Izrael: Ráno po volbách (Doplněno)

V noci se mohl prohlašovat za vítěze, kdo chtěl. Rozhodující byla čísla, která přicházela s rozedněním. Vyplní se moje osobní prognóza, která je zakódována do šachového výrazu pat?

 

PRVNÍ ČÍSLA

Je středa 10. dubna, k PC usedám před šestou SELČ. V Izraeli je o hodinu víc, což je při sledování výsledků voleb do 21. Knesetu výhoda.

 

Mé obavy se začínají naplňovat. Remízu v souboji mezi Likudem a Modrobílými jsem si nepřál.

 

Přepínám ze serveru na server, nejlepší grafiku má Haaretz (obr. 1). Po sečtení 94% hlasů (06:30 SELČ) to na pat skutečné vypadá: Likud 35 křesel, Modrobílí 35 křesel. V této chvíli formálně dva vítězové, rozhodne větší koaliční potenciál.

... obr. 1/

Není to tak ohromující vítězství, jak tvrdí Netanjahu, nicméně je to právě on, kdo tahá za delší konec provazu. Když začneme skládat možné koalice, zjistíme, že šanci mají obě „vítězné“ strany, ovšem to by museli být ochotni jít do vládní aliance „všichni se všemi“. Tak tomu samozřejmě není; proto má po mém soudu větší naději na sestavení kabinetu Netanjahu. Zkusme si zaspekulovat:

 

Pokud by šly do koalice s Likudem obě náboženské strany (Šas a Sjednocený judaismus Tóry – UJT), Unie pravicových stran a Kulanu, což se předpokládá, a uvolil se i Lieberman (Jisrael Beiteinu), což je více méně jisté*,  měla by Netanjahuova vláda v Knesetu většinu 65 míst.

* V cca 08:15 SELČ přinesl server Times of Israel zprávu, že Lieberman podpoří Netanjahua jako povolebního premiéra.  Z čehož lze usoudit, je jeho strana vstoupí do nové vlády.

 

Za této situace by Modrobílým zbývali labouristé a (levicový) Meretz – a to je zoufale málo: 45 mandátů. Pak by ovšem došlo na Netanjahuovo varování: kdyby chtěl Gantz vládnout, musel by vytvořit koalici s arabskými stranami; pakliže by – čistě teoreticky – do koalice přizval obě arabské formace Hadaš/Taal a Balad/Raam, měl by i tak pouze 55 mandátů a musel by získat ještě nějakou jinou „židovskou“ stranu. Jenomže, která by byla ochotná jít do svazku s arabskými partajemi, které působí dojmem, že jsou více „palestinské“ než izraelské?

 

Možností je jistě víc, ale ta „netanjahuovská“ je nejvíce reálná. Psáno v 07:55 SELČ, kdy bylo v zásadě jisté, že staronovým premiérem se stane politik s přezdívkou Bibi.

 

RADOST I ZKLAMÁNÍ

A pocity autora článku? Spokojenost. Jsem stoupencem Likudu a jeho šéfa, jsem tedy potěšen, že Netanjahu zvítězil, byť bych uvítal více než 35 křesel v Knesetu (a víc než Modrobílí). A nestane-li se zázrak po sečtení hlasů příslušníků armády, pak musím jedním dechem říci: zklamání z toho, že v Knesetu nebude mít zastoupení Nová pravice. Ta podle dosavadních výsledků nepřekročila práh 3,25% (má zatím "Ludolfovo číslo" - 3,14%), k dosažení  prahu pro vstup do Knesetu jí chybí cca 4300 hlasů. Naději vkládá do hlasů těch, jejichž výsledky přijdou později - vojáků, policejních důstojníků, diplomatů a jejich rodin, jakož i pacientů a personálu v nemocnicích a méně už vězňů;  těchto všech je dohromady asi 200 tisíc. Stále je tedy šance.

 

FOTOODKAZ/ Jásající příznivci Likudu.  KLIKNĚTE  ZDE

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | středa 10.4.2019 8:30 | karma článku: 13,51 | přečteno: 276x