Podivná logika

Člověk se na internetu dozví ledacos. Já například – prý jsem zradil Izrael. A co horšího, jsem zakuklený antisemita. Důvod těchto tvrzení? Nejsem člen fanklubu Miloše Zemana, nevolil jsem ho.

 

Je to pravda – dal jsem hlas Jiřímu Drahošovi. Jak jsem to prý mohl udělat: na jedné straně píšu proizraelské texty a na druhé straně volím „islamofilního“ kandidáta a nikoli politika stojícího jasně na straně moderní židovské republiky.

 

Tak především: 1. Jiří Drahoš není islamofil a má kladný vztah k Izraeli. 2. Pozitivní postoj Miloše Zemana k Izraeli jsem vždy oceňoval a hluboce si ho vážím. Stejně jako on si myslím, že Jeruzalém – celý, sjednocený a nedělitelný, nikoli pouze jeho západní část – je hlavním městem Státu Izrael. (Proto jsem před několika lety podepsal mezinárodní on line petici organizace ONE JERUSALEM podporující tuto myšlenku.) A taktéž mám za to, že ambasáda ČR patří do Jeruzaléma, nikoli do Tel Avivu. Vlastně – měla být do izraelské metropole přemístěna už dávno („včera bylo pozdě“).

 

Ve věci umístění našeho velvyslanectví v Izraeli bych připomněl, že Miloš Zeman byl v letech 1998-2002 předsedou jednobarevné menšinové vlády ČSSD. S ODS měl vyjednaný mocenský pakt známý jako opoziční smlouva. Ptám se: co tehdy, jako šéf výkonné moci, udělal pro to, aby se naše ambasáda přestěhovala do Jeruzaléma? Nevzpomínám si, že by se v této záležitosti angažoval. Znamená to snad, že je kvůli tomu zrádce Izraele? Jistěže ne.

 

Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček působil během své žurnalistické kariéry v Haló novinách, levicovém deníku spojeném s komunistickou stranou. Tiskovina je vyhraněně antiizraelská a propalestinská. To Miloš Zeman dobře ví, přesto v srpnu 2013 vyjádřil deníku jisté sympatie. Znamená to, že kvůli angažmá Ovčáčka na Hradě a zmíněným sympatiím můžeme tvrdit, že prezident zradil Izrael? Odpověď nechám na čtenářích.

 

Nálepku zrádce Izraele bych si zasloužil pouze v případě, že bych veřejně sdělil: Miloše Zemana jsem nevolil PROTO, že zastává proizraelské postoje. Tak tomu ale není. Jak tedy? Miloše Zemana jsem nevolil PŘESTO, že zastává proizraelské postoje. V tom je přece zásadní rozdíl.

 

Domnívám se, že současnému prezidentovi dají svůj hlas i mnozí komunisté, troufnu si tvrdit, že i špičky KSČM. Tito politici nejsou Izraeli příliš nakloněni, zejména pak ne ti, kteří přešli z KSČ do KSČM. (Názory normalizačních komunistů vládnoucích u nás do roku 1989 na Izrael mnozí pamatujeme.) V jejich případě platí, že volili Zemana NAVZDORY tomu, že je přítelem Izraele. Kvůli této volbě se z nich vášniví přátelé Izraele rozhodně nestali. Ani ze mě se tudíž nestal zrádce Izraele jenom proto, že jsem nevolil Miloše Zemana.

 

Má další otázka. Byli snad zrádci Izraele američtí prezidenti Clinton, Bush ml. a Obama proto, že nepřemístili US ambasádu do Jeruzaléma, ač jim to zákon Jerusalem Embassy Act  z roku 1995 ukládal (byť s možností neudělat to)? Nemyslím.

 

Míra a upřímnost přátelství k Izraeli se poměřuje něčím jiným než jednotlivostí vytrženou z kontextu. Platí to jak o státech, tak o konkrétních lidech. Anebo si myslíte, že člověk, který je od teenagerovského věku přesvědčen o správnosti sionistické myšlenky, má doma na čestném místě foto izraelského prezidenta a Jonathana Netanjahua, hrdiny z Entebbe, a model menory, který píše proizraelské články a pro jeden český zpravodajský server kompiluje ve volném čase výsledky izraelského sportu je zrádce Izraele? Jenom proto, že nevolil Miloše Zemana?

 

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 27.1.2018 8:00 | karma článku: 22,87 | přečteno: 656x