na Guamu nějaká taková stanice existovala – a pak příhodné podmínky šíření.

 

Při mé DX činnosti bylo obojí splněno. Na ostrově působí vysílač KTWR, který je součástí globální křesťanské mediální organizace Trans World Radio. Mezinárodní služba KTWR vysílala samozřejmě na krátkých vlnách, a protože podmínky v éteru byly příznivé, podařilo se mi jednoho šťastného dne program této stanice monitorovat. Pak následoval rutinní proces: do hlavního města Agany jsem poslal poslechovou zprávu a stanice po jejím ověření odpověděla QSL lístkem – tím jsem měl písemně potvrzeno, že jsem tuto stanici skutečně zachytil.

 

Je to podobné, jako při mém současné hobby – fotografování korálových ryb v Rudém moři. Mohu tisíckrát tvrdit, že jsem viděl ten či onen druh, ale dokud nepředložím foto, nikdo mi to nemusí věřit.

 

Ve své sbírce QSL lístků mám také jeden z 11 a půl tisíce kilometrů vzdáleného Guamu. Malého ostrova, necelých 550 km čverečních v Pacifiku. Jde o tzv. nezačleněné území USA. To stačilo k tomu, aby se mírumilovní obyvatelé, kterých je necelých 170 tisíc, stali cílem hrozby obskurního totalitního režimu a jeho despotického vládce – hovořím o komunistické severní Koreji.

 

Vzpomínám na šťastný okamžik, když jsem v mládí stanici KTWR zachytil a pak ještě šťastnější, když mi z Guamu přišel QSL lístek. Od té doby jsem choval k tomuto malému koutu světa obzvláštní sympatie. QSL lístek stanice KTWR mi později, v 90. letech, pomohl získat zvláštní diplom ecuadorského Rádia HCJB. Podmínkou bylo mít ověřený příjem stanic zapojených do misijního projektu „World by 2000“ (HCJB, Trans World Radio, FEBC a ELWA) tak, aby tento příjem zahrnoval pět geografických oblastí. Tedy například: TWR Monte Carlo (Evropa), HCJB (obě Ameriky), KTWR Guam (Pacifik), stanice ELWA Libérie (Afrika) a stanice FEBC Filipíny (Asie).

 

Vaří se mi krev při vědomí, že se někdo snaží normální život v tomto exotickém ráji narušit svými šílenými plány. Ten někdo má jméno. Je to Kim Čong-un.

... krátkovlnný anténní systém stanice KTWR na Guamu u města Merizo. (Web TWR.)

 

... označení stanice KTWR (jako Trans World Radio Guam) na  Google Maps. Nachází se na jihozápadním pobřeží ostrova.

 

... orientační mapa znázorňující Severní Koreu a Guam. (Podklad: Google Maps.)

 

 

... část QSL kolekce autora článku. Šipka ukazuje na QSL stanice KTWR. (Archiv LS)

 

... diplom "World By 2000". (Archiv LS)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | středa 16.8.2017 12:00 | karma článku: 25,20 | přečteno: 1388x