Ještě k bojkotu Sally Rooneyové

Ve svém předchozím článku „Jak reagovat na bojkot? Bojkotem!“ (7. 11. 2021) jsem psal o tom, že dva velké izraelské knihkupecké řetězce (Steimatzky a Tzomet Serafim) se rozhodly vyřadit z nabídky knihy Sally Rooneyové.

 

Skvělé irské spisovatelky, současně ale protiizraelské aktivistky podporující Hnutí BDS usilující o všestranný bojkot Izraele. Rooneyová odmítla dát izraelskému nakladatelství Modan souhlas s překladem svého posledního románu Beautiful World, Where Are You – z politických důvodů.

 

Portál The Times of Israel informoval 7. listopadu (viz titulek jeho článku na obr. 1), že nakladatelství Modan se žádného odvetného bojkotu vůči Rooneyové účastnit nebude a její knihy hodlá i nadále nabízet (na rozdíl o výše jmenovaných knihkupectví).

 

... obr. 1/

 

Mluvčí nakladatelského domu Tali Theletová to vysvětlila jednoduše: „Nepodporujeme kulturní bojkot, a proto budeme díla Sally Rooneyové prodávat i nadále jako obvykle.“

 

Uvádím toto doplnění ke kauze Rooneyová jako ilustraci, že v otevřené a pluralitní izraelské společnosti není na ten či onen problém nahlíženo černobíle. Každý si může vybrat, který postoj více odpovídá jeho přesvědčení. Zda model „oko za oko – bojkot za bojkot“, jak ho uplatnily oba zmíněného řetězce, nebo model „moudřejší ustoupí“, který zvolilo nakladatelství, ač se samo stalo obětí spisovatelčiny protiizraelské nenávisti.

 

Asi nepřekvapí, že poté, co Rooneyová zaujala protiizraelský postoj (v podobě odmítnutí dát licenci k překladu do hebrejštiny izraelskému nakladatelskému domu Modan), stoupl zájem o její knihy mezi palestinskými Araby.

 

The Times of Israel cituje Ahmada Munu, manažera knihkupectví Educational Bookshop nacházejícím se ve východní části Jeruzaléma, který uvedl, že to bylo právě prohlášení spisovatelky (že si nepřeje, aby její nejnovější knihu vydali Izraelci  v hebrejštině – LS), co vyvolalo mezi palestinskými Araby zvýšený zájem o její tvorbu.

 

Téměř se vnucuje kacířská myšlenka, že anglicky mluvícím Arabům nejde ani tak o obsah románů, ale spíše o to, že jejich autorka je patřičně protiizraelská. Pak už je skoro jedno, o čem Sally Rooneyová píše.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 9.11.2021 9:00 | karma článku: 18,03 | přečteno: 432x