O palestinském čase, chartě Hamasu a appeasementu 21. století

V pátek 21. května, ve dvě hodiny po půlnoci místního času, začalo platit příměří v konfliktu mezi Hamasem a jeho spojencem PIJ ( Palestinský islámský džihád) na jedné straně a Izraelem čelícím agresi teroristů na straně druhé.

 

Už když se příměří připravovalo, a významnou roli mediátora sehrál Egypt, objevil se na egyptském serveru Ahramonline zajímavý údaj:

 

 

Čteme v něm, že příměří začne platit ve 2 hodiny ráno palestinské času (modrá šipka).

 

Palestinského času? Co to je?

 

Už jsme si zvykli na to, že existuje neexistující palestinský národ, neexistující palestinský stát – a teď: palestinský čas.

 

Že by v Pásmu Gazy platil jiný čas než v okolních zemích téhož časového pásma?

 

To je nutné ověřit. Třeba na specializovaném webu Timeanddate.com. Vložil jsem do vyhledávače heslo „Current Local Time in Gaza Strip“ (Aktuální místní čas v Pásmu Gazy) – a tady je odpověď:

 

 

U nás (v ČR) bylo v době dotazu 11:43:25 hod. SELČ, v Pásmu Gazy 12:43:25 hod., ovšem nikoli nějakého „palestinského“ času, ale EEST (červená šipka), tedy východoevropského letního času. Stejný čas platí i v Izraeli, tam se ovšem jmenuje IDT – Israel Daylight Time (volně a poněkud nepřesně: izraelský letní čas).

 

Proč na správné terminologii záleží?

 

Protože když přestaneme používat zavedené a ustálené termíny, obecně srozumitelné a platné, a místo nich začneme uplatňovat novořeč jak si kdo zamane, čeká nás druhá babylonská věž  - zmatení jazyků.

 

CO JE TAKÉ V CHARTĚ HAMASU

Občas je užitečné jít ke kořenům a všimnout si toho, co je nepřítel našeho přítele zač. Abychom věděli, s kým máme tu čest.

 

Charta teroristické organizace Hamas je na internetu dostupná v několika verzích anglického překladu z arabštiny. Tyto verze se v detailních formulacích mohou lišit.

 

Například když v těchto dnech izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan hovořil před Valným shromážděním, ukázal plénu dva citáty z charty Hamasu napsané na velkých plakátech. Jeden se týkal formulace z preambule charty a měl podobu uvedenou na odkaze  ZDE. Poněkud jiný překlad nabízí na webu Fas.org Raphael Israeli z jeruzalémské Hebrejské univerzity:

 

 

V principu jde (ve volnější interpretaci) o toto:

 

  • Izrael vznikne a bude existovat tak dlouho, dokud ho islám nesprovodí ze světa stejně, jako zlikvidoval jeho předchůdce.

 

Jde o výrok Hassana al Banny, který v roce 1928 založil v Egyptě Muslimské bratrstvo (a sám byl zavražděn v roce 1949; proto to na první pohled zvláštní časování).

 

A vskutku: Hamas se hlásí ke zmíněné organizaci, jak je uvedeno v článku 2 jeho charty:

 

  • Islámské hnutí odporu (= Hamas) je jedním z křídel Muslimského bratrstva v Palestině.

 

A pojďme dál. Článek 7:

 

  • Hamas je jedním z článků džihádu v konfliktu se sionistickou invazí.
  • Čas Soudného dne nenastane, dokud budou muslimové bojovat proti Židům (a nepozabíjejí je); dokud se Židé neskryjí za kameny a stromy, které budou volat: Ó, muslime! Za mnou se ukrývá Žid, přijď a zabij ho!  (Kdo zná Korán, zná jistě i tato slova - LS.)

 

Článek 8:

 

  • Motto: Alláh je cílem, Prorok vzorem, Korán ústavou, džihád cestou a smrt pro Alláha nejvznešenějším projevem víry. (Jde o původní krédo Muslimského bratrstva z doby jeho vzniku – LS.)

 

Část III – Nadpis:

 

  • Strategie Hamasu: Palestina je islámským Waqfem.

 

Smysl této věty: Palestinské území (celé, tj. včetně Izraele) je vnímáno jako majetek patřící muslimské veřejnosti. (Což znamená, že nemuslimové na něm nemají co pohledávat a je proti nim třeba bojovat; místo  nemuslimové  dosaďme  Židé  a hned víme, o co jde a o co šlo během raketové agrese Hamasu zahájené 10. května 2021 – LS.)

 

Článek 13:

 

  • Neexistuje řešení problému Palestiny kromě džihádu. Všechny (mírové) iniciativy, návrhy a mezinárodní konference jsou jen plýtváním časem, cvičením v marnosti.

 

Uvedl jsem několik těchto bodů z charty teroristické organizace Hamas, abychom si lépe uvědomili, jaký je skutečný charakter nepřítele Izraele a jeho židovského lidu. Jistě, Hamas nerovná se všichni palestinští Arabové. Jen připomenu, že v minulých volbách (2006) do zastupitelského sněmu většina palestinských Arabů Hamas volila. Zřejmě jim to, co je psáno v chartě hnutí není proti mysli.

 

Trpké ovoce Hamasu poznali mnozí z nich na vlastní kůži v minulých dnech, kdy vedení tohoto teroristického uskupení v roli těch, kdo drží moc v Pásmu Gazy, vyprovokovalo konflikt, na který s patřičnou razancí odpověděl Izrael formou sebeobranné operace „Guardian of the Walls“.

 

Zbývá otázka, co s Hamasem dál. V době, kdy byl svět ještě normální, by ho čekal stejný osud jaký on ve své chartě chystá pro Izrael. Mezinárodní společenství by toto zločinecké hnutí sprovodilo ze světa. A dnes? Jsme vděčni každé vládě, která ho zařadí na seznam teroristických organizací. Zdá se, že víc čekat nelze.

 

A když už se najde síla, která je schopná a morálně oprávněná udělat maximum pro to, aby toto zlo bylo vykořeněno, honem honem se světové společenství stará o to, aby co nejdříve vstoupilo v platnost příměří. Což je prezentováno jako úspěch.

 

Appeasement v 21. století? Appeasement ve vztahu k terorismu? Co jiného.

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 21.5.2021 21:45 | karma článku: 21,75 | přečteno: 292x