Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Palestinci? Zavádějící označení

Co dělat, když politik, kterého dvakrát „nemusíte“, vyjádří názor, s nímž se můžete bez výhrad ztotožnit, ba myslíte si dlouhá léta totéž? Tvářit se, že jste nic takového neslyšeli, nebo ho v dané věci podpořit?

 

K takovým politikům patří v současné izraelské vládě Becalel Smotrič, ministr financí a druhý ministr (izraelská specialita) na ministerstvu obrany. A také Itamar Ben Gvir, ministr národní bezpečnosti. Oba jsou jistě oddanými vlastenci a příkladnými sionisty, nicméně na vodorovné politické  úsečce  stojí hodně napravo. Většinou jsou ocejchování jako ultrapravičáci a extrémisté.

 

Upřímně: s některými jejich vyjádřeními, případně činy, mám problém. Pokud si někdo (Itamar Ben Gvir) vyzdobí obývací pokoj snímkem člověka, který povraždil ve svatostánku 29 věřících při modlitbě (židovský terorista Baruch Goldstein v hebronské Jeskyni patriarchů v únoru 1994; zavražděnými byli nevinní muslimové), příliš důvěry nevzbuzuje.

 

A to je jen vrchol ledovce. Zkrátka: ani jeden není mým šálkem čaje.

 

Přesto: řekne-li někdo z nich pravdu, podpořím ho. Což činím tímto článkem. Jde o Becalela Smotriče. Ten v neděli 19. března během návštěvy Paříže promluvil na soukromé vzpomínkové akci věnované památce významného pravicového aktivisty Likudu a člena představenstva Židovské agentury Jacquese Kupfera (zemřel 2021). Host z Izraele otevřel starý známý problém: otázku existence palestinského národa.

 

Na shromáždění řekl, že „neexistuje nic takového jako Palestinci, protože neexistuje nic takového jako palestinský národ“. Říci dnes něco takového ovšem znamená koledovat si o mediální pranýř.

 

Leč v Paříži se Smotrič setkal s aplausem a jásotem přítomných. Po pravdě: kdybych tam seděl, tleskal bych také.

 

Proč? To vyplyne z dalšího.

 

Ministr položil přítomným otázku: „Víte, kdo jsou Palestinci?“ A odpověděl: „Já jsem Palestinec.“ Připomněl svoji babičku, která se narodila před sto lety v severoizraelské (tedy ovšem severopalestinské) Metule u libanonských hranic, a svého dědečka z 13. generace obyvatel Jeruzaléma. To byli podle něj skuteční Palestinci.

 

Má pravdu.

 

Palestina je historický název území, které sestává z teritoria Izraele v hranicích linie příměří z roku 1949, historických regionů Judea a Samaří a Pásma Gazy, jde tedy o celé území „od řeky k moři“, to je od pravého břehu Jordánu ke Středozemnímu moři. Tudíž Palestinci jsou všichni obyvatelé takto vymezeného území, bez ohledu na svůj původ – Židé, Arabové a další. Podle Smotriče je termín palestinský národ (vztažený pouze na Araby – LS) „výmyslem posledních 100 let“.

 

Ministr pokračoval otázkou: „Existuje palestinská historie nebo kultura?“ Domnívá se, že nikoli. Podle jeho výkladu byli na Středním východě Arabové, kteří přišli do Země izraelské ve stejné době, jako židovská imigrace v počátcích sionismu. Izraelci se po 2000 letech exilu vraceli domů a kolem nich byli Arabové, kterým se to nelíbilo a nelíbí.

 

„Co tedy dělají?“ ptá se. „Vymýšlejí si fiktivní národ v izraelské zemi a nárokují si falešná práva na izraelskou zemi jen proto, aby bojovali proti sionistickému hnutí. Toto je historická pravda. Toto je biblická pravda. Arabové v Zemi izraelské potřebují tuto pravdu slyšet. Tato pravda by měla zaznít také v Elysejském paláci. Měl by ji slyšet i židovský národ ve Státě Izrael, který je poněkud zmatený. Je zapotřebí, aby tuto pravdu slyšeli v Bílém domě ve Washingtonu. Celý svět potřebuje slyšet tuto pravdu, protože je to pravda – a pravda zvítězí.“

 

Na adresu členů arabské komunity v Izraeli Smotrič řekl, že by měli „přestat plivat do studny, ze které pijí“. Jistěže se tak nechovají všichni, ale mnozí z jejich představitelů, včetně zástupců v parlamentu, ovšem ano.

 

Smotrič ovšem neřekl, pokud jde o Palestince, nic nového. Namátkou: už před ním se podobně vyjádřila legendární izraelská premiérka Golda Meirová. Česká Wikipedie cituje její odpověď na otázku, zda považuje fedajíny, palestinské bojovníky proti Izraeli, za nový důležitý prvek na Blízkém východě:

 

Důležitý? Ne. Nový prvek? Ano. Nic takového jako palestinský národ neexistovalo. Kdy existoval nezávislý palestinský národ s palestinským státem? (…) Nestalo se to, že by existoval palestinský národ v Palestině, který by se považoval za palestinský národ a my přišli, vyhnali je a zabrali jejich stát. Oni neexistovali. (The Sunday Times 15. 6. 1969)

 

Osobně to vnímám tak, a napsal jsem to už mnohokrát, že reprezentace Arabů na území historické Palestiny si sama pro sebe usurpovala názvy jako „Palestina“ a „palestinský“ (ačkoli obojí má širší význam) a že si vymyslela, ještě v dobách, kdy jejích nejvyšší zástupci byli teroristé (Arafat) seskupení do teroristických organizací (Fatah, PLO), existenci tzv. palestinského národa. A dnešní svět jim to zkonzumoval i s příborem a ubrouskem.

 

Podobná dezinterpretace se světem šíří – a nevyhýbá se ani českému mediálnímu a politickému prostředí -, pokud jde o formulace jako „izraelská okupace Západního břehu“ nebo „ilegální židovské osady“. Obsah jednoho i druhého je zavádějící a lživý; pravda je, vztažena k historickému kontextu, docela jiná. Takzvaný Západní břeh není územím „okupovaným, ale sporným“, stejně tak židovská sídla na tomto území nejsou zdaleka všechna ilegální; nelegální jsou pouze ta, které byly vybudovány bez povolení izraelských úřadů (většinou jde o tzv. outposty, předsunuté základny).

 

V roce 2011 bylo na YouTube publikováno video (níže) nazvané „Pravda o Západním břehu“, na němž tehdejší náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ajalon srozumitelně vysvětlil to podstatné k tomuto tématu a dotkl se i záležitosti „Palestinců“. (Video je v angličtině a je opatřeno anglickými titulky.)

 

YOUTUBE – „The Truth about The West Bank“

 

 

 

(Zpracováno podle The Times of Israel - „Smotrich says there’s no Palestinian people, declares his family ‘real Palestinians’“/20. 3. 2023)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 20.3.2023 13:13 | karma článku: 22,41 | přečteno: 353x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Gaza: Jiný pohled na genocidu

Valí se to na nás ze všech stran: Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu. Jen málo prostoru ale dostávají odborníci schopní tento nesmysl kvalifikovaně vyvrátit.

18.5.2024 v 16:33 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Člověk se učí celý život

Máme milou povinnost. Vyzvedávat vnučku ze školy a později ji předat rodičům, až se vrátí z práce. Téměř každý všední den.

16.5.2024 v 21:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Poprvé od agrese Hamasu: Zahraniční sportovci v Izraeli

Po loňském 7. říjnu se v Izraeli nekonají z pochopitelných důvodů žádné sportovní podniky se zahraniční účastí. A izraelské klubové týmy, stejně jako národní reprezentace, musí hrát domácí zápasy v cizině.

16.5.2024 v 20:43 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse| Sport

Lubomír Stejskal

Atentát na slovenského premiéra: Srovnání

Úvodem z mé strany jednoznačné odsouzení tohoto hanebného zločinu a přání Robertu Ficovi hodně síly, aby tuto nejtěžší životní zkoušku zvládl.

15.5.2024 v 22:41 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

BBC: Objektivita vs pravda

Pro nás starší bývala BBC v době komunismu příkladem zpravodajské objektivity, důvěryhodnosti a korektnosti. V porovnání s jinými západními stanicemi se někdy jevila až přehnaně korektní.

15.5.2024 v 11:42 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 4831
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 834x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal