Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ke konfliktu moderátora Železného

Případ, jako je ten týkající se Jakuba Železného a pražské MP, má jednu výhodu. Stačí zhlédnout (nikoli shlédnout*/) příslušný videozáznam, seznámit se s reakcí hlavního „hrdiny“ a můžeme usednout ke klávesnici.

 

Uvádím to proto, že když píšu o izraelské soudní reformě, zabere mi příprava několik hodin (a navíc to zase tolik čtenářů nezajímá; táhne Železný, Babiš, Petr Pavel, táhne ledacos a ledaskdo, ale rozhodně ne dění v Izraeli).

 

Kauzu „moderátor vs MP“ nebylo navíc možné přehlédnout, ač jsem to původně měl na mysli; vykukovala na nás z každého mediálního rohu jako křepčící Genzer se Suchánkem z televizní reklamy. Čili: když musíš, tak musíš...

———

*/ Nedělám to rád, ale když si dá někdo do vizitky na Twitteru „Pedagog: FSV UK“ (obr. 1), neměl by napsat to, co je uvedeno na obr. 2 a označeno šipkou.

... obr. 1/Zdroj: Twitter Jakuba Železného.

... obr. 2/Zdroj: Twitter Jakuba Železného.

 

Ale ano, je to bezvýznamný detail. Jen prostý čtenář takového tweetu je poněkud udiven.

———

Podstatné je samozřejmě něco jiného. I při maximální snaze o pochopení mimořádné životní situace, kterou tehdy J. Železný procházel (a kterou dnes a denně zažívá bezpočet občanů z množiny nepatřících mezi VIP, a přesto se chovají jinak než moderátor na videu), musím konstatovat, že jsem sice byl poněkud šokován z Železného chování, nikoli ovšem až tak překvapen.

 

Proč to druhé?

 

Nabyl jsem dojmu, že v jeho případě jde o zvláštní druh profesionální deformace. Mediální elity, tedy ty na opravdovém vrcholu, kam moderátoři ČT patří, mají možnost běžně komunikovat s „mocnými tohoto světa“, i s těmi nejmocnějšími, a v rámci působení v mediální bublině, to je během rozhovorů, řízení diskusí apod., mohou mít nad těmito mocnými navrch. Mohou si dovolit to, co nikdo jiný: otevřeně politiky „umravňovat“, odebírat jim slovo, tlačit je „do kouta“ (v dobrém slova smyslu). Ve studiu to jsou politici, kdo musí poslouchat; mimo studio naopak celý národ musí poslouchat politiky, neb oni určují pravidla hry.

 

Tato unikátní možnost, kterou obecně novináři na vrcholu disponují, je stejně nakažlivá jako v případě politiků moc („moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně“). A tak se stane, že novinář (špičkový moderátor atp.) se „zapomene“ a mimo mediální bublinu se chová stejně, jak je zvyklý chovat se v ní.

 

J. Železný byl v době incidentu v roli řadového řidiče jako jakýkoli jiný člověk za volantem, bez ohledu na to, že je jinak mediální VIP. S policisty ovšem hovořil – v principu – stejně nadřazeně jako ve studiu s některými politiky, s nimiž není tematicky v souladu (a kteří mu „utíkají z otázky“). Domnívám se, že v tomto druhu profesionální deformace je nutné hledat nikoli zanedbatelnou příčinu toho, co se ze strany J. Železného na Václavském náměstí událo; dokonce odhaduji, že to má větší vliv než ona tragická zpráva o zdravotním stavu jeho bratra.

 

Takový pocit jsem měl, když jsem se s oním policejním videozáznamem seznámil.

 

Jiná věc je, proč bylo ono video vůbec zveřejněno a proč až nyní. Policie hovoří o osvětě, budiž. Mohu-li si dovolit malou dávku jízlivosti, pak uvedu, že J. Železný jako jedna z mediálních tváří okusil medicínu, kterou novináři (opět obecně, nikoli přímo on) tak rádi ordinují politikům. Se zpožděním, nicméně „v pravý čas“ zveřejňují pro politiky nepříjemná odhalení, která zhusta mohou zásadně ovlivnit jejich další kariéru.

 

A konečně, ČT se nad rámec svého poslání snaží vytvářet dojem, že je „morálním etalonem“, zvěstovatelem té „správné pravdy“. Čas od času se ale „chybička vloudí“ a onen čistý štít pošpiní takové excesy, jaký nám na Václavském náměstí předvedl J. Železný.

 

Přitom by stačilo málo. Po odjezdu z Kavčích hor si uvědomit, že moje role člověka „režírujícího“ politiky do příští služby ve studiu skončila a právě teď jsem zase řadovým občanem. A jako řidič jsem to já, kdo musí poslouchat kdejakého strážmistra městské policie, nikoli naopak. Tak by měla společnost občanů, kteří jsou si rovni, fungovat.

 

Platí-li, že někteří politici, kteří jsou v té své bublině příliš dlouho, dostanou se po čase do pozice „mimo realitu“, pak totéž lze vztáhnout i na některé novináře.

 

Osobní dovětek. Od roku 1992 do odchodu do penze jsem osmadvacet let externě spolupracoval jak nejprve se soukromým, tak dvě dekády s veřejnoprávním rozhlasem. Byl jsem ten poslední z posledních, ale vždy jsem si uvědomoval, že se na veřejnosti musím chovat tak, abych médiu, s nímž mám smlouvu a jehož jsem tváří (hlasem), nedělal ostudu. O co víc by to mělo platit v případě VIP, kterého zná z obrazovky celý národ!

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 22.3.2023 7:35 | karma článku: 36,42 | přečteno: 1358x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Gaza: Jiný pohled na genocidu

Valí se to na nás ze všech stran: Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu. Jen málo prostoru ale dostávají odborníci schopní tento nesmysl kvalifikovaně vyvrátit.

18.5.2024 v 16:33 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Člověk se učí celý život

Máme milou povinnost. Vyzvedávat vnučku ze školy a později ji předat rodičům, až se vrátí z práce. Téměř každý všední den.

16.5.2024 v 21:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Poprvé od agrese Hamasu: Zahraniční sportovci v Izraeli

Po loňském 7. říjnu se v Izraeli nekonají z pochopitelných důvodů žádné sportovní podniky se zahraniční účastí. A izraelské klubové týmy, stejně jako národní reprezentace, musí hrát domácí zápasy v cizině.

16.5.2024 v 20:43 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse| Sport

Lubomír Stejskal

Atentát na slovenského premiéra: Srovnání

Úvodem z mé strany jednoznačné odsouzení tohoto hanebného zločinu a přání Robertu Ficovi hodně síly, aby tuto nejtěžší životní zkoušku zvládl.

15.5.2024 v 22:41 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

BBC: Objektivita vs pravda

Pro nás starší bývala BBC v době komunismu příkladem zpravodajské objektivity, důvěryhodnosti a korektnosti. V porovnání s jinými západními stanicemi se někdy jevila až přehnaně korektní.

15.5.2024 v 11:42 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 4831
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 834x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal