Někdo do Chorvatska – ale co Egypt? (Aktualizace)

Bloger, cestovatel a svým způsobem dobrodruh (v pozitivním slova smyslu) Aleš Gill popsal v příspěvku „Brána k moři otevřená“ (blog iDNES, 15/6) cestu do Chorvatska a zpět. Velké uznání za aktuálnost.

 

Chorvatsko je tedy realitou a brzy by jí mohl být i Egypt. Neboť čas běží a 1. červenec se blíží. Toho dne Egypt opět otevře své nebe pro mezinárodní lety a ruku v ruce s tím bude obnoven zahraniční turistický ruch.

 

A to navzdory tomu, že čísla kolem covidu-19 nejsou příznivá. V neděli 14/6 hlásil Egypt nejvíce zemřelých za den (91), celkem má od začátku pandemie 1575 obětí a 44598 nakažených. Denní nárůst od prvního zaznamenaného případu 14. února ukazuje obrázek 1.

 

Úřady ovšem tvrdí, že v přímořských letoviscích je nejmenší výskyt covidu-19 (proto se nebojí je zpřístupnit), na rozdíl od Velké Káhiry, která má lví podíl na šíření nemoci.

 

Na nedělní tiskové konferenci uvedl ministr pro civilní letectví Mohamed Manar, že od 1. července budou obnoveny, samozřejmě postupně, lety s těmi zeměmi, které otevřely svá letiště. Pro zahraniční turisty budou zatím k dispozici destinace pouze v guvernorátech Jižní Sinaj a Rudé moře (zde je ovšem ve zprávách zmíněna pouze Hurghada) a Marsa Matrouh na pobřeží Středozemního moře (západně od Alexandrie). V informacích o první fázi egyptského uvolnění nebyla jmenována Marsa Alam.

 

Podle webu Ahramonline mezi opatření souvisejícími s návratem zahraničních turistů do Egypta patří tyto:

 

  • povinnost cestujících podepsat na odletovém letišti čestné prohlášení, že nejsou nakaženi covidem-19;
  • cestující přilétající do Egypta ze zemí s vysokou mírou výskytu covidu-19 budou muset předložit negativní výsledek testů PCR (země budou určeny dle žebříčku Světové zdravotnické organizace;
  • povinnost dodržovat ve frontách při nástupu a výstupu rozestupy;
  • povinnost mít roušku – cestující i posádka;
  • letadlo bude po každé cestě dezinfikováno;
  • jako občerstvení bude nabídnuta pouze tzv. suchá strana a pití v uzavřených nádobách (plechovky, PET láhve);
  • zákaz novin, časopisů a jiných papírových publikací;
  • vyčlenění sedadel pro pasažéry s takovým typem chronického onemocnění, které jim brání používat roušky delší dobu;
  • každý cestující bude mít k dispozici balíček s dezinfekcí, rukavicemi a rouškou;
  • v zadní části letadla budou dvě volné řady pro ty, kdo budou vykazovat příznaky koronaviru;
  • na letištích bude cestujícím měřena teplota a jejich zavazadla budou dezinfikována.

 

Další omezení se týkají samotných hotelů, ale o nich jsem psal už ve svých předchozích článcích na toto téma. Kromě jiného jsou zakázány všechny druhy společenských zábav a párty. Že je to myšleno vážně, dokazuje zpráva z neděle 14/6, která říká, že nejmenovanému hotelu v Hurghadě byl odejmut certifikát o hygienické bezpečnosti poté, co vyšlo najevo, že navzdory zákazu se u bazénu konala hromadná zábava.

 

Zmíněný certifikát udělují úřady těm hotelům, které splnují požadované hygienické standardy. K minulému pátku (12/6) jich bylo 232 ve 13 guvernorátech.

 

Z dalších omezení: zákaz švédských stolů (jídla pouze formou menu donesená číšníkem) nebo zákaz vodních dýmek.

 

V jedné turistické výletní skupině může být nanejvýš 25 účastníků, do Egyptského muzea v Káhiře může vstoupit maximálně 200 osob za hodinu, do ostatních muzeí v zemi o polovinu méně.

 

Budou mít Češi navzdory těmto a dalším restrikcím o Egypt zájem? Uvidíme o prázdninách.

 

Závěrem několik čísel. Vlajkový dopravce EgyptAir přišel od počátku pandemie o 3 miliardy dolarů. Ministerstvo financí se rozhodlo mu pomoci půjčkou ve výši 127 milionů dolarů. Jen pro srovnání. Smartwings podle ministra Havlíčka potřebuje, aby ustál krizi způsobenou koronavirem, až 2,2 miliardy. Hovoří se o vládní záruce pro společnost ve výši až 900 milionů. Ovšem českých korun.

... obr. 1/průběh denního nárůstu onemocnění covidem-19 v Egyptě. Od 14. února do 14. června 2020. (Podklad: Jpost.com/Johns Hopkin University-CSSE)

 

 

... obr. 2/Řídící věž na letišti v Šarm aš Šajchu za svítání. (Foto zde i níže: Autor článku)

 

... obr. 3/Letiště v Hurghadě. Při návratu.

 

... obr. 4/Hurghada jako na dlani. V pozadí pobřežní ostrovy, největší je Giftun.

 

 

AKTUALIZACE

Během přípravy tohoto článku oznámilo ruzyňské letiště, že brzy  budou obnoveny lety do řady  dalších destinací. Všechny jsou v Evropě, do Egypta se tudíž z Prahy zatím létat nebude.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 15.6.2020 16:04 | karma článku: 9,15 | přečteno: 390x