Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

 

A jestli jsme v listopadu 1989 neměli o tom, jak chápeme pojem svoboda poněkud jinou představu.

 

Hovoří se v těchto dnech o třech lidech – Tomáši Čermákovi, učitelce Martině Bednářové a olympionikovi Davidu Svobodovi.

 

Tomáš Čermák  vyzýval na svém Facebooku k násilí. Zatím nepravomocně byl odsouzen k 5 a půl roku kriminálu. Protože jsem o tomto případu na blogu iDNES psal, připomenu jinou výzvu k násilí, byť obratněji formulovanou. Radní města Jesenice (u Prahy) David Lang napsal na svůj Facebook 26. dubna 2019 (poté co parlament odsouhlasil zdanění církevních restitucí a prezident Zeman zákon podepsal) obsáhlý post, z něhož vybírám:

 

Nadpis:  „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“

V příspěvku:  „Poslanci, kteří zvedli své ničemné pazoury pro schválení zákona o zdanění církevních restitucí, jsou smradlavá, proradná prasata. Nejsou to lidé a je dovoleno je zabíjet. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že takové zrůdy je nutné pozabíjet …“

 

Zatímco Čermáka poslal soud (zatím tedy nepravomocně) do vězení na 5 a půl roku (!), v případě (ex)radního Langa rozhodl takto:  výše zmíněnými větami nebyl spáchán trestný čin.

 

Čili právo po česku: výzva k násilí včetně vraždění jednou není trestným činem, jindy je – a v takovém případě soud není žádný troškař. Nemyslím si, že pět a půl roku za mřížemi je zanedbatelná část lidského života. (Na názor, že tak bude mít Čermák dost času o sobě přemýšlet mohu říci jediné: to by mohl stejně, kdyby byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím. Tak by byl alespoň společnosti užitečný. Pokud to náš právní systém neumožňuje, pak v něm máme chybu.)

 

Pražská učitelka českého jazyka  Martina Bednářová. Při hodině slohu interpretovala před žáky ruskou agresi na Ukrajinu nesprávně, mylně, lživě. Jako pedagog na oné škole okamžitě a nekompromisně skončila. S tím lze souhlasit, důvody netřeba rozebírat. Policie ji ale navrhla obžalovat, dozorový státní zástupce studuje spis. Ptám se: opravdu nestačil vyhazov? Je nutné z toho udělat „politickou trestní kauzu“?

 

Nejnovější aférka kolem olympionika  Davida Svobody, zlatého medailisty z Londýna 2012 v moderním pětiboji. V České televizi se o ruské agresi na Ukrajinu a souvisejících záležitostech (účast ruských a běloruských sportovců na OH) vyjádřil pro mnohé z nás nepřijatelně, neobratně, nesprávně, mylně. Neudělal ale nic jiného, než že svobodně sdělil svůj názor. Na svém Facebooku vše následně vysvětlil a omluvil se, doslova: „Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě.“

 

Čeho jsme ale svědky. Radikálního postoje některých novinářů. Byl jsem doslova šokován, když jsem si 30. března přečetl titulek komentáře Jiřího X. Doležala na serveru Forum24:

 

Sundejte z Davida Svobody uniformu české armády a postavte ho před soud.

 

A v perexu pokračuje:

 

A také si myslím, že by měl mít dost času povyprávět o svých sportovních úspěších před soudem. Protože podle mého názoru patří zavřít za zpochybňování genocidia.

 

Neuvěřitelné! Pokud by někdo měl být za zpochybňování genocidy zavřen, pak by se musel něčeho takového dopustit – úmyslně, prokazatelně, jednoznačně. Kdo si poslechne rozhovor D. Svobody pro Českou televizi, z něhož to celé pramení, pak tam žádné prokazatelné zpochybňování genocidy neuslyší. A když si k tomu přečteme Svobodovo vyjádření na Facebooku, musíme dojít k názoru, že tímto vyjádřením a žádostí o odpuštění za nemotorné vyjádření by měla tato pseudokauza skončit.

 

Jenomže ono je to jinak. David Svoboda je armádním sportovcem, důstojníkem AČR. Postižen tedy může být i po této linii. Ministryně obrany Černochová (kterou jsem jako volič pravice dosud hodnotil až na výjimky – např. poněkud zbrklé a ne zcela moudré vyjádření po dopadu cizích raket na polské území v listopadu 2022 - pozitivně) portálu Seznam Zprávy sdělila, že vedení jejího ministerstva prověřuje možnosti Svobodova potrestání.

 

Co dodat? Když jsem v onom sametově revolučním týdnu měsíce listopadu 1989 chodil v našem městě na demonstrace, nikdy by mi na nepřišlo na mysl, že by v rodícím se novém režimu bylo možné někoho potrestat za svobodné vyjádření názoru, byť sebevíce hloupého, nepravdivého a pro mě nepřijatelného.

 

A to žijeme ve společnosti, kde je možné zcela svobodně urážet tím nejvulgárnějším způsobem city věřících křesťanů, pokud je vše náležitě oděno do uměleckého hávu (například divadelní hra Naše násilí, vaše násilí).

 

Abych se vyhnul nedorozumění a označení za podporovatelé proruské propagandy, připomenu, že jsem proti ruské agresi psal na svém blogu ještě předtím, než začala (v reakci na vyhlášení „Putinovy doktríny“ krátce před invazí) a že od 24. února 2022 stojím plně a jednoznačně na straně napadené Ukrajiny a že ruskou agresi stejně jednoznačně odsuzuji. Kromě toho ale ctím hodnotu svobody, a to nejen svobodu vyznávat názory a postoje, které jsou v souladu s postoji a názory „oficiálními“, ale také názory a postoje oponentní, třebaže s nimi bytostně nesouhlasím. Jakmile je začněme postihovat, zredukujeme svobodu na její karikaturu. A přesně proti takové pseudosvobodě jsme v listopadu 1989 zvonili klíči.

 

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 30.3.2023 23:40 | karma článku: 32,65 | přečteno: 799x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Gaza: Jiný pohled na genocidu

Valí se to na nás ze všech stran: Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu. Jen málo prostoru ale dostávají odborníci schopní tento nesmysl kvalifikovaně vyvrátit.

18.5.2024 v 16:33 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Člověk se učí celý život

Máme milou povinnost. Vyzvedávat vnučku ze školy a později ji předat rodičům, až se vrátí z práce. Téměř každý všední den.

16.5.2024 v 21:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Poprvé od agrese Hamasu: Zahraniční sportovci v Izraeli

Po loňském 7. říjnu se v Izraeli nekonají z pochopitelných důvodů žádné sportovní podniky se zahraniční účastí. A izraelské klubové týmy, stejně jako národní reprezentace, musí hrát domácí zápasy v cizině.

16.5.2024 v 20:43 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse| Sport

Lubomír Stejskal

Atentát na slovenského premiéra: Srovnání

Úvodem z mé strany jednoznačné odsouzení tohoto hanebného zločinu a přání Robertu Ficovi hodně síly, aby tuto nejtěžší životní zkoušku zvládl.

15.5.2024 v 22:41 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

BBC: Objektivita vs pravda

Pro nás starší bývala BBC v době komunismu příkladem zpravodajské objektivity, důvěryhodnosti a korektnosti. V porovnání s jinými západními stanicemi se někdy jevila až přehnaně korektní.

15.5.2024 v 11:42 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 4831
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 834x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal