Proč tu tak chybí střední cesta? (osobní zamyšlení)

„Více Havlíčka a méně Tyla či Nerudy“, mohl by znít výkřik diváka české každodenní reality. Rozuměl by mu však ten, kdo dobře zná jejich, novinářskou práci a je přitom opatrný k národnostní glorifikaci, která se dnes mísí s touhou po historických kuriozitách.  Když se tak pročítám různými diskusemi na různá aktuální témata, uvědomuji si, že chce- li dnes být někdo „populární“, nadává (na všechno a na všechny). Jednou jsou to Romové, obzvláště vděčné téma k nevěcným, ale snad věčným diskusím a extrémním emocionálním výbojům, podruhé jsou to zase naše politické poměry. Tyhle řeči jsou však jenom do textu přetavené „hospodské lamentace“, které jsou ve svém důsledku neužitečné. Chci věřit, že ty mnohdy štvavé projevy nenávisti, v nichž nechybí stopy agresivity, nejsou míněním většiny.  

Bývalý reprezentant strany, která se dříve prezentovala jako střední cesta, alternativa, kritizuje reprezentanta jiné strany, která se prezentovala podobně.

Máme v Evropě pověst „stěžovatelů“. Podávání stížností, to je takový náš národní sport a nutno dodat, že tak jako máme Jágra v hokeji a Čecha ve fotbale, máme i v tomto sportu své mistry. Obávám se, že to je neblahý nedostatek naší demokracie, která má stále ještě rysy intuice a emocionální pocitovosti. V době, kdy bychom měli hledat to, co nás spojuje, zdůrazňujeme rozdíly a lze se jen ptát, komu to všechno prospívá, kdo z toho má největší užitek?[1]

Např. ta hojně diskutovaná problematika kolem Romů. Kdyby se ti, kteří otevřeně vyjadřují svoji nenávist (už ani ne kritiku), zamysleli nad tím, koho všechno tzv. „romská otázka“ živí, kdo všechno žije z toho, že asimilace romského obyvatelstva je problém, který právě s ohledem na výnosnost tohoto byznysu[2] ani snad být vyřešen nemá, snad by byli ve svých úsudcích obezřetnější (i když u těchto lidí patrně převládají city nad rozumem). Společnost se tak začíná v této otázce dělit na kritiky a obhájce Romů[3] a mě se v této souvislosti vybavuje frazém „když se dva perou, třetí se směje.“ Teď by bylo dobré si jen uvědomit, kdo je oním třetím, který se teď směje nám všem?

Uživatelé politiky

Shodou okolností jsem se nedávno dostal k rozhovoru s filozofem, profesorem Milanem Machovcem v pořadu České televize, s názvem Jsem ještě tady. Velkou část tohoto rozhovoru se Machovec zaobíral kritikou (občanské) pasivity. Myslím si, že v těchto místech předvídavě shrnul současný problém české společnosti, který bych zjednodušeně zkrátil do jednoho výroku, který bude mít jenom zdánlivě formu imperativu – „nic nevědět, nic nevidět, nic neposlouchat, ale o všem a do všeho mluvit“.[4]

Pár roků své dosavadní pozemské existence čekám, kdy se lidstvo zbaví jednoho, podle mého soudu, obrovského mýtu, dokonalé společnosti (potažmo dokonalého člověka).  Nebylo ve jménu dokonalé společnosti už v historii učiněno dost zla? Jakkoli jsem zastáncem toho, že mýty obecně svůj význam v myšlení mají (např. v etice), zde se obávám, že jde o pokřivenou iluzi, která by pro lidstvo samé nemusela dopadnout tak dobře. Dokonalou společnost si vetknuly do štítů oba totalitní režimy dvacátého století a i dnes, kdy se ulice zříká demokracie, výměnou za mámivé iluze socialistického státu, kde na sebe budeme hodní, kde si budeme rovni a na co hlavně masy zabírají, kde se budeme mít dobře, protože ti, co vystřídají tyhle, budou „zaručeně“ lepší než tamti, se s dokonalou společností zachází jako s pomyslným horizontem, k němuž se lze dostat odvržením starého (nedokonalého) a přijmutím nového, které existuje jenom v mlhách, ale je prezentováno jako dokonalé. Nejde tu ale jen o iluzi? 

To, co se odehrává v současné společnosti, je signál, který se vrací z minulosti jako bumerang. Je to náš přístup k občanství (občanské společnosti) a k politice (participace na vládě). Ukazuje se, že jsme v minulosti nebyli a v přítomnosti nejsme nic jiného než jenom uživatelé politiky, kteří se umí akorát tak rozčílit nad hádkami politiků u Václava Moravce, anebo nad jejich doháněním spánkového deficitu v přímých přenosech z Poslanecké sněmovny.[5] Většina demonstrací pak připomíná parodie na umělecké happeningy a upřímně se divím naivitě některých občanů, kteří věří, že shromážděním v hlavním městě a pokřikováním siláckých hesel mohou docílit nějaké změny. Opačný extrém, tedy představa revoluce, která ze dne na den všechno změní je také velmi nebezpečná, protože upřímně řečeno, v současné době neexistuje alternativa. Umělci, politici či podnikatelé, kteří se tímto abstraktním termínem zaklínají,[6] se s největší pravděpodobností, dříve či později, stanou těmi, proti kterým tu vystupují.[7]

Demokracie jako „odkaz“ střední cesty

Jste Sparťan nebo Slávista? Volíte pravici nebo levici? Pijete raději kávu nebo čaj, pivo nebo víno? To jsou jen některé z otázek, které nám jsou předkládány k zodpovězení a už a priori předpokládají neexistenci prostřední varianty. Zkuste třeba na první otázku zodpovědět, že jste fanoušek Dukly, Baníku nebo Bohemians, na druhou, že vás politika až tak moc nebere a z nabízených nápojů nepijete raději žádný, snad možná vodu, která ale v nabídce nebyla. Budete podezřelý z toho, že utíkáte z odpovědi, dokonce vás mohou považovat za zbabělce, který se bojí jasného postoje, jasného stanoviska,[8] které se dnes nosí více než pochybování a relativizace. To faktické hanění snahy nestavit se ani za jednu z nabízených možností a volit si vlastní stanovisko, alespoň pro mě odhaluje problém neexistence nezávislosti v rámci české společnosti.

Proč nemáme nezávislou vědu? Jakoby všechno, vědu nevyjímaje, bylo součástí politiky (nebo byznysu), ať už v jakémkoli vztahu. Proč nemáme nezávislé politiky? Snad protože všechno je dnes poměřováno optikou vládnoucí garnitury a podle ní kompromisy neexistují. Proč nemáme nezávislá média a proč je nezávislost médií neustále zpochybňována? Snad protože tady všechno někomu patří a de facto chybí společné[9] hmotné i nehmotné[10] dědictví. Ostatně napadá mě, jestli sama demokracie není společným dědictvím, dědictvím střední cesty. Neboť právě ona je křehkým kompromisem, který má smysl bránit a jak ukázaly generace našich předků i za cenu vlastního života. Kéž bychom jednou došli k tomu, aby ty jejich oběti nebyly marné.

Otázky, které si zde pokládám, nechávám úmyslně otevřené. I tázíní se, považuji za projev střední cesty.



[1] Tak nějak očekávám, že jej není vidět, že se ten konkrétní jedinec, nebo skupina jedinců skrývá.


[2] Dotovaného z evropských financí.


[3] Zástupce jedné zájmové skupiny se pak na zástupce té druhé vrhá jako šakal, s plnými ústy argumentů, které by právě ona chybějící střední, třetí strana mohla hravě vyvrátit nebo naopak by pomohla v hledání kompromisu. Bohužel na politiky nadáváme, ale jejich nechuť hledat kompromisy a hanění střední cesty jsme jako občané bez výhrad převzali.


[4] V této souvislosti mě napadá Wittgensteinův výrok z Traktátu: „O čem nelze mluvit, o tom se musí mlčet.“


[5] Z výpovědi některých těch chronických „rozčilovačů“ mám však pocit, že jsou na tomto rozčilování závislí. Málokdo z nich se už po jednom tom svém rozčílení, už víckrát na politickou debatu nepodíval. Naopak, většina z nich patří k stálým divákům takovýchto (dle mého soudu) neužitečných pořadů, které ve světě vypadají docela jinak. Totiž jako debata napříč celou společností a ne jako reklama politiků, povětšinou placená koncesionáři nebo komerční reklamou (v rámci soukromých televizí).


[6] Slovo alternativa je pak možné chápat spíš jako součást předvolebního populizmu.


[7] Je to ale vina demokracie? Možná by bylo důležité se ale prvotně zeptat, jak tomuto termínu rozumí česká společnost? Možná v odpovědi na tuto otázku je "zakopán pes".


[8] Někdy zastávaného za každou cenu.


[9] Jakákoli zmínka o společném, zejména hmotném, majetku je ihned zařazena do „šuplíku“ socialistických přežitků. Jakoby vyspělé demokratické země nic takového neměly.


[10] Stále více se zdůrazňují autorská práva a práva dědiců nad právy společnosti ke konkrétnímu myšlenkovému odkazu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | čtvrtek 31.5.2012 19:50 | karma článku: 6,79 | přečteno: 556x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Voda zaplavila ulice i železnici

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  17:12

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padají i kroupy. Hasiči hlásí desítky...

Lipavský předvolal ruského velvyslance kvůli kyberútokům na instituce

6. května 2024  16:55

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí nechal předvolat do Černínského paláce ruského...

Ve hře o post ministra je nyní i Ženíšek. TOP 09 chce vybrat tento týden

6. května 2024  16:43

Při hledání kandidáta do vlády na post ministra pro vědu, výzkum a inovace začala TOP 09 skloňovat...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  16:29

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik