O Číně trochu jinak podruhé

Z komunistické Číny přišla zpráva, že v útrobách tamních věznic zmizel další protestantský pastor. Represe režimu vůči křesťanům, kteří chtějí svobodně vyznávat svoji víru, pokračují.

 

Zhao Huaiguo je pastorem sboru Bethel v provincii Chunan; sbor se nachází u města Čang-ťia-ťie. Založen byl v roce 2007 a je tamním rudým úřadům trnem v oku. O to víc, že pastor Zhao není ochoten včlenit svoje společenství do režimem kontrolované protestantské organizace Vlasteneckého hnutí trojí autonomie církví Číny. O jeho případu informoval web stanice Radio Free Asia.

 

Zde připomenu co jsem napsal na svém blogu 19. dubna 2020, když jsem referoval o problémech křesťanů jednoho protestantského sboru v Nan-čchangu:

 

  • (Sbor) je součástí tzv. Vlasteneckého hnutí trojí autonomie církví Číny (v anglickojazyčném prostředí známé jako Three-self Patriotic Movement - TSPM), komunistickým režimem uznané protestantské organizace. (Vedle něj existují také podzemní sbory, na státu nezávislé, ovšem tajné a pronásledované; nechtějí si potřísnit svědomí nepřijatelnými kompromisy s ateistickou mocí. V poslední době na ně vytvářejí úřady tlak, aby se připojily k TSPM; režim by tak získal nad věřícími větší kontrolu.)

 

Toto je nutné mít na mysli při posuzování případu pastora ze sboru Bethel. 2. dubna byl zatčen za „podněcování k podvracení státní moci“. (Nám starším znějí tato slova víc než zlověstně.) Ještě předtím, v březnu, byl policií vyslýchán. Podle jeho manželky akce režimu souvisela s informace týkajícími se koronaviru a pastorovými kontakty se zámořím. Kromě toho mu bylo kladeno za vinu obcházení režimní cenzury internetu, tzv. Great Firewall of China. O tomto druhu zásahu do svobody internetu píše Jason Ng na webu The Epoch Times:

 

  • Protože čínská vláda nemůže smazat obsah internetových stránek, které jsou hostovány v zahraničí, postavila plot, aby čínský internet izolovala od okolního světa. Tomuto plotu se běžně říká Great Firewall of China (Velká čínská internetová zeď). Její existenci si uvědomíte při zjištění, že nemůže brouzdat na Youtube, Twitteru, Facebooku nebo získat citlivé zprávy z Googlu. V případě neplatného spojení u některých stránek (známá hláška „invalid connection") vám čínský ISP přesvědčivě vysvětlí, že musí jít o problém se stránkou, v Číně žádný problém určitě není.

 

 

Pozorovatelé čínské náboženské scény ovšem považují za vysoce pravděpodobné, že skutečným důvodem pastorova pronásledování je jeho odmítnutí připojit sbor Bethel výše zmíněnému Vlasteneckému hnutí trojí autonomie církví.

 

Pastorova manželka dále uvedla, že 15. dubna se policie do jejich bytu vrátila s povolením k prohlídce a sebrala stovky duchovních materiálů, studijní texty, letáky a další tiskoviny. Jako nelegální vzali vše, co nemělo mezinárodní číselný kód ISBN.

 

Kde je její manžel, paní Zhao netuší. Osobně bych považoval za mimořádné štěstí, ba zázrak, kdyby se mu režim nepomstil několika lety vězení.

 

Kladu si otázku, a také těm českým politikům, kteří se v komunistické Číně „vidí“, jak neskutečně slabý a zbabělý musí ten systém být, když se bojí jednoho pastora, který dělá to, co všichni pastoři na světě – káže evangelium.

 

Mysleme na něj.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | středa 6.5.2020 22:27 | karma článku: 13,91 | přečteno: 242x