Multiblog /6/

Bydlet ve městě u moře, v zemi kde se probouzíte do 23 stupňů a přes den je až jednatřicet, slunečno a bez deště, a mít zákaz vstupu na pláž, to přímo láká tento zákaz porušit. Někdy se to ale může krutě nevyplatit.

 

Jedna taková pláž se jmenuje Palm Beach. Ne, neleží na Floridě či kdesi na rajských ostrovech Pacifiku, ale v Egyptě. Na břehu Středozemního moře, ve čtvrti Agami města Alexandrie. Patří k velice nebezpečným, někdy se jí říká pláž smrti. Patří ale k oblíbeným, protože je dostupná pro prosté Egypťany, kteří nemohou využívat drahé luxusní pláže v okolí.

 

Letos byl ovšem kvůli pandemii vyhlášen zákaz shromažďování na plážích. Jako preventivní opatření. Řeč je samozřejmě o veřejných plážích pro domácí návštěvníky, nikoli o hotelových pro zahraniční turisty.

 

Přesto se najdou lidé, kteří neodolají a časně ráno, aby unikli bdělému oku policejních stráží, se k moři vydají. Jako v pátek 10. července. Tři rodiny, mezi nimi 14leté dítě. To se však začalo topit, deset dospělých se ho pokusilo zachránit – a utopili se všichni. Sobotní (11/7) zpráva na webu Egypt Today říká, že zatím bylo objeveno šest těl.

 

Možná si řeknete, proč o tom píšu. Z jednoduchého důvodu. V mainstreamových médiích se často dozvídáme o podobných neštěstích z „vybraných“ zemí, možná ještě vzdálenějších než Egypt, a často jde o mnohem menší počet obětí. Myslím, že jedenáct utonulých na jednom místě je docela dost. I když se to stalo nějakých dva a půl tisíce kilometrů od Prahy.

 

V Egyptě ještě zůstaneme.

 

Ve čtvrtek 9/7 zavítal mezi nové turisty v Šarm aš Šajchu tamní ministr turistiky Khaled El Enany. Současně zkontroloval jak se v resortech plní hygienická opatření proti koronaviru. Podle zprávy Ahramonline turisté hovořili o své dovolené v Egyptě a hygienických standardech pozitivně. Ministrovi řekli, že po návratu domů přátelům návštěvu Egypta jednoznačně doporučí. Příznivé je, že nikdo z těch, kdo Egypt po 1. červenci navštívili, ať už se chystají domů nebo pobyt teprve začínají, příznaky covidu-19 nehlásil. Od začátku července přiletělo do Egypta přes šest tisíc turistů.

Také v sobotu jsem sledoval na internetu provoz na ruzyňském letišti. Tentokrát jsem se zaměřil na Airbus A330 společnosti Turkish Airlines Cargo a jeho cestu od začátku rolování ke vzletové dráze 06/24. Ten den odpoledne a večer se startovalo ve směru na severovýchod a přistávalo od jihozápadu (od dálnice D6). Cílovým letištěm nákladu byl Istanbul.

 

Více pod jednotlivými obrázky.

 

... obr. 1/ Zelenými křížky je vyznačena hlavní dráha 06/24, červenými vedlejší 12/30. Černými písmeny pojezdové dráhy, po nich airbus jel, modrými pro orientaci některé okolní pojezdové dráhy. Fialová hvězdička - začátek rolování, zelená hvězdička - nájezd na hlavní dráhu, písmeno D v hnědém kolečku - místo, kde se letadlo nachází na obrázku 2. (Podklad: Web Flightradar24.com)

 

Jak je patrné, letadlo vyjelo z Cargo zóny letiště (bílá čára) a pokračovalo po pojezdových drahách Z a D, na  té překřížilo dráhu L a poté vedlejší dráhu 12/30 a následně se napojilo na dráhu F, která ho dovedla až na začátek hlavní ranveje.

 

obr. 2/Je 21:17 SELČ, námi sledovaný airbus se objevil na kameře na začátku pojezdové dráhy D. Rolovat bude ještě asi osm minut. (Zdroj: Mal.tv/Slow TV s jejich laskavým svolením zde i níže.)

 

... obr. 3/Je 21:25 SELČ a airbus mířící do Turecka je ve vzduchu. Na dráze 05/23 istanbulského Atatürkova letiště přistál ve 23:23 SELČ.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 11.7.2020 23:29 | karma článku: 8,71 | přečteno: 349x