Příští volby zřejmě budou opět patřit Babišovi, navzdory Konvičkovi, Okamurovi či novému Úsvitu.

Téma uprchlíci hýbe českou společností docela razantně a počet článků zde na blogu to jen dokazuje. Přesto se bohužel zdá, že i tento problém příliš nezamíchá s politickými kartami.

Dnes měla sjezd strana Úsvit, která si do čela zvolila nového předsedu. Při čtení článku o jejich volebním sjezdu, jsem se zamyslel nad tím, zda je tato strana schopna získat dostatečný počet voličů. Odpověděl jsem si, že asi není.

Problém nejen u Úsvitu, ale i dalších menších stran, je jejich nestabilní voličstvo. Úsvit sice ohlásil, že by se ve volbách mohl spojit s Konvičkovým IVCRN, ale mají jeden problém. Ten problém je pan Okamura. Pan Okamura totiž dokáže získat velký počet voličů a jeho osoba přeci jenom působí více dynamicky než třeba pan Konvička, který má ovšem zase jiné přednosti. Určitě zde hraje roli i vzájemné napadání se představitelů Úsvitu a pana Okamury. Dá se tedy předpokládat, že volič bude z této situace trochu zmaten a nebude vědět, na kterou stranu se přidat. Výsledek to bude mít jediný, že se hlasy roztříští a pokud Konvičkova strana půjde do voleb bez Úsvitu, bude situace ještě zamotanější.

Pak tu máme ještě strany, jako jsou Svobodní či Piráti. Tyto strany mají sice svou stabilní voličskou základnu, ale poměrně malou. Tyto strany docela razantně vystupují proti nesmyslům Evropské unie. A Evropská unie je označována v očích nespokojených voličů jako jeden z viníků této uprchlické krize. To znamená, že se nám opět hlasy rozmělní.

A kdo na tom vydělá?  Pochopitelně strany se stabilní voličskou základnou. TOP09 si zřejmě udrží svých 10 -12 procent, protože jejich voliči v podstatě nemají ke komu utéct. Je to strana, která se hlásí k Havlovu odkazu a k politice USA a lidí co má rádo pana Havla a USA, je u nás poměrně dost. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby TOP09 utvořila koalici se stranou Zelených, protože jejich láska k panu Havlovi je známá a pan Havel tuto stranu v minulosti několikráte prosazoval ve svých zájmech. Strana Zelených by se dala nazvat i tzv. sluníčkařskou a myslím, že s TOP 09 je spojuje mnohem více věcí a navíc by toto spojení oběma stranám docela pomohlo. ODS se může zachránit také koalicí s TOP 09, ale zde je jeden problém, že v této straně je poměrně dost členů, kteří zrovna nemají rádi politiku pana Schwarzenberga a třeba naopak mají sympatie k prezidentovi Zemanovi, což potvrdila i samotná prezidentská volba. ODS je tedy v zajímavé situaci a je docela nečitelná. Například osoby Zahradil – Fiala, nebo Černochová – Němcová mi moc k sobě názorově nejdou a to nesmíme zapomenout na senátora Kuberu.  KDU-ČSL ta může být v klidu, ta své voliče určitě neztratí, ale také jistě žádné nové nezíská.   To samé se dá říci i o komunistech.

Naopak velký problém má ČSSD. Téma uprchlíků a nenávist a zloba některých občanů směřuje právě na tuto stranu a nikoliv na hnutí ANO. A důvod?  Sobotka je premiérem a on, jakožto hlavní představitel státu je první na ráně. A jeho prohlášení v poslední době moc popularity u občanů nezískala. Dalším problémem je, že ministerstva ČSSD jsou také v hledáčku občanů a nejvíce na očích. Ministerstva zahraničí (Zaorálek), vnitra (Chovanec) a v poslední řadě ministerstvo pro lidská práva v čele s panem Dienstbierem jsou dlouhodobě pod palbou kritiky.

Z toho naopak jako vítěz pak vychází pan Babiš, který není premiér, takže nemusí rozhodovat moc o tématech uprchlíků, naopak jako ministr financí si v době, kdy není žádná ekonomická krize, může dělat v klidu svojí práci. A to, že některé média a politici neustále útočí na jeho konflikty zájmů, zřejmě na občany nezabírá a v této době, kdy většinu lidí zajímají uprchlíci, je pan Babiš odsunut na druhou kolej, co se týče zajímavých témat. Platí to i pro ministerstva tohoto hnutí. Dalo by se říci, že hnutí ANO si vybralo správná křesla ve vládě, která s tématem uprchlíků moc spojována nebudou. Což se možná ukáže jako hlavní trumf. Nenapadá mě totiž zatím důvod, proč by od hnutí ANO měli odcházet jejich minulí voliči. Ti co pana Babiše volili, věděli, že je to velkopodnikatel a v době kdy se ekonomice daří, tak není důvodu na něj nadávat. Uprchlíky musí řešit Sobotka, takže je pravděpodobné, že naopak voliči ČSSD přejdou k hnutí ANO. Možná někteří k jiným menším stranám, jako třeba Strana práv občanů – neboli strana Miloše Zemana. Ovšem i tato strana doplatí zřejmě na roztříštěnost a rozptyl voličů.

Závěr je tedy dle mé úvahy takový, že pokud nenajdou menší strany mezi sebou společný dialog a nedomluví se aspoň na nějakém kompromisu, tak ani téma uprchlíků či sílící kritika proti EU na našem politickém poli nic nezmění.

A pokud si tyto malé strany myslí, že lidé už toho mají dost a vládě hlasy nedají, pak tu mám krásný příklad z Velké Británie. Ve Velké Británii totiž poslední volby do Evropského parlamentu vyhrála euroskeptická strana UKIP. Ve volbách do parlamentu místního, ovšem nezvítězila. A důvod? Vládní strana premiéra Camerona totiž zahrála v poslední chvíli na notu nespokojeným občanům a slibem o vypsání referenda o tom, zda Velká Británie má zůstat v EU, sebrala straně UKIP jejich trumfy z rukou a zachránila si tak své voliče. Naopak UKIP ve volbách, sice nepropadl, ale výsledek dohnal předsedu strany k dočasnému odstoupení.

Ač tedy jsem fanouškem mimoparlamentních stran, mám obavy, že velký počet těchto uskupení bude mít za výsledek jedinou změnu. A to žádnou. Ale třeba se mýlím a některé strany se v budoucnu dokážou mezi sebou domluvit a v rámci nějaké koalice dát občanům pocit, že volí opravdu stranu, která zde něco v budoucnu změní.

A pak nezbývá než doufat, že nepodlehnou triku některé z velkých stran, viz Velká Británie, která si pak v rámci záchrany svých voličů, vypůjčí nějaké to tzv. populistické téma od stran menších.

Proto by bylo dobré si dnes pamatovat, kdo, jak a o čem dnes mluví jako o populismu a pak mu to v příštích volbách jemně, decentně a přátelsky vrátit i s úroky. 

Autor: Lubomír Kvapil | sobota 8.8.2015 22:11 | karma článku: 32,18 | přečteno: 1959x