Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cestování: K jedné tragické dopravní nehodě

Poměrně rovné a dlouhé pobřežní silnice v Egyptě svádějí k rychlé, ba divoké jízdě. Však si ji místní řidiči hojně dopřávají. V destinacích pak také ti, kdo převážejí turisty, ať už autobusy, mikrobusy nebo vozy taxi.

 

Kdo měl tu čest, ví své.

 

Ačkoli se v Egyptě, pokud jde o stav silnic, za současného prezidenta Sisiho mnohé zlepšilo, ne všechny komunikace jsou na bláznivou jízdu uzpůsobené. Návštěvník by si mohl myslet, že muži za volantem vezmou do úvahy, že mají za své klienty odpovědnost a tomu by měli přizpůsobit rychlost jízdy. Ne vždy jsme toho ale svědky.

 

Ve čtvrtek 28. července se skupina sedmi mladých Izraelců vracela z dovolené v oblasti Dahabu na jihovýchodním pobřeží Sinaje. Cestovali k severu – za městem Nuweiba je čekal poslední úsek cesty do Taby, za nímž je hraniční přechod do Izraele a město Eilat (viz obr. 2).

 

K dopravě si vybrali taxi mikrobus, jehož řidič, kromě toho, že jim pouštěl hebrejské písničky, patřil do skupiny „spěchačů“. Tragédie na sebe nenechala dlouho čekat. Za Nuweibou se mikrobus při zběsilém předjíždění srazil s protijedoucím nákladním autem: dva Izraelci zahynuli – Yuval Kešetová (24) z Haify a Moše Matan Luzon (25) z Petach Tikvy. Dalších pět pasažérů bylo zraněno – lehce až středně těžce.

 

Egyptský server Ahramonline o události referoval ještě téhož dne a spokojil se s konstatováním, že „všichni zranění turisté byli převezeni do místního zdravotnického střediska“. Více informací přinesla izraelská média – a není to příjemné čtení. Server The Times of Israel 29. července („Israeli hurt in fatal Sinai crash claims Egyptians mistreated group, withheld help“) přinesl svědectví účastnice nehody Naamy Banonové. Podle její zkušenosti se Egypťané nezachovali tak, jak by člověk od hostitelů čekal.

 

Poznatek první: Přednost při poskytování první pomoci dostal řidič, teprve pak přišli na řadu zranění Izraelci. (Správnost postupu je ovšem obtížné posoudit, neznáme-li detailní následky nehody.)

 

Poznatek druhý: Zranění byli odvezeni do zdravotnického zařízení v Nuweibě, kde jim zprvu zaměstnanci nedovolili použít telefon, aby mohli kontaktovat izraelské úřady s žádostí o pomoc. Později se jeden zaměstnanec uvolil, že na svém smartphonu otevře mobilní hotspot, aby mohli do Izraele úřadům a rodinám zavolat.

 

Poznatek třetí: Když do zdravotnického centra přijely sanitky, aby zraněné přepravily na hranici, byla požadována platba předem. Banonová tvrdí, že nikdo z nich neměl u sebe hotovost (což je samozřejmě chyba), ale blíže neurčený izraelský pár na místě činu souhlasil, že zaplatí 1200 egyptských liber za každého ze zraněných.

 

Poznatek čtvrtý: „Zranění a psychicky zlomení“ turisté byli odvedeni k místnímu soudu, kde museli podepsat lejstra, v nichž bylo uvedeno, že úřady se zříkají odpovědnosti za to, co se stalo; teprve pak byli odvezeni na hraniční přechod v Tabě. (Tento byrokratický proces působí dojmem, že se Egypťané chtěli pojistit před případnými žalobami, což je ovšem více než problematické.)

 

Poznatek pátý: Podle zpráv hebrejských médií byly vrtulníky Izraelských obranných sil (patřící záchranné Jednotce 669) připraveny převézt zraněné z Nuweiby do vlasti, ale egyptská strana nedala strojům povolení k provedení této operace. Tím se návrat zraněných zpozdil o několik hodin.

 

Nicméně zranění se ještě ve čtvrtek dostali do eilatské Joseftalovy nemocnice, zatímco ostatky smrtelně zraněných byla vráceny do Izraele v pátek ráno.

 

Netvrdím, že všechno se odehrálo přesně tak, jak Banonová popsala, na druhou stranu, i kdyby to byla pravda jen zčásti (byť obtížně hledám důvody, proč by si měla vymýšlet), nezbývá, než se před cestou do Egypta modlit, abychom se tam nikdy nestali přímými účastníky dopravního nehody. Ta je vždycky hrůzným zážitkem a když se k tomu ještě „záchranáři“ chovají řekněme orientálně, pak vskutku není o co stát.

 

Jistě: neznáme všechny podrobnosti, nevíme, jak byli turisté pojištěni a spoustu dalších věcí, ale některé aspekty chování kompetentních osob hostitelské země, která si ve vztahu k turistice tak zakládá na dobré pověsti, jsou přinejmenším zvláštní.

... obr. 1/Silnice vedoucí z Nuweiby do Taby podél pobřeží Akabského zálivu, na níž k tragické nehodě došlo. (Foto: Autor článku)

... obr. 2/Orientační mapa obsahující místa, o nichž je v článku řeč. Podklad: Web Freewectormaps - volná licence s povinnou atribucí: https://freevectormaps.com/egypt/EG-EPS-02-0001?ref=atr .

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 30.7.2022 22:28 | karma článku: 12,07 | přečteno: 379x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Průzkum: Podporují palestinští Arabové teror?

Obecně platí, že podpora nacistů ze strany sudetských Němců byla po Mnichovské dohodě značná, ne-li masová. Jaká je ale podpora Hamasu ze strany palestinských Arabů?

15.6.2024 v 11:25 | Karma: 0 | Přečteno: 3x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Válka Izraele proti teroru: Na co se poněkud zapomíná

Ačkoli nepřátelé útočí na Izrael doslova ze všech světových stran, největší pozornost poutá – z pochopitelných důvodů – válka v Pásmu Gazy.

14.6.2024 v 23:50 | Karma: 0 | Přečteno: 12x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Vztahy Hamas - Rusko: Čiň čertu dobře...

V pátek 19. ledna 2024 navštívila Moskvu delegace palestinské teroristické organizace Hamas. Jednal s ní vysoký představitel ruského ministerstva zahraničí, náměstek ministra Bogdanov.

12.6.2024 v 11:41 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Konflikt podle Hamasu

Izrael měl v zásadě dvě možnosti, jak zareagovat na 7. říjen 2023. Buď obrannou válkou, nebo rezignací. Zvolil obrannou válku.

7.6.2024 v 9:55 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Názory syna spoluzakladatele Hamasu

V pondělí 3. června 2024 se konala v New Yorku výroční konference izraelských novin The Jerusalem Post.

6.6.2024 v 22:09 | Karma: 0 | Přečteno: 26x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Krvavá párty. Afghánec v Německu nožem napadl tři lidi, předtím zabil

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  15:27

Německá policie v pátek večer ve městě Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku zastřelila muže, který předtím...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

Začíná mírová konference o Ukrajině, Harrisová oznámila další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  14:52

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  14:44

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu.Krátce po...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 4860
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 825x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal