Omyl Michaela Bennetta

Měla to být, a jistě také bude, velká událost. Do Izraele se chystají hvězdy amerického fotbalu. Jedenáct jmen, která v tomto sportu hodně znamenají. Tak zněla původní zpráva. 

Ta také říkala, že s nimi přiletí i komentátor sportovní sítě ESPN Kirk Morrison. Součástí akce nazvané Holy Land Tour je návštěva významných míst v Izraeli, mimo jiné mají exkluzivní hosté v plánu zastávku ve špičkové Rambamově nemocnici v Haifě (s unikátní podzemní částí schopnou odolat raketovým útokům), v jeruzalémském památníku obětem holocaustu Jad Vašem a na několika místech spojených s křesťanstvím. Patří sem i řeka Jordán, kde někteří z hráčů přijmou křest.

 

Vrcholem návštěvy bude exhibiční utkání s národním celkem hostitelské země, který je na programu v sobotu 18. února.

 

Původně měli být v sestavě tito hráči (kdo sleduje americký fotbal, jistě ví, o jak významné sportovní osobnosti jde): Cliff Avril, Michael Bennett, Martellus Bennett, Delanie Walker, Michael Kendricks, Cameron Jordan, Kenny Stills, Calais Campbell, Carlos Hyde, Dan Williams a Justin Forsett.

 

Výraz původně znamená, že někteří hráči účast odřekli. Přesněji v době přípravy tohoto článku (sobota 11/2 kolem  po 10. hodině večerní) jeden hráč odmítl a dva se k němu připojili.

 

Iniciátorem bojkotu je Michael Bennett z klubu Seattle Seahawks. Na svém Twitteru sdělil (obr. níže) v principu to, že nechce být loutkou v rukou izraelské propagandy. Následně se k němu připojil Kenny Stills z Miami Dolphins a také Martellus Bennett, mladší bratr Michaela, hráč bostonského týmu New English Patriots, který před několika dny vyhrál letošní Super Bowl.

 

Pokud mají hráči pocit, že by byli jakkoli propagandisticky zneužiti izraelskou vládou, nechť turné bojkotují. Mají na to právo a je to koneckonců jejich věc – a možná jejich škoda. Jen by nemuseli argumentovat, a tím mířím na Michaela Bennetta a jeho vyjádření na Twitteru, do očí bijícím nesmyslem. Působícím dojmem, že právě on se už stal obětí propagandy. Nikoli izraelské, ale palestinské (rozuměj: arabské).

 

Michael napsal, že jeho hrdinou byl vždy (boxer) Muhammad Ali: „Vím, že Ali stál vždy pevně na straně palestinského lidu, navštěvoval utečenecké tábory, chodil na demonstrace a vždy byl ochoten sloužit jako hlas němých. Já chci být (také) hlasem němých, ale to nemohu při tomto druhu návštěvy Izraele.“

 

Dále Michael uvádí, že když pojede do Izraele – a má prý v plánu tak učinit – chce vidět nejen Izrael, ale také Západní břeh a Gazu, přičemž doslova píše: „Abych mohl vidět, jak Palestinci, kteří nazývají tuto zem svým domovem po tisíce let, žijí své životy“.

 

Čteme dobře: Palestinci nazývají Svatou zem svým domovem po tisíce let. Při vší úctě se nelze nezeptat, jaké Palestince, obyvatele historické Palestiny, má Michael Bennett na mysli. Pakliže Araby, jak je z kontextu zřejmé, měl by se vrátit na střední školu Alief Taylor High School do Houstonu, kde kdysi studoval, a zopakovat si historii Blízkého východu a zejména dějiny Arabů.

 

Neboť: prohlašovat o Svaté zemi, že je jejich domovem několik tisíc let mohou pouze a jedině Židé (Izraelci). Nikdo jiný, Araby nevyjímaje. Čili: tentokrát žádný touchdown, Mr. Bennett. Je mi líto.

... text prohlášení Michaela Bennetta na jeho Twitteru. Šipka ukazuje na časový údaj: tisíce let, během nichž Palestinci nazývají Palestinu svým domovem. 

... Michael Bennett. (Zdroj: Web King5.com)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 12.2.2017 8:00 | karma článku: 20,16 | přečteno: 269x