Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Těžko nazvat ho zlodějem v zemi, kde kradou téměř všichni -Komentář

„Osmiletý Jimmy přinese domů poznámku: „Spolužákovi v lavici ukradl tužku.“ Jimmyho tatínek zuří. Zdlouhavě kluka poučuje a vykládá mu, jak ho naštval a zklamal, a potom mu na čtrnáct dní uloží domácí vězení. „Jen počkej až, se vrátí máma!“ varuje Jimmyho. Nakonec dodá: „ A vůbec, když jsi potřeboval tužku, proč sis neřekl? Proč jsi mě prostě nepoprosil? Vždyť dobře víš, že ti jich můžu vzít spoustu z práce.“ (Ariely, D.:Jak drahá je nepoctivost – Proč každému lžeme, hlavně sami sobě, Práh, Praha 2012, str. 30)

Legendární "Pokratický Véna" alias Václav Babinský. Ten by se asi divil.

Tento vtip, který ve své práci cituje Dan Ariely, jakoby přesně vystihoval aktuální situaci, kterou momentálně prožíváme, kdy zloděj křičí na zloděje: „Chyťte zloděje.“ My Češi jsme si však pro tuto situaci našli dokonalé alibi pro to, abychom si nepřipustili, že za současnou bezútěšnou politickou, ale hlavně společenskou situaci nese každý z nás svůj díl odpovědnosti. Po roce 1989 to byli Komunisté (stačí si to připomenout např. v legendárním filmu Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika),[1] pak vždy aktuální vládnoucí garnitura (ať už to byla vláda levice či pravice). Těžko o sobě někdo prohlásí, že je zloděj, zatímco o druhých, to v jistém smyslu prohlašujeme rádi. Navíc v tom sehrává i fakt, který nejlépe shrnuje lidová moudrost- „ Svoje chyby nejraději vidíme na těch druhých.“ O to odzbrojující je poznání, které ve své knize Ariely umisťuje hned do úvodu první kapitoly: „Lidi podvádějí. Vy taky podvádíte. A samozřejmě že čas od času podvádím i já.“ (Ariely, str. 16).  

Dejte si někdy tu práci a ptejte se lidí, jak by snížení podvodů a krádeží v naší zemi řešili. Já jsem si tu práci dal a tak mohu potvrdit, že velké procento, jinak humanitně smýšlejících lidí, by tuto situaci nejčastěji řešilo středověkými metodami.[2] Když se na totéž ptal Ariely svých spoluobčanů, převládaly u nich dva názory 1) posílat do ulic více policistů; 2) ukládat pachatelům větší tresty. Jak Ariely však v zápětí dodává: „Právě naopak, experimenty popsané v téhle knize (Jak drahá je nepoctivost – pozn. autora článku) ukazují, že přímo zázračný účinek může mít něco tak prostého, jako je připomenutí etických zásad v okamžiku, kdy jsme vystaveni pokušení – nepoctivého chování ubude a třeba i vymizí úplně. Takový přístup funguje i v případě, že žádný konkrétní etický kodex není součástí našeho osobního hodnotového žebříčku.“[3] Nevím, jak by autorův recept na boj s nepoctivostí fungoval u nás, obávám se, že našinec je vůči etickým kodexům už imunní a profesní čest se u nás také moc nenosí.

Stejně tak, jako diváky (tedy tu menšinu diváků) diskusních pořadů vytáčejí fráze „padni komu padni“ musí racionálně uvažujícího člověka vytáčet fráze, které čas od času zaslechne ve veřejném sektoru. Jmenuji alespoň ty nejčastějších, ty které začínají slovy o „normálním, obyčejném, pracovitém občanovi“[4] (v jiných případech se dokonce hovoří o normálních pracujících masách).[5] Určité vysvětlení této pseudo-humanitní frázi podává Umberto Eco ve své knize o masové kultuře.[6] Tam uvádí následující slova: „Masová kultura totiž usiluje ze všech sil o „průměrnost“ a k jejímu vytváření používá jakési mechanické morálky, jejímž jménem odvrhuje všechno, co je abnormální, a upírá se výlučně k „normálnosti“, která nikomu nevadí.“[7] Zdá se tedy, že nadávání na krádeže a podvody těch druhých se stalo součástí této podivné mechanické morálky masové kultury, která povýšila „normálnost“ na kult a ten, kdo tímto způsobem nejedná, kdo uvažuje jinak než tupé stádo, je osočován, urážen.

V těchto dnech si někteří lidé dávají různá předsevzetí, která jak už to tak bývá, obvykle v průběhu roku porušují. Místo těch malých, která se porušují snadno a jejichž porušování, (jen tak mimochodem) dotvrzuje pravdivost Arielyho slov o inklinování lidské bytosti k podvodům, dejme si jedno velké, s celospolečenským dosahem. Až zase jednou pocítíme touhu osočovat ty druhé, začněme nejdříve u sebe. Třeba v sobě objevíme to, co se nám na druhých nelíbí a tento první krok (kdy si připustíme své vlastní nedostatky) bude snad krokem k lepšímu stavu naší společnosti.



[1] Bylo by zajímavé zjistit, kolik dnešních křiklounů a hlasatelů návratu starých pořádků zaujímalo stejné stanovisko, jako ona komise, připravující vesnici na příjezd italských investorů.


[2] Je absurdní, že tytéž lidé, kteří se při řešení snížení zlodějin v našem státě ohánějí usekáváním končetin, demonstrativními popravami apod. totéž jedním dechem vytýkají islámskému světu.


[3] Ariely, D.: Jak drahá je nepoctivost – Proč každému lžeme, hlavně sami sobě, Práh, Praha 2012, str. 45.


[4] V takto začínajících frázích se odráží typicky české ztěžování a egoismus (málokdo si v těchto frázích, které obvykle pokračují tím, jak to má ten normální, obyčejný, pracovitý občan v této zemi těžké, uvědomuje, že jsou národy, které jsou na tom daleko hůř, tento fakt, ale málokterý našinec, pro kterého svět končí na plážích v Bibione či Makarské riviéře – možná i někde blíž, si je schopen připustit).


[5] To je možná fráze z učení marxismu-leninismu, kterého se daný mluvčí nějak nechce zbavit.


[6] Kterou jsme si v Česku tak oblíbili, i když na ni nadáváme.


[7] Eco, U.: Skeptikové a těšitelé (1. vyd.), Nakl. Svoboda, Praha 1995, str. 317.

Autor: Pavel Lopušník | úterý 1.1.2013 16:44 | karma článku: 13,09 | přečteno: 1438x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  15:52

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Policie obvinila řidiče kamionu, že zavinil nehodu na D1. Hrozí mu 6 let

5. května 2024  15:47

Karvinští kriminalisté obvinili litevského řidiče kamionu, který v sobotu narazil do osobního auta...

Sabotáže a jiné útoky. Rusko chystá Evropě perné chvíle, varují tajné služby

5. května 2024  15:40

Tajné služby v různých evropských zemí varují vlády, že Rusko plánuje sabotážní akce napříč...

Al-Džazíra končí v Izraeli, rozhodla vláda. Televize se chce bránit

5. května 2024  13:28,  aktualizováno  15:25

Izraelská vláda jednomyslně schválila ukončení činnosti katarské televizní sítě Al-Džazíra v zemi....

Prodej bytu 2+1 v centru ČB
Prodej bytu 2+1 v centru ČB

Štítného, České Budějovice - České Budějovice 6
4 230 000 Kč

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik