Izrael 1948 - 2020

Pátého dne měsíce ijaru roku 5708 židovského kalendáře splnil se dva tisíce let trvající sen lidu Izraele po návratu. Po návratu do vlasti, která by byla politicky samostatná a mezinárodně uznaná.

 

Po návratu do svého vlastního státu. Podle gregoriánského kalendáře bylo 14. května 1948, když v Tel Avivu vyhlásil David Ben Gurion nezávislý židovský stát. Nemohl být nazván jinak než Izrael.

 

Prokletí, které postihlo lid Izraele ve starověku, bylo pohřbeno. Brány Země izraelské, brány Státu Izrael, byly otevřeny všem, kdo žili v diaspoře. Všem Judejcům pro které máme v češtině označení Židé. Jsou to potomci lidu Izraele, kteří v době po návratu z babylonského zajetí v 6. století před n. l. žili v Judeji, tedy tam, kde předtím existovalo (jižní) Judské království s hlavním městem Jeruzalémem.

 

Dodejme, že jiná část lidu Izraele, ta, která byla součástí  (severního) Izraelského království s hlavním městem Samaří, byla o dvě století dříve odvedena do asyrského zajetí – a jejich další stopa v dějinách se dosud nenašla.

 

Izraelci museli hned po vyhlášení Státu bojovat o udržení jeho existence. Padlé měli ve všech válkách s arabským nepřítelem, ale také v období před vyhlášením své novodobé republiky. K pátku 24. dubna 2020 je evidováno 23816 ve službě zemřelých vojáků, policistů a důstojníků zpravodajských služeb. Vedle nich patří vzpomínka také 4166 obětem teroru. Statistika sahá až do roku 1860.

 

Úctyhodnou tradicí je, že nikdo není zapomenut. Všichni, kdo položili v boji za Izrael život, ať už před rokem 1948 a zejména po vzniku Státu, jsou jmenovitě vzpomenuti během pamětního ceremoniálu v rámci zvláštního smutečního dne – Yom Hazikaron -, který předchází Dni nezávislosti.

 

Letos připadá Den vzpomínek na padlé na úterý 28. dubna, Den nezávislosti na středu 29. dubna. Hlavní ceremoniál byl vždy večer předchozího dne, neboť v souladu s biblickou tradicí začíná nový den po západu slunce dne stávajícího.

 

Tentokrát ovlivnila vzpomínky a oslavy pandemie koronaviru, země je sevřena řadou omezení, ale to nic nemění na tom, že ti, kdo položili život za Izrael žijí v srdcích současníků a že oslavy byly nanejvýš důstojné, jak je zřejmé i z následujícího videa.

 

My, kdo stojíme na straně Izraele a podporujeme sionistickou myšlenku, můžeme poslat do Jeruzaléma, jeho věčného hlavního města, svoji symbolickou upřímnou gratulaci. A ujištění: Jsme s vámi!

VIDEO/YOUTUBE

Oslavy izraelského Dne nezávislosti večer 28/4/2020

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | středa 29.4.2020 9:25 | karma článku: 20,45 | přečteno: 305x