K provokaci na zápase Ligy mistrů

Jako kdyby nebylo dost politicky motivovaných nechutností na olympiádě! Přidat se museli i Skotové v Lize mistrů.

Ve středu 17/8 hostil slavný Celtic Glasgow v rámci prvního zápasu čtvrtého předkola fotbalové Champions League izraelského mistra Hapoel Beerševu. V Izraelcích ještě doznívala euforie z předchozího čtvrtku (11/8), neboť se stali šampiony šampionů: vyhráli domácí superpohár. Do něj nastupuje vítěz nejvyšší ligy a vítěz Poháru státu. V tomto ročníku Hapoel Beerševa a Maccabi Haifa – za něj bude od začátku nejvyšší izraelské soutěže (startuje dnes – 20/8, ale Maccabi Haifa uzavře první kolo až 22/8) hrát jediný český zástupce v izraelské Premier League Kamil Vacek.

 

Beerševa v superpoháru Haifu přehrála jasně 4:2 a sotva opadly emoce (obr. 1), vypravila se do Celtic Parku v Glasgowě, kde teprve se ukázalo, jak se věci doopravdy mají. Doma můžete hrát excelentně, ale teprve srovnání se zahraničím odhalí pravdu.

 

A ta byla krutá.

 

Po poločase prohrávali hosté 0:3, ve druhé půli sice dvěma brankami krátce po sobě snížili, ale stejný počet gólů vsítili pak i domácí a zvítězili celkově 5:2. Kdo tedy postoupí do skupinové fáze Champions League je více méně jasné, třebaže i v kopané se občas stávají zázraky.

 

O tomto zápase by se už dál obšírněji nemluvilo a nepsalo, kdyby se nestalo něco, co nelze jen tak přejít bez povšimnutí.

 

V pátek 19/8 se na webu Celticu objevilo oficiální prohlášení (obr. 2), v němž se praví, že UEFA zavedla proti klubu disciplinární řízení ve věci „nepovolených bannerů“ (transparenty, vlajky) na zápase ze 17/8, a to v souladu s článkem 16, odstavec 2, přičemž disciplinární stání se bude konat 22/9. Do skončení celé věci nebude vedení klubu poskytovat žádné komentáře.

 

Co se vlastně stalo?

 

Abychom tomu správně porozuměli, musíme se podívat na onen článek 16, odstavec 2, kde se v bodu „e“ píše, co je na stadionech zakázáno: používání gest, slov, předmětů nebo jiných prostředků ke zprostředkování jakýchkoli sdělení, která nejsou vhodná pro sportovní akce, zejména jde o sdělení politické, ideologické, náboženské, útočné a provokativní povahy.

 

Uplatnit tento článek se UEFA rozhodla proto, že během utkání Celticu s Hapoelem Beerševa se na tribuně v sektoru domácích objevily desítky vlajek Palestinské autonomie (obr. 3 a 4). Těmi fanoušci mávali proto, že nesouhlasí s politikou státu hostujícího celku. Na to mají samozřejmě právo, ovšem nikoli uvnitř stadionu na zápase podléhajícím regulím UEFA, ale třeba v ulicích Glagowa – na politické demonstraci, pro níž platí zase jiné regule.

 

Šlo tedy o organizovanou protiizraelskou provokaci a další ukázku tahání politiky do sportu. Vlastně i o zneužití sportovní akce k politické propagandě.

 

Je zřejmé, a připomínat bych to snad ani nemusel, že Palestinská autonomie neměla se zápasem nic společného. Stejně tak není jasné, co mají s izraelsko-arabským konfliktem společného hráči Hapoelu Beerševa, kde navíc působí i cizinci, a jaký smysl z hlediska elementární fanouškovské logiky mělo mávání vlajkami Palestinské autonomie během tohoto utkání. Sportovně vzato žádný. Šlo o politickou protiizraelskou kampaň. Je dobře, že UEFA tuto provokaci nepřehlédla.

... obr. 1/Čtvrtek 11/8/2016. Hráči Hapoelu Beerševa jásají. Na stadionu v Netanyji se stali šampiony šampionů - vyhráli fotbalový superpohár 2016. (Zdroj: Web klubu.)

... obr. 2/Prohlášení na webu klubu Celtic Glasgow o zahájení disciplinárního řízení.

... obr. 3/Příznivci palestinských Arabů si na zápase Celtic - Hapoel Beerševa udělali politický mítink. (Zdroj: Web mirror.co.uk.)

... obr. 4/Totéž jako výše. (Zdroj: Web Mailonline.)

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 20.8.2016 13:35 | karma článku: 27,85 | přečteno: 1119x