Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na okraj jedné 20sekundové zprávy

Český televizní kanál ČT24 informoval v neděli 27. června ve zprávách v 11 hodin (SELČ) o protestech Palestinců v Jeruzalémě. Protestech nikoli proti Izraeli, ale „proti palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi“.

 

Zpráva trvala asi 20 sekund a doslova obsahovala toto:

 

  • Několik stovek Palestinců včera protestovalo v Jeruzalémě proti palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi. Důvodem je úmrtí velkého kritika jeho i celé samosprávy, který zemřel ve čtvrtek po zásahu policie. Na místě musely zasahovat bezpečnostní složky. Menší protesty se konaly i v Chevronu nebo Ramalláhu.

 

Nevím, co si průměrný český divák, kterého teď víc zajímá jižní Morava než Střední východ, z této zprávy odnesl. Nechci podceňovat jeho inteligenci a doufám, že pochopil to podstatné: onen kritik (více o něm níže) zemřel po zásahu policie Palestinskoarabské samosprávy (PA), která ho přišla zatknout, nikoli policie izraelské, což je nutné zdůraznit - v kontextu toho, jak média o tamním konfliktu referují. Naproti tomu izraelské bezpečnostní složky musely zasahovat během samotného protestu. Za vysvětlení by také stálo, proč se protesty konaly právě v Chevronu (já v tomto článku upřednostním název Hebron) a v Ramalláhu. To snad vyplyne z dalších odstavců.

 

Nuže tedy – a především: ten člověk má jméno. Nizar Banat. Bylo mu 44 a jak v několika článcích přibližuje server Times of Israel, jednalo se o prominentního kritika Abbásova režimu. Banat bydlel v judském městě Dura v jihozápadním sousedství biblického Hebronu (hebrejsky Chevron, arabsky Al Chalíl), tedy na území PA.

 

Banat byl jako odpůrce Abbásova režimu vládnoucího v Judeji a Samaří, nikoli v Pásmu Gazy (tam je u moci teroristické hnutí Hamas), aktivní především na sociálních sítích. Kritizoval rozbujelou korupci a vedle toho i vztahy PA s Izraelem, byť spíše minimální. Postavil se proti dohodě o dodání izraelských vakcín proti covidu úřadům PA (která byla po několika hodinách od ujednání zrušena). Nelze ho tedy prezentovat tak, že působil jako oponent Abbáse z proizraelských pozic; to v žádném případě. Politicky se jeho smrt hodí Hamasu a protiabbásovkým „disidentům“, ať už působí v Judeji a Samaří či v exilu (Mohammad Dahlan).

 

Za zmínku stojí, že Banat byl zaregistrován do květnových parlamentních voleb v autonomii na nezávislé kandidátce; voleb Abbásem vyhlášených a poté zrušených. (Záminka: nemohly by se pořádat také ve východním Jeruzalémě, což ale není tak úplně jisté; skutečný důvod: obava z porážky Abbásova Fatahu a vítěztví Hamasu či úspěchu Abbásových oponentů.)

 

CO SE STALO

Ve čtvrtek 24. června časně ráno (dle rodiny v 03:30 místního letního času) si pro Banata přišli. Komando více než dvou desítek policistů PA. Do jeho domu v Duře, kde ho svlékli, mlátili dřevěnými tyčemi a údajně také železným předmětem – to vše mělo trvat osm minut. Navíc použila policie PA pepřový sprej.

 

Výsledek? Dejme nejprve slovo šéfovi hebronského guvernorátu Jibrinu al Bakrimu. Ten uvedl, že do domu, „kde se (Banat) ukrýval“ vstoupila jednotka bezpečnostních sil PA s příkazem k jeho zatčení. (Konkrétní důvod zprávy neuváději – LS.) A dále: „Během zatčení se jeho zdravotní stav zhoršil a byl okamžitě odeslán do Hebronské veřejné nemocnice. Lékaři, kteří ho na místě prohlédli, zjistili, že je mrtvý.“

 

Rodina je přesvědčena, že Banat byl úmyslně zavražděn.

 

Lékař Samir Abu Zaarour, soudní patolog Nezávislé komise pro lidská práva, který byl u pitvy Banatova těla, uvedl, že smrt byla „nepřirozená“ a vyloučil infarkt nebo mrtvici. Podle něj závěrečná zpráva bude k dispozici později. Nicméně na fotu těla uvolněném rodinou jsou patrné modřiny na hlavě a na nohou.

 

Záležitost kolem Banatovy smrti je natolik závažná, že vedení autonomie bylo nuceno přistoupit k ustavení vyšetřovací komise.

 

To ovšem veřejnost neuklidnilo. Nemalá část Arabů v autonomii má „plné zuby“ vlády prolezlé korupcí a smrt jejího kritika ji přivedla do ulic. Už ve čtvrtek (24/6) se demonstrovalo v Ramalláhu, správním středisku PA, několik set metrů od Abbásova sídla. Lidé volali: „Odejdi, odejdi!“ - a mysleli tím Abbáse. Jeden z demonstrantů řekl: „Máme toho dost“ a označil Banata jako člověka, který se nebál říkat pravdu bez ohledu na cenu, jakou za to zaplatí. Další protestující skandovali heslo známé z období arabského jara 2011: „Lidé chtějí pád režimu.“

 

Asi je třeba vysvětlit, na jakém právním základě byl Banat už v minulosti několikrát zadržen. Times of Israel uvedly, že se tak stalo s použitím zákona o kyberkriminalitě. Ten umožňuje stíhat jednotlivce za šíření pomluv vládních institucí, což PA často politicky zneužívá k svévolnému zatýkání oponentů.

 

Další příležitostí k protestům bylo poslední rozloučení s Banatem v pátek (25/6) v hebronské mešitě a také čas po pátečních modlitbách v jeruzalémské mešitě Al Aksa. Hebronského pohřebního průvodu se zúčastnily asi tři tisíce lidí, z nichž mnozí volali po ukončení 16leté vlády Mahmúda Abbáse.

 

V Jeruzalémě volal arabský dav, že Palestinská samospráva jsou špioni (myšleno pracující pro Izrael), a to od posledního vojáka po prezidenta. Kdo z toho všeho může politicky těžit, je zřejmé – Hamas. Times of Israel připomínají, že pohřeb vedl Alaa Al Rimavi, novinář napojený na Hamas, který byl několikrát zadržen jak Izraelem, tak bezpečnostními silami PA.

 

Další desítky demonstrantů, názorově naladěných proti samosprávě, se shromáždily v pátek v Ramalláhu na náměstí Al Manara.

 

Příznačné je, že zatímco řada palestinskoarabských televizních kanálů a zpravodajských serverů vysílala živým přenosem pohřební obřad z hebronské mešity, oficiální televize autonomie ukázala místo toho záběry ze střetů izraelských vojáků a arabských demonstrantů poblíž města Beity v regionu Samaří. (Jako bychom to neznali z komunismu: co se nehodí, nevysíláme.)

 

NÁZOR SPISOVATELKY

Smrt Nizara Banata vyděsila arabské aktivisty, kteří patří ke kritikům Abbáse a jeho režimu. Web listu Jerusalem Post cituje spisovatelku a politickou analytičku Nadiu Harhašovou. Ta řekla, že je zajímavé a znepokojivé, že bezprecedentní zásahy samosprávy proti aktivistům začaly bezprostředně po nedávné návštěvě amerického ministra zahraničí Blinkena v Ramalláhu. Podle ní byla citována ministrova slova o podpoře Američanů Abbásově administrativě. Harhašová k tomu uvedla, že pokud tato podpora znamená zatýkání a zabíjení politických aktivistů, pak se USA spolupodílejí na zločinech bezpečnostních sil autonomie.

 

Je to samozřejmě přehnané tvrzení, nicméně vyjadřuje míru nespokojenosti mnoha Arabů s Abbásovým režimem a jeho podporou ze strany Západu. Harhašová, obyvatelka severojeruzalémské čtvrtě Beit Hanina, má ovšem důvod k roztrpčení. Loni neznámí žháři zapálili její automobil; spisovatelka to dává do souvislosti se svojí kritikou Abbásovy vlády.

 

Podporu Abbáse ze strany Bidenovy administrativy vnímá Hathašová kriticky. „Pokud si Američané myslí, že posílením PA oslabí Hamas, dělají velkou chybu. Rozsáhlá nespokojenost s palestinskou samosprávou nemá s Hamasem nic společného. Je výsledkem nekontrolovatelné korupce a útoků na veřejné svobody. Neexistuje právní stát; lidé pod palestinskou samosprávou se již necítí v bezpečí. Represivní akce PA podporují hněv na palestinské ulici.“

 

Na otázku, zda se po Banatově smrti bojí o život, odpověděla Harhašová bez váhání: „Samozřejmě, že se bojím. Nejsem jediný člověk, který má strach. Existuje několik dalších aktivistů a novinářů, kteří se velmi obávají. Není rozdíl mezi těmi, kdo zapálili moje auto, a těmi, kteří zabili Nizara Banata. Chtějí nás umlčet, zastrašit. Účelem usmrcení Banata bylo vyslat varování lidem, jako jsem já, že musíme držet ústa ve vztahu k tomuto zkorumpovanému, ??totalitnímu a zločineckému režimu podporovanému USA.“

 

 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 27.6.2021 16:59 | karma článku: 21,74 | přečteno: 517x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Několik poznámek k článku Jana Fikáčka z 16. 4. 2024

Bloger Jan Fikáček publikoval 16. dubna 2024 článek „Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?“.

16.4.2024 v 20:40 | Karma: 0 | Přečteno: 4x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Na okraj zákazu propalestinské konference v Berlíně

Na pátek 12. dubna byla do Berlína svolána Palestinská konference 2024. Krátce po začátku ji německá policie zakázala.

15.4.2024 v 22:18 | Karma: 0 | Přečteno: 16x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Pravda vyšla najevo: Írán se spolupodílel na masakru ze 7. října 2023

Teheránský režim se opakovaně dušuje, že s masakrem provedeným Hamasem v Izraeli loni 7. října nemá nic společného. Máme tomu věřit?

14.4.2024 v 20:35 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Agrese proti Izraeli: Tuto bitvu Írán prohrál

Bylo to úlevné probuzení do nedělního rána 14. dubna. Dlouho po půlnoci jsem šel spát s obavami, jak rozsáhlé škody drony a střely agresora v Izraeli způsobí.

14.4.2024 v 10:24 | Karma: 0 | Přečteno: 27x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Je válka na spadnutí?

Tuto otázku jsem si kladl v sobotu 13. dubna na začátku večera, kdy to tak skutečně vypadalo. Soudě podle obsahu zpráv a řady opatření, z nichž zásadní byla vydána v Izraeli.

13.4.2024 v 23:55 | Karma: 0 | Přečteno: 16x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Válka va Gaze: K novému videu unesené Noy Argamaniové

Šestadvacetiletá Noa Argamaniová je jednou z těch mladých žen, které na izraelském hudebním festivalu Supernova loni 7. října nebyly zavražděny, ale gangstersky uneseny do Pásma Gazy.

13.4.2024 v 14:03 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Česká korupční republika?

Vždycky když se v médiích objeví nová zpráva o zásahu protikorupčních orgánů tam či onde, vzpomenu si na jeden svůj rozhovor starý nějakých dvacet let.

12.4.2024 v 7:56 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Válka v Gaze: Matka píše náčelníkovi generálního štábu

Iris Haimová zažila jednu z nejhorších a zároveň nejabsurdnějších věcí, která může izraelskou matku potkat. Její syn Jotam unesený 7. října 2023 gangstery Hamasu byl v Pásmu Gazy zabit.

11.4.2024 v 12:59 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Mají muslimské svátky větší hodnotu než židovské?

Proč se ptám? Ta otázka mě napadla, když jsem se ve středu 10. dubna 2024 večer letmo seznamoval s obsahem denního vydání egyptského serveru Ahramonline.

10.4.2024 v 23:33 | Karma: 0 | Přečteno: 25x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Fanatismus BDS se nyní obrátil proti Giro d´Italia a Tour de France

Jsou oba špičkové cyklistické podniky Evropy z hlediska zajištění bezpečnosti ohroženy? Při pohledu na web hnutí BDS se toho dojmu sotva zbavíme.

9.4.2024 v 22:08 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hlas z periferie: Ke sporu p. Valíkové a p. Flašky

Nejde o takovou legraci, jak by se mohlo na první pohled zdát. Svoboda tvorby na blogu iDNES není bezbřehá. Je omezena mantinely, které nesou název kodex blogera.

9.4.2024 v 19:42 | Karma: 4,57 | Přečteno: 68x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nemocnice Al Ahli v Gaze: Definitivní konec jedné hysterie

Vzpomínáte na 17. října 2023? Z Pásma Gazy přišla zpráva o výbuchu v anglikánské nemocnici Al Ahli. Palcové titulky hlásaly: 500 mrtvých. Arabové přičetli vinu Izraeli.

9.4.2024 v 11:24 | Karma: 0 | Přečteno: 28x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovenské volby a postřehy některých blogerů

Už jen letmé seznámení s titulky některých článků v blogerském prostoru českého internetu mohly vyvolat dojem, že z naší strany byl masivně podporován pouze Ivan Korčok.

8.4.2024 v 21:38 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Proč budou letos pravoslavné Velikonoce až 5. května?

Zatímco podle gregoriánského (našeho) kalendáře byla letos Velikonoční neděle 31. března, v ortodoxních církvích, které se řídí juliánským datováním, připadne až na 5. května.

8.4.2024 v 11:43 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Už půl roku...

Už půl roku jsou držena izraelská rukojmí v Pásmu Gazy v nelidských podmínkách. Už půl roku vede izraelská armáda v Pásmu Gazy válku s teroristy Hamasu.

6.4.2024 v 23:12 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď z periferie: Pro p. Krištofíkovou a Kielbergerovou

Druhého dubna 2024 to byl rok, co jsem byl administrací odsunut v rámci blogů iDNES na internetovou periferii. Protože mi byl později na několik měsíců zablokován vstup do diskusí, reaguji článkem.

6.4.2024 v 10:20 | Karma: 7,81 | Přečteno: 84x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Střelba na konvoj v Gaze. Co se vlastně stalo?

V pátek 5. dubna 2024 zveřejnila izraelská armáda (IDF) výsledky svého šetření tragédie, k niž došlo v pondělí 1. dubna v Pásmu Gazy.

5.4.2024 v 21:06 | Karma: 0 | Přečteno: 25x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Glosa k dění na blogu

Čekám na výsledek basketbalového utkání v Eurolize mezi Barcelonou a Maccabi Tel Aviv a v tom čase bych se chtěl krátce vyjádřit k vyhrocené atmosféře mezi blogery iDNES v poslední době.

4.4.2024 v 22:49 | Karma: 0 | Přečteno: 56x | Diskuse

Lubomír Stejskal

K ataku blogerky Kielbergerové nejen na pana Sabó

Není snadné probírat se houštinou slov v textech Radky Kielbergerové, svého druhu enfant terrible kdysi na Blogosféře i zde na iDNES.

4.4.2024 v 12:27 | Karma: 0 | Přečteno: 64x | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dvoustátní model vs palestinský teror a demokratický deficit

Slyšíme to ze všech stran. Jedině dvoustátní řešení konfliktu mezi Izraelem a palestinskými Araby přinese do jejich vztahu mír. Nic není vzdálenějšího pravdě.

3.4.2024 v 20:50 | Karma: 0 | Přečteno: 18x | Diskuse
  • Počet článků 4795
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 840x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal