Co zajímá Čechy na blogu?

Všechno možné. Ze všeho nejméně příspěvky s obrázky týkajícími se rudomořských korálových ryb a další fauny. Čtenost takových článků je minimální.  

 

Bez ohledu na to, jaké úsilí je potřeba vynaložit k jejich vzniku. Taková je realita. Navzdory tomu si myslím, že publikovat texty s menšinovými náměty má smysl. Vždy se může najít někdo, koho osloví, zaujmou, potěší nebo poučí. I kdyby těch lidí bylo méně než spravedlivých v Sodomě, ta námaha za to stojí.

 

Proto:  Vítejte na blogu u příspěvku Korálový miniatlas (IV) – Mix 2!

 

Opět nabídnu sadu záběrů podmořské fauny, která ukazuje, jak úžasná je živá příroda v Rudém moři. Kdo tam byl, nemůže tuto moji zkušenost nepotvrdit. Kdo ne, může se pokochat a inspirovat alespoň prostřednictvím blogu. Navštívíme oblast Abu Soma severně od egyptské Safagy. Výjimkou jsou první čtyři snímky, které jsem pořídil v Tabě (v bývalé lokalitě Sonesta Resort).

... čtverzubec běloskvrnný. Do této kolekce jsem se snažil vložit co nejvíce ryb, které se mi podařilo vyfotit tváří v tvář.

 

jedním slovem: chobotnice. Nádherná, nutno dodat.

 

... pruhatec královský. Pod ním kamenný korál - útesovník Daidalův.

 

... takto vypadá kněžík Klunzingerův v Tabě, s níž se tímto rozloučíme a vydáme se na africký břeh Rudého moře - do Safagy. Dlužno dodat, že tam vypadá tento kněžík úplně stejně. Rád se předvádí, není problém ho vyfotit, občas i překážel. Ale to mu nelze mít za zlé. Co bych za to dal u jiných ryb. 

 

... jedna z těch ryb, které skvěle pózují. Kanic proužkatý alias červenopruhý.

 

... z očí do očí. Jako by se snažil uhranout. V prostředí, kde je vše v pohybu, je takováto souměrnost téměř zázračná.

 

... pyskount košťatoocasý, též dlouhoploutvý. Blízká setkání se vcelku úspěšně daří.

 

... barevná krása pyskouna košťatoocasého vynikne ovšem při pohledu z boku. 

 

... pro děti zásadně Nemo, jinak klaun s více názvy: dvoupruhý, špičatopruhý, klínopruhý. Jak patrno, nepohybuje se pouze v sasankách.

 

... jeden z těch okamžiků, kterých si obzvlášť považuji. Dole u dna jiná trnucha než modroskvrnná, kterých je na korálech nejvíce. Tato s dlouhým ocasem je trnucha leopardí. 

 

... tu a tam narazí lovec s objektivem na něco jiného než bezpočet ryb. Dole na dně se zjevil hadař či hadovec skvrnitý. V překlad z angličtiny  úhoř leopardí. Také výstižné. 

 

... nádherně tmavomodrá ryba s více názvy: pyskoun akilolo, akilolo nosatý či kněžík ptákozobý. Zde mezi dvěma pruhatci.

 

...  zase jiná trnucha - jemenská. S plochým ocasem. Potěšení na mé straně.

 

... mladý kanic proužkatý ještě jednou. Se všemi detaily.

 

... Nemo opravdu hodně zblízka. Krása Rudého moře nebere konce.

 

... toto je samička pyskouna košťatoocasého. Záběry výše patří samečkovi.

 

... decentní polibek. Od útesníka pětipruhého.

 

... občas je nutné návštěvníkům připomenout, co se podle egyptského zákona o ochraně životního  prostředí č. 102 z roku 1983 nesmí.

 

... selfie s útesníky.

 

... parmovec pruhovaný.

 

... na souši. Svůj k svému.

 

... chrochtal černoskvrnný, též tečkovaný.

 

... ostenec modrý, vlnkatý, modrohlavý, modrovlnkatý. Jeden z nejpoutavějších tvorů, kterému se vyplatí věnovat pozornost. Trochu plachý, občas se skryje v průrvě  korálu a po očku pozoruje, jestli už jste pryč.

 

...  a ovšem: král mezi bodloky a "domácí pán". Bodlok rudomořský neboli Sohal. V zadní části těla je patrný mimořádně ostrý oranžový trn, kterým může ryba nepříjemně zranit. Občas má tendenci útočit, pak je lepší se z dosahu jejího korálového teritoria vzdálit. Menší ryba vpravo - komorník běloocasý.

 

... šipka ukazuje na malý, ale mimořádně zajímavý exemplář. Vydal jsem se za ním - a podařilo se.

 

...  a tady je tak blízko, jak  jen to šlo. Mládě kněžíka hranatého nebo také pestrého.

 

...  vypadá jako dávnověký ještěr. Pyskoun mramorovaný, proměnlivý, černooký. Hlavně ale: skvěle maskovaný.

 

... s hlavou pod vodou moc emocí vyjadřovat nemůžeme.  Nanejvýš se tiše radovat.  Jako já, když se nad koráli zjevily olihně dlouhoploutvé, které jsem spatřil poprvé v životě. Na ty okamžiky se nezapomíná. Bylo to při posledním pobytu v Safaze, cílem dalších misí byla destinace Marsa Alam. Tam se podíváme příště.

 

... na závěr: pět olihní (když se moře uklidní).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 20.8.2017 18:10 | karma článku: 21,33 | přečteno: 816x