Jak se (ne)zbavit premiéra

V Izraeli probíhají řadu týdnů masivní protesty proti realizaci vládní soudní reformy. Možná ne každému u nás je zřejmé, proč je tam tak obrovské množství roztrpčeno a proč jsou ochotni trávit čas na demonstracích.

 

Aniž bych měl ambici v rámci jednoho článku vše beze zbytku vysvětlit, nabídnu pro ilustraci nejaktuálnější informace z dění v této oblasti vztahující se k časnému ránu čtvrtka 23. března 2023.

 

Izraelský parlament totiž v noci ze středy na čtvrtek ve druhé a třetím čtení (po schválení ve třetím čtení se návrh stává zákonem) nejtěsnější možnou většinou 61 ku 47 přijal novelu „Základního zákona: Vláda“ (při neexistenci ucelené ústavy má sílu ústavního zákona), která odebírá Nejvyššímu soudu pravomoc prohlásit premiéra státu za nezpůsobilého vykonávat svůj úřad, případně ho ve vykonávání tohoto úřadu omezit, pakliže by se dostal do střetu zájmů (jak bude uvedeno níže).

 

Dnes (23. 3.) přijatý zákon stanoví pouze dvě možnosti, jak prohlásit premiéra za nezpůsobilého vykonávat svůj úřad. Je to možné pouze z důvodu fyzické nebo duševní neschopnosti, přičemž 1.) sám premiér oznámí parlamentu, že se považuje za nezpůsobilého (což je extrémně nepravděpodobné – LS); 2) za nezpůsobilého může prohlásit premiéra 75 procent členů vlády a v případě premiérova nesouhlasu (což lze předpokládat – LS) bude nutný souhlas 75procentní většiny parlamentu (120:100x75=90 zákonodárců).

 

Zákon mimo jiné znamená, že kdyby se kdokoli obrátil na Nejvyšší soud s žalobou týkající se nezpůsobilosti premiéra vykonávat svůj úřad, Nejvyšší soud nebude mít pravomoc touto žalobou se smysluplně zabývat (resp. i kdyby se jí nakrásně zabýval a vynesl verdikt ve prospěch žaloby, rozsudek nebude vykonatelný s poukazem na znění přijaté novely stanovící způsoby, jakými lze premiéra prohlásit za nezpůsobilého – viz předchozí odstavec).

 

Nejde ovšem o žádné plané teoretizování, protože na pozadí toho všeho máme premiéra Netanjahua souzeného za podvod, zneužití důvěr a úplatky. Což znamená, že v čele vlády, která prosazuje zásadní soudní reformu stojí politik, který je soudně stíhán – jsme tedy svědky učebnicového příkladu střetu zájmů. Proto došlo už v rámci formování předchozí Netanjahuovy vlády (2020) k dohodě s generální prokuraturou, že Netanjahu se nebude na soudní reformě aktivně podílet. Pokud by tuto dohodu porušil, měl by justiční systém páku, jak ho kvůli střetu zájmů prohlásit za nezpůsobilého úřad vykonávat.

 

To nyní nebude možné. Ale nejen to. Jak píše server Ynetnews („Knesset approves law to limit conditions for Netanyahu ouster“/23. 3. 2023), pokud by se Netanjahovy trestní kauzy dostaly před Nejvyšší soud, nyní přijatá novela zákona by soudu zabránila v tom, aby byl (v rámci případného odsouzení - LS) zbaven funkce. Server dodává: „Kritici tvrdí, že Netanjahuova legislativní agenda, která zahrnuje návrhy, aby soudce volili politici, včetně soudců Nejvyššího soudu, je motivována jeho vlastními právními problémy.“

 

I to je jeden z důvodů, proč jsou týden co týden desetitisíce Izraelců v ulicích.

 

Novela přijatá brzy ráno 23. března vyvolala tvrdou kritiku opozice. Nejen zleva. Poslanec a předseda pravicové strany Jisrael Beiteinu Avigdor Liberman řekl, že jeho partaj podá u Nejvyššího soudu žalobu na tuto legislativní normu a bude požadovat její zrušení. Na Twitteru napsal:„Nedovolíme, aby se Stát Izrael stal monarchií Netanjahuovy rodiny.“

 

S hořkostí si dovolím dodat, že žalobu musí Liberman a spol. stihnout do doby, než Kneset přijme legislativu, která zakáže Nejvyššímu soudu projednávat Základní (tedy ústavní) zákony. Ano, i to je součástí probíhající justiční reformy.

 

SLOVNÍ HŘÍČKA

Ne jedné z demonstrací odpůrců soudní reformy se objevil plakát – pozoruhodná slovní hříčka (inspirace v realizaci autora článku je na obr. 1). Je na něm vyobrazen první premiér za stranu Likud Menachem Begin (BEGIN - z angličtiny ve smyslu začátek) a nynější předseda vlády Benjamin Netanjahu (u něj je uvedeno END – ve smyslu konec právního státu). Netřeba to vnímat doslova, ale za lehké zamyšlení to stojí.

 

... obr. 1/Inspirováno plakátem na demonstraci. Zdroj portrétů: Wikipedia, licence Public Domain.

 

(Zpracováno podle tematických článků publikovaných 23. 3. 2023 na serverech Ynetnews, The Jerusalem Post, The Times of Israel a Israel National News.)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 23.3.2023 13:44 | karma článku: 6,38 | přečteno: 162x