Magor na festivalu

Okamžiky hrůzy zažila na hudebním festivalu Tanjazz v marockém Tangeru zpěvačka Noam Vazana. Je z Izraele a to opět některým fanatikům vadilo.

 

Navzdory skutečnosti, že Noam vystoupila na přehlídce s novým projektem Maktub. Projektem hebrejsko-arabským, v němž je její partnerkou marocko-holandská zpěvačka Teema.

 

Jak píše server Jpost.com, při jednom z koncertů se k pódiu vrhl muž, který cosi skrýval pod oděvem. „Bylo to hrozivé,“ vzpomíná Noam. Není divu – mohla to být i zbraň. Tak se to při pohledu na tohoto fanatika jevilo a nebylo by to v dnešní bláznivé době nic výjimečného.Nenávist Arabů vůči Izraelcům je nevyzpytatelná.

 

Naštěstí pohotově zasáhl člen ochranky, muže přemohl a odvedl. Lidé začali tleskat. Ukázalo se, že neměl zbraň, ale pod oděvem stočenou vlajku. Zpráva říká, že poradce marockého krále intervenoval u organizátorů ve prospěch ještě větší bezpečnosti pro izraelskou umělkyni. Za to zaslouží uznání.

 

Nebyla to ovšem jediná komplikace, která Noam Vazanu (záměrně nepřechyluji, tak snad skloňuji správně) v Maroku čekala. Aktivisté militantního protiizraelského hnutí BDS vedli proti Noam Vazana (Vazaně?) propagandistickou kampaň ve snaze ji z festivalu vystrnadit. Opět připomínám: bez ohledu na obsah jejího projektu. Vadilo jim, že je Izraelka. Nadto televize Al Jazeera ve svém arabském vysílání rozšířila fámu, že zpěvačka „vraždila palestinské děti“ - byla přece na vojně. (Tímto způsobem bychom mohli vyloučit z jakéhokoliv kulturního podniku všechny izraelské umělce, neb v Izraeli je vojenská služba povinná pro muže i ženy.) Noam Vazana se musela bránit argumentem, že během služby v uniformě působila v armádním orchestru jako zpěvačka a hráčka na trombon (kromě toho hraje i na klavír). A že se nezúčastnila žádné „násilné operace“.

 

Přesto všechno se nenávistníkům podařilo část marocké veřejnosti ovlivnit. Vazana uvedla, že během každého večera, kdy v Maroku vystupovala, protestovalo proti její přítomnosti  na 300 až 400 lidí. Vyřvávali hesla jako „Pryč s Noam!“ a pálili izraelské vlajky. Vskutku kulturní lidé.

 

Ne všichni Maročané však podlehli této démonizaci. Petici na podporu vystoupení Noam Vazana (Vazany?) podepsalo vice než tisíc rozumných lidí. Rozumných marockých Arabů. Díky za ně.

 

Pro úplnost dodejme, že rodiče Noam se narodili v Maroku a později se přestěhovali do Izraele. Proto má zpěvačka k této zemi zvláštní vztah. Přiznává: festival a dění kolem něj jí umožnilo znovuobjevit její kořeny, současně ale tyto kořeny popřít. Zvláštní emocionální dilema.

 

Letos v červnu obdržela Noam Vazana na Mezinárodním festivalu židovské hudby v Amsterdamu cenu Sephardic Music Award 2017. Program jejího nynějšího koncertního turné ji zavedl v tomto týdnu do Německa (12-14/10), následovat bude Polsko, Jeruzalém, Nizozemí – a na konci listopadu se vrací zpět do Maroka na „hudební market“ Visa For Music. Věřme, že tentokrát bude nenávistných excesů ušetřena.

... Noam Vazana (Zdroj: Její Facebook) 

 

... Teema. (Tdroj: Web Teema.net) 

 

... článek o projektu Maktub na webu festivalu Tanjazz 2017. 

 

VIDEO

 Chcete-li se seznámit se zpěvem Noam Vazana (Vazany?), klikněte na přiložené video.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 10.10.2017 15:00 | karma článku: 22,23 | přečteno: 905x