Proč jsem byl tak příkrý

Napsal jsem nedávno článek týkající se zrušení ženského golfového turnaje Alisports LPGA v komunistické Číně. Nebral jsem si servítky: nechyběla slova jako „vrtochy a arogance mocných“.  

 

Řeč je o mém článku s podobným titulkem („Arogance mocných – vlastní sestra ostudy“) z 6. října. Vycházel jsem z informace na webu LPGA, kde bylo s lítostí konstatováno, že turnaj, jeden z těch, které tvoří LPGA Tour v roce 2017, nebyl úspěšný při snaze získat povolení od místních úřadů. Toto bylo oznámeno 12. září 2017; turnaj měl v kalendáři LPGA termín 5. až 8. října 2017.

 

Jeden z členů diskusní komunity na iDNES, pan I. Š, v reakci napsal, že jsem byl hned hotov s názorem, což považuje za chybu. Měl jsem se prý snažit zjistit o kritizované věci víc. Sám šel příkladem, „googlil“ a pak uvedl toto:

 

  • Média jen většinou přejala vyjádření zástupce LPGA, slovo od slova, ale někde se přece jen objevilo víc - že se chystá kongres strany a v Číně prý politické záležitosti berou hodně vážně; jenomže turnaje v jiných sportech se konají, takže tohle zřejmě nebude ten pravý důvod. Ale, tento turnaj byl takto zrušen podruhé ve třech letech, problémy mají být technického, organizačního rázu. Pokud ano, pak vskutku nevidím nic špatného na rozhodnutí příslušných místních autorit. Jistě ani oni "arogantní mocní" z toho nemohou mít radost, čínské golfistky vyhrávají co se dá. Bez záruky uvažuji i o Alisports, divizi Alibaby, která se těšila na pozitiva plynoucí pro ni z desetileté smlouvy, kterou uzavřela s LPGA pro čínské aktivity. Třeba Alisports může být ta slabina, kdo ví. Takže - dohromady toho moc nevíme, spíš usuzujeme. Ale tak jako vy v blogu bychom, myslím, neměli.

 

Rád bych uvedl, že kdyby se tento turnaj konal v jakékoli „normální“ (otevřené, svobodné) zemi, pak bychom se dozvěděli skutečné důvody zrušení turnaje – a veškeré spekulace by odpadly. Jako příklad uvedu rok 2011 a Mexiko. Tehdy byl zrušen turnaj Tres Marias Championship. A celý svět věděl proč: z bezpečnostních důvodů. Existovaly vážné obavy z násilností souvisejících s válkou s drogovými gangy.

 

Kdyby čínská strana po pravdě řekla, o co jde, nebylo by co řešit. Protože se tak ale nestalo, přistoupil jsem k tvrdé kritice. Proč?

 

Protože kontinentální Čína je komunistická země – stát vedený komunisty. A ti se odjakživa pasovali do role majitelů jediné pravdy. Oni vážně věří tomu, že jsou jediní vyvolení, aby na světě zavedli ráj na zemi (to jsou ty pohádky o komunismu jako nejvyšším stadium uspořádání lidské společnosti). Oni a nikdo jiný. Když se jednou dostali k moci, mělo to být navěky. Oni byli přesvědčeni, že „to“ (politiku v širším slova smyslu) dělají nejlépe. Nebyli ochotni připustit svobodnou soutěž – připustit, že by někdo jiný mohl vládnou jinak či dokonce lépe. A to ani v rámci samotného „budování socialismu“.

 

To, co zavedli komunisté – a objektivně také jiné totalitní režimy, třeba nacisté v Německu – připomíná situaci: Sparta Praha jednou vyhraje první ligu, načež do „fotbalové ústavy“ prosadí pravidlo („článek 4“ - pamětníci vědí) říkající, že „mistrem české první ligy je klub Sparta Praha“, a to jednou provždy, bez ohledu na výsledky v nejvyšší soutěži.

 

Ve sportu je to samozřejmě pitomost, v politice u nás to byla, a v ČLR stále je, realita.

 

Pokud je tedy někdo o sobě přesvědčen, že je nejlepší a jediný, že nemá alternativu, pak je plný pýchy a nebetyčné arogance. Není v něm kousek pokory, zato bezbřehé chvastounství. A podle toho se s takovým člověkem (zde režimem) musí jednat. Budu-li tvrdit, že jsem nejrychlejší běžec na světě a současně odmítnu soutěžit s Boltem, ba dokonce každého, kdo mě k tomu vyzve, nechám zavřít do kriminálu, pak jsem kdo? Ubohý tlučhuba, lhář, zrůda, despota.

 

Byl bych ochoten svoji kritiku držet na uzdě, kdyby Číňané řekli „na férovku“, proč turnaj Alisports LPGA v Šanghaji nedostal povolení. To se ale nestalo a bez ohledu na to, co „vypátral“ pan I. Š., „toho moc nevíme“ - v tom s ním souhlasím. Přitom stačilo říci pravdu. Proč to Číňané neudělali?

 

Nebyla by na místě spíše kritika těch, kdo nehrají fair play - místo kritiky někoho, kdo na tento neférový způsob upozorní?

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 10.10.2017 9:15 | karma článku: 10,80 | přečteno: 266x