Miloš Zeman ve stínu prezidenta (Aktualizováno)

Miloš Zeman odletěl v neděli (25/11) na návštěvu do Izraele. V době, kdy vláda premiéra Netanjahua si připsala k dobru unikátní diplomatický úspěch. Ve stejný den přicestoval do země prezident Čadu Idriss Deby.

Jde o další kontakt s vůdcem většinově muslimské země, který patří do kategorie politických senzací (ten kontakt). Čad neudržuje oficiální styky s Izraelem od roku 1972; Deby je první hlavou této africké země, která kdy Izrael navštívila.

 

Netanjahu právem hovoří o „diplomatickém průlomu“.

 

Izraelský server Ynetnews v neděli (25/11) ozřejmil, proč Čad přerušil diplomatické styky s Izraelem v roce 1972, tedy ještě před jomkipurskou válkou (1973), po níž se k Izraeli obrátil zády bezpočet afrických zemí. Byl v tom tlak a vliv libyjského diktátora Kaddáfího. Ten už je ale sedm let po smrti a je tedy čas situaci změnit. Jestli k tomu dojde, alespoň ve formě příslibu, při této návštěvě či někdy v budoucnu, nebylo při psaní tohoto článku jisté. (Později během nedělního večera se ukázalo, že ano.)

 

Ynetnews také uvádí, že Debyho návštěva je zaměřena především na bezpečnost. V minulosti Izrael poskytl tamní armádě zbraně a vojenské vybavení pro boj s rebely – země patří k těm, jejichž obyvatelé zažili na vlastní kůži význam slovního spojení občanská válka.

 

FOTOODKAZ

Prezident Čadu Idriss Deby na návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Klikněte   ZDE

 

Další klíčovou událostí v neděli 25/11 v Jeruzalémě bylo jmenování nového náčelníka generálního štábu izraelské armády. Na zasedání vlády bylo potvrzeno, že po Gadim Eisenkotovi, který skončí ve funkci 15.ledna 2019, převezme žezlo tzv. ramatkala – hlavy generálního štábu - generálmajor Aviv Kochavi. Až se tak stane, bude povýšen do nejvyšší hodnosti v izraelské armádě - rav aluf, generálporučík. Ta je udělována právě ramatkalům.

 

FOTOODKAZ

Výložka ramatkala. Klikněte   ZDE

 

 

V nadpise jsem naznačil, že Miloš Zeman je v Izraeli ve stínu (jiného) prezidenta. Mediálně se to tak skutečně jevilo. Ovšem jeho chvíle přijde v hned v pondělí (26/11) a také den poté. Na programu má setkání s prezidentem Rivlinem, šéfem parlamentu Edelsteinem i premiérem Netanjahuem. V parlamentu také promluví a v úterý otevře v Jeruzalémě České centrum, což má být jakýsi předstupeň toho, že v budoucnu se naše ambasáda přestěhuje z Tel Avivu do izraelského hlavního města.

 

Izraelci si od toho hodně slibují, já osobně jsem ale poněkud skeptický. Naši vládní představitelé současně říkají, že budou držet společnou linii s politikou EU, která stěhování ambasád svých zemí do Jeruzaléma nakloněna není. Neboť: Jeruzalém by měl být hlavním městem jak Izraele, tak budoucího státu Palestina a stěhovat by se zastupitelské úřady měly až poté, co se tato otázka definitivně vyřeší. Ovšem vyřešit ji znamená Jeruzalém opět rozdělit, přičemž nejposvátnější místo judaismu, Zeď nářků, by podle představ těch (zjevně i ČR), kdo soudí, že Izrael by se měl vrátit k hranicíc z doby před červnovou válkou 1967, patřilo arabskému palestinskému státu. Něco takového je ovšem pro Izrael absolutně nepřijatelné, neboť podle tamní legislativy je celý Jeruzalém hlavním městem židovského státu, nikoli jeho část.

 

Toto dilema mě vede k závěru, že ke stěhování velvyslanectví (což „všemi deseti“ podporuji) hned tak nedojde a že ani otevření Českého centra za účasti prezidenta Zemana na tom mnoho nezmění. Nic bych si nepřál víc, než abych mohl v brzké době na svém blogu napsat: Mýlil jsem se.

MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA – 25/11/2018 VEČER

Během návštěvy prezidenta Zemana v Izraeli přinesla tamní televize Channel 10 zprávu, že vyšetřující tým státního zastupitelství v čele s Liat Ben Ariovou, který se zabývá údajnými korupčními kauzami premiéra Netanjahua, doporučil vznést žalobu v Kauze 1000 a Kauze 2000. (Podle jiných zpráv ale prý není jasné, jestli se doporučení premiéra obžalovat týká také kauzy 2000.) Očekává se, že v krátké době bude jasno také v Kauze 4000, pokud jde o návrh na obžalobu. Adresátem návrhů je státní zástupce Šaj Nican, který materiál prostuduje a postoupí generálnímu prokurátorovi Avichamu Mandelblitovi. Ten bude mít konečné slovo, zda a v jakého kauze bude premiér Netanjahu obžalován. K definitivnímu rozhodnutí dojde bezpochyby až na začátku příštího roku.

 

O co jde v jednotlivých kauzách (telegraficky):

 

  • 1000 … přijetí exkluzivních darů, včetně šampaňského a drahých doutníků, v hodnotě převyšující 100 000 dolarů od US producenta Arnona Milchana a dalších bohatých podporovatelů. Vyšetřovatelé mimo jiné zkoumají, jaká byla za tyto dary protislužba ze strany premiéra.
  • 2000 … v tomto případě se měl premiér tajně domlouvat s vydavatelem izraelských novin Jediot Achronot, aby o něm psaly příznivě výměnou za to, že zařídí, aby byla omezena (poškozena) jejich konkurence, jmenovitě deník Israel Hayom (distribuovaný zdarma).
  • 4000 … týká se telekomunikační společnosti Bezeq, pod níž spadá zpravodajský portál „Walla!“. Policie Netanjahua podezřívá, že si za výhodné regulační opatření, z něhož mělo prospěch vedení Bezequ, zajistil příznivé zpravodajství „Wally!“. Klíčovou roli v tom měl hrát Šlomo Filber, vysoký úředník na ministerstvu komunikací, v jehož čele v inkriminované době premiér stál; Filber je uváděn jako jeho blízký spolupracovník. 

 

... neděle večer, 25/11/2018. Část  zprávy o postoupení návrhu na obžalobu premiéra státnímu zástupci na webu izraelské komerční  televize Channel 10.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 25.11.2018 20:15 | karma článku: 17,77 | přečteno: 829x