O jedné výzvě Mezinárodnímu olympijskému výboru

V sobotu 18. 9. jsem na svém blogu informoval („Neuvěřitelná troufalost Íránu. Kdy začne svět reagovat?“) o projevu nejvyššího představitele Íránu Chameneího, který pronesl při setkání s medailisty z tokijských LOH a paralympiády.

 

Plně v něm podpořil bojkot a diskriminaci Izraele v mezinárodním sportu, jakož i ty muslimské sportovce, kteří takový bojkot praktikují.

 

V nadpise jsem položil otázku, kdy začne svět reagovat. „Svět“ zatím nijak významně nereagoval, nicméně na jednu pozoruhodnou reakci upozornil v pátek 24. 9. web listu The Jerusalem Post („After Khamenei's anti-Israel tirade, athletes want IOC to suspend Iran“). Přišla od lidí, od kterých bychom to možná ani nečekali. I když vlastně – svoji logiku to celé má.

 

Na začátku musíme zmínit Navida Afkariho. Íránského wrestlera (zápasníka), který se v roce 2018 zúčastnil protivládních demonstrací a o dva roky později byl popraven. Režim tvrdí, že kvůli vraždě člena bezpečnostní služby, k čemuž se měl přiznat; existují však svědectví tvrdící, že byl k přiznání donucen mučením a že je nevinný. Podle prominentních íránských protirežimních aktivistů, kteří věří ve sportovcovu nevinu, ho soudní mašinérie totalitního státu potrestala za účast na protestech.

 

Tito lidé dali jeho jméno do názvu své organizace „United For Navid“. Jak je uvedeno na jejím webu, tato iniciativa vedená novinářkou a bojovnicí za práva žen Masih Alinežádovou usiluje o to, aby Mezinárodní olympijský výbor nebo organizace FIFA suspendovaly Írán kvůli tomu, jak se režim chová k vlastním sportovcům - ať už jde o popravu Navida Afkariho nebo systematickou diskriminaci sportovkyň.

 

Rozumí se samo sebou, že tito aktivisté žijí mimo Írán. Je mezi nimi také Sardar Pašaei, někdejší hlavní trenér íránské reprezentace v řecko-římském zápase. Ten na svém Twitteru zveřejnil video s částí Chameneího projevu k olympijským medailistům, v němž íránský vůdce vyzývá k bojkotu a diskriminaci Izraele v mezinárodním sportu, a přidal k němu toto vyjádření (obr. 1):

 

... obr. 1/Zdroj: Twitter Sardara Pašaeie.

 

Pašaei napsal: Poslechněte si Chameneího nenávistná slova. Íránští sportovci jsou již léta oběťmi nepřátelství íránského vůdce. Jaké jasnější důkazy potřebuje olympijské hnutí (MOV), aby vyloučilo Írán z mezinárodních soutěží, než je toto prohlášení, které je jasným porušením Olympijské charty?

 

The Jerusalem Post dále uvádí, že Sardar Pašaei zaslal také dopis předsedovi MOV Thomasi Bachovi, v němž argumentuje podobně jako na Twitteru. Rekapituluje obsah Chameneího projevu a dodává: „Toto je jasný příklad politického zasahování do sportu ze strany nejvyššího představitele íránské vlády a je v přímém rozporu s Olympijskou a Paralympijskou chartou.“

 

Za tuto iniciativu a tento přístup si Sardar Pašaei a Íránci stejně smýšlející zaslouží velký dík a uznání. Patří k nim i disidentka  Šeina Vožoudiová, která listu The Jerusalem Post řekla:

 

  • Chameneí vnáší do sportu svou smrtící ideologii a utlačuje íránské sportovce, kteří dlouhá léta trénují, aby se mohli zúčastnit olympijských her a férově soutěžit s ostatními sportovci z celého světa, ale kvůli jeho nebezpečné a genocidní ideologii se musí vzdát svých snů a jejich úsilí přijde vniveč. Chameneí ničí životy a sny kvůli své nenávisti vůči Židům a židovskému státu Izrael.

 

Dodává, že íránští sportovci nemají žádný problém soutěžit s Izraelci, ale nelidská pravidla islámské republiky ohrožují jejich životy. Pokud by měli nastoupit (na mezinárodních soutěžích) proti Izraeli, mají tři možnosti:

 

  • mohou odmítnout a přijdou tak o možnost splnit si svůj olympijský sen
  • mohou soutěžit a pak zůstat v cizině (jako judista Saeid Mollaei - LS)
  • mohou soutěžit a vrátit se do Íránu a tam čelit celoživotně následkům, případně mohou skončit ve vězení

 

Šeina se zmínila také o tom, co si ti přemýšlivější mezi námi myslí už dávno. Íránské sportovkyně nejsou přesvědčeny o nutnosti nošení hidžábu, ale trpí, když ho musí mít povinně při soutěžích a nosí ho jako většina žen v zemi v rozporu s vlastní svobodnou vůlí. (To netvrdím já, ale Íránka znalá problematiky, která nežije v totalitě ajatolláhů a může se svobodně vyjadřovat.)

 

Vraťme se ale k původní otázce. Jak zareaguje sportovní svět na flagrantní porušování Olympijské charty ze strany íránského režimu? Íránští disidenti, svobodomyslní lidé, kteří vyznávají stejné hodnoty jako my na Západě, dali jasně najevo, co by se mělo dělat. Je to výzva. Netřeba dodávat, že mají pravdu. Stejně jako měli pravdu českoslovenští disidenti před listopadem 89 v záležitosti (ne)dodržování lidských práv komunistickým režimem.

 

Teď jde jen o to, jestli MOV najde odvahu a Írán za hrubé porušování Olympijské charty potrestá.

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 24.9.2021 23:55 | karma článku: 14,88 | přečteno: 227x