K případu Asie Bibiové

Modlil jsem se za Čecha Petra Jaška vězněného v Súdánu. Byl propuštěn. Modlil jsem se za Američana Andrewa Brunsona vězněného v Turecku. Byl propuštěn.

 

Modlil jsem se za súdánskou křesťanku Meriam Ishagovou, odsouzenou kvůli své víře k trestu smrti. Unikla oprátce. A konečně: modlil jsem se za pákistánskou křesťanku Asii Bibiovou. Také ona unikla oprátce.

 

Věřím v sílu modlitby.

 

Příběh Asie Bibiové je děsivou ukázkou toho, co všechno je v 21. století možné. V muslimském světě. V roce 2009 byla obviněna z rouhání (proti Prorokovi) a následujícího roku odsouzena k absolutnímu trestu. Připomeňme: na jaře 2009 se dostala do rozepře s muslimskými ženami za to, že se napila ze stejné studně jako ony. Důvod nevraživosti muslimek? Asia je křesťanka. Pákistánská katolička. Byla proti nim sama, objevilo se obvinění z rouhání. Měla říci, že zatímco Ježíš trpěl na kříži a zemřel za lidi, prorok Mohamed nic tak významného neučinil.

 

Což je pravda – zkusme porovnat život Ježíše a život zakladatele islámu. Ovšem v islámském prostředí výše uvedená věta, pokud ji opravdu takto řekla, vyvolala sled událostí, pro člověka ze svobodného světa nepochopitelných. Asia byla zatčena, obviněna z rouhání a odsouzena k trestu smrti. Nicméně ona sama jakékoliv rouhání popřela.

 

Než byl trest smrti Nejvyšším soudem zrušen, prožila za mřížemi osm let života. S tím (zrušením trestu) se ovšem tamní fanatici nesmířili a sveřepě trvali na tom, že (z našeho pohledu) nevinná žena musí být oběšena. Lidé z jejich řad se pak sami dopustili zločinů, když zavraždili ty, kdo se Asie zastali: federálního ministra pro záležitosti menšin Sabháta Bhattího (který byl katolické víry) a guvernéra provincie Paňdžáb Salmána Tasíra. Trvalo ještě nějaký čas, než byla Asia z vězení propuštěna a bylo jí umožněno opustit zemi.

 

Až v tomto týdnu se objevily zprávy plné naděje. 29. ledna přinesla média informaci, že pákistánský Nejvyšší soud zamítl odvolání náboženských radikálů v této kauze a Asii pravomocně a definitivě osvobodil.

 

A 30. ledna publikoval web britského katolického týdeníku Tablet zprávu, že Asia Bibiová bude žít v Kanadě:

 

 

Konec dobrý, všechno dobré? Věřím, že ano. Jen bych rád, abychom si při čtení těchto řádků naplno uvědomili, čím vším si musela projít tato nevinná žena, manželka a matka – křesťanka v muslimské zemi. Tolik nekonečných let v žaláři, nekonečné čekání na to, zda bude popravena či se stane zázrak. A to vše jenom proto, že se chtěla napít ze stejné studně jako ženy, které fanaticky vyznávají jinou víru - v Alláha a jeho Proroka.

 

Neměl být v této kauze přinejmenším morálně odsouzen někdo úplně jiný? A kdo vrátí nevinné ženě ztracená léta života? Jak bude odškodněna?

 

Abychom ale byli objektivní. Uznání zaslouží i Nejvyšší soud Pákistánu, který rozhodl o Asiině nevině a osvobození. Jak řekl Paul Robinson, generální ředitel organizace Release International, která se zabývá pronásledováním křesťanů ve světě a která  příběh Asie Bibiové pečlivě monitorovala a angažovala se v její prospěch:

 

  • Jsme potěšeni, že Nejvyšší soud se držel svých zásad a odvážným rozhodnutím vyvrátil falešná obvinění proti Asii Bibiové.

 

Jsem také potěšen. Že, jak doufám,  budu moci ve svých modlitbách místo slov  „Pane, prosím za sestru Asii“ od nynějška používat formulaci  „Pane, děkuji za sestru Asii“.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 1.2.2019 8:00 | karma článku: 22,75 | přečteno: 435x