Brutální reakce

Je to Arab s fotbalovým talentem, ale narodil se v roce 1993 v Izraeli. Jmenuje se  Abdallah Jaber  a v pondělí 25. května podepsal smlouvu s izraelským prvoligovým celkem Hapoel Hadera. Zařazen je na pozici levého obránce.

 

A čelí kvůli tomu (že bude hrát izraelskou Premier League)  problémům, které do sportu nepatří. Ne tak ale na Středním východě.

 

O jeho příběhu píše web Times of Israel v článku „Palestinian national soccer team star booted for signing with Israeli squad“ (25/5). Čekalo ho dvojí rozčarování. Jednak stovky nenávistných příspěvků na sociálních sítích. Od Arabů. „Reakce palestinských fotbalových fanoučků byla brutální,“ svěřil se Jaber izraelské televizi Channel 13.

 

Druhé rozčarování: existují vážné obavy , že bude vyřazen z reprezentačního týmu Palestinskoarabské autonomie.

 

•  ABDALLAH JABER

 

Připomeňme si v kostce jeho příběh. A úvodem řekněme, že není „Palestinec“, ale izraelský Arab. Má tedy občanství Izraele a logicky i izraelský pas.

 

Hrát začal jako mládežník za izraelský tým Hapoel Kfar Saba, poté působil od roku 2011 dvě sezony už jako senior v prvoligovém klubu Ironi Nir Ramat Hašaron. V roce 2013 přestoupil do Premier League Západního břehu, což je jedna ze dvou nejvyšších soutěží Palestinskoarabské autonomie. Druhou je Premier League Pásma Gazy.

 

V palestinskoarabské lize hrál nejprve za Hilal al Quds, u něhož prameny uvádějí, že jde o jeruzalémský klub, ovšem stadion má ve městě Al Ram poblíž izraelského hlavního města. Pak přešel do týmu Ahly al Khalil Hebron. Od roku 2014 byl také, jak již řečeno, ve výběru fotbalové reprezentace Palestinskoarabské autonomie, za níž odehrál 54 zápasů.

 

Jako arabský talentovaný hráč měl zájem působit v nejvyšší lize Egypta, což se mu dvakrát málem podařilo.

 

V roce 2016 podepsal tříletý kontrakt s káhirským klubem Al Mokawloon Al Arab. Smlouva ale platila pouhé tři dny.

 

O rok později podepsal s Al Ittihadem Alexandrie – a dopadlo to stejně. V obou případech vadilo, že je občanem Izraele (jako by mohl za to, kde se narodil).

 

Nakonec tedy skončil v Hadeře. Ta se umístila  v základní části izraelské Premier League na osmém místě (ze 14), bude tedy hrát v nadstavbové skupině o udržení v nejvyšší soutěži. Hadera vstoupí po "covidové" přestávce do nadstavby 3. června,  na stadionu v Netanyji, který je nyní jejím domovským,  kde se utká s celkem Sekcia Ness Ciona potácejícím se nad sestupovou propastí.

 

Srovnáme-li situaci tam a u nás, vidíme zjevný rozdíl. Asi nikdo z nás neslyšel o případu, že by některý hráč z ČR byl odmítnut v Bundeslize jenom proto, že má český pas. To co se na Západě jeví jako absurdní, je v arabském světě normální, zejména když se to týká Izraele.

 

Protiizraelská nenávist je prostoupena do všech oblastí arabské společnosti. Sport nevyjímaje. Na druhou stranu nutno říci, že tři izraelští Arabové  jsou v reprezentaci Palestinskoarabské autonomie (Šaban, Hamadeh a Darwiš); všichni ale hrají v klubech Premier League  Západního břehu. V tomto případě tedy izraelský pas nevadí, ale v Jaberově případě ano, jelikož současně bude hrát v klubu v Izraeli.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 26.5.2020 10:20 | karma článku: 22,37 | přečteno: 630x