K odvolání ministryně práce a sociálních věcí

Před více než rokem, 12. února 2019, změnila Republika Makedonie po předchozím tlaku Řecka svůj název. Stala se z ní Severní Makedonie. Tím se jí otevřela cesta k nadcházejícímu vstupu do NATO a budoucímu do EU.

 

Neboť Řekové přestali toto makedonské (pardon: severomakedonské) úsilí blokovat.

 

Pokud si dobře pamatujeme, ne všichni Makedonci (z nichž se přes noc stali Severomakedonci) přijali dohodu s Aténami s nadšením. Patří k nim i jistá Rašela Mizrachiová. Historicky první Židovka v severomakedonském kabinetu – jako ministryně práce a sociálních věcí za pravicovou partaj s poměrně komplikovaným názvem  Vnitřní makedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty.

 

Mizrachiová se netají tím, že má problém s dohodou s Řeckem a s novým názvem státu (v oné národně konzervativní straně není jediná, řečeno hodně diplomaticky) – a to se jí stalo osudným. Jde o dilema mezi respektem k ústavě a respektem k hlasu vlastního svědomí; pravdou nicméně je, že jako členka vlády nemůže konstituci ignorovat.

 

A co že se vlastně přihodilo? Mizrachiová uspořádala na svém ministerstvu tiskovou konferenci, přičemž za jejími zády se na čelní stěně skvěl původní název státu, jak je zřejmé z tohoto  FOTOODKAZU. Tedy REPUBLIC OF MACEDONIA místo správného REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA. (Podobných tiskovek se tam ovšem konalo víc.)

 

Atény, jak také jinak, patřičně zareagovaly a zareagoval i makedonský, ale čo to tárám – severomakedonský parlament a po bouřlivé několikahodinové debatě ministryni Mizrachiovou o víkendu odvolal. Poměrem hlasů 62 ku 26. (Složitosti související se současnými koaličními a vládně-opozičními poměry před dubnovými volbami nechme stranou.)

 

Kromě tradičně přecitlivělého Řecka a sněmovny ve Skopje zareagoval ale také šéf strany  Vnitřní makedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty  Hristijan Mickoski. Na svém Facebooku zveřejnil společný snímek s Rašelou Mizrachiovou (fotoodkaz  ZDE) a dobrovodil ho textem:

 

  • Disidenti! Proč? Protože milují svoji vlast MAKEDONII!

 

Dá se takovýto postoj, postoj makedonských patriotů, pochopit? Odpovězme si každý za sebe.

 

Smutnou okolností ovšem je, že Mizrachiová, která působila ve funkci velice krátce, od prvního lednového týdne v rámci zformování přechodného kabinetu, byla terčem nenávistných antisemitských útoků. Scénář byl standardní. Místo, aby se kritici zaměřili na její práci, vzali si na mušku její víru a národnost. Jak laciné, jak ubohé, jak nesmyslné, jak primitivní. Na víc ovšem antisemité nemají.

 

Závěrem na makedonské téma slova Rašely Mizrachiové. K zamyšlení:

 

  • Budoucnost Makedonie je založena na její historii. Není budoucnosti bez historie. Skutečností je, že tato většina v parlamentu zapomněla při hledání nové budoucnosti na vlastní historii.

 

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 21.2.2020 13:15 | karma článku: 13,89 | přečteno: 655x