Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč musí být některé TV show tak pitomé? (Zamyšlení)

Až někdy budete mít víc času, podívejte se někdy na pořady Fast and Loose a  Whose Line Is It Anyway? Abyste viděli, jak vypadají originální verze pořadu, který jste si zvolili jako pořad roku a učinili z něho absolutního vítěze cen TýTý. Samozřejmě, mi je jasné, že tady budu podezříván z čehokoli (zejména jako potenciální pracovník v médiích), ale soutěž, kde o kvalitě a popularitě televizní tvorby de facto rozhodují sociální sítě, je mi krajně podezřelá.

Vážím si Jana Wericha, nejenom pro odvahu, s níž vystupoval na jeviště a otevřeně hovořil v dobách, kdy ho to mohlo stát krk, ale i pro to, jak dovedl svou osobní zkušenost přetavit na obecnou pravdu. Dodnes si vzpomínám na jeden z dílů Horníčkových Hovorů H, jejichž reprízu jsem kdysi viděl, kde Werich hovoří o tom, jak ve Spojených státech viděl pár televizních show, z nichž většina, jak tvrdil, byla absolutně blbá.[1] Pak pronesl větu, kterou si pamatuji a kterou rád používám jako argument proti tvrzení, že média jsou tu pro lidi. Tehdy s ironií v hlase Werich prohlásil, že „masa má vkus.“[2] Když si ten pořad pustíte, zjistíte, že tato Werichova věta zaniká v rámusu potlesku, který doprovázel to, co herec řekl před tím a je pronesena spíše jako dodatek. To ji ovšem nic neubírá na působivosti a s odstupem času se jeví jako předvídavá.

Masa, to je takový zvláštní kulturní fenomén dvacátého a jedenadvacátého století. Já si ji představuji jako "smetiště", kde končí všechno, co by se mohlo líbit všem. Touhle představou se vymykám obecné představě teoretiků, kteří masu vidí jako amorfní hmotu (velké množství lidí), živý organizmus vnitřně neorganizovaný. Mám takový pocit, že termínu masa se však dost často užívá jako „alibi“ pro mediální produkci mnohdy pochybné kvality. To, co se líbí mase, je často hypotetické, i když samozřejmě existují určitá kritéria obecného vkusu. Přesto všechno, je nasazování některých pořadů sázkou do loterie.[3] Poslední dobou však českým médiím tato odvaha chybí. Místo původní tvorby, která je, pokud se týká možného diváckého úspěchu nejistá, se volí cesta přejímání televizních formátů z ciziny. Ne vždy je toto přejímání úspěšné. Například současná podoba televizního zpravodajství na veřejnoprávní televizi, snažící se napodobit formát prestižního zpravodajství BBC nebo CNN, se zcela míjí účinkem a česká televize zde, podle mého soudu, přecenila konzervativního českého diváka, který byl dlouhou dobu zvyklý na konkrétní podobu formátu hlavní zpravodajské relace dne a jen velmi pozvolna si zvyká na jeho proměnu. Řekl bych a je to názor studenta, že českým médiím chybí jednoznačná identita,[4] založená na původní a originální domácí tvorbě. Česká média si ráda na něco hrají, ale zapomínají, že např. britská BBC, v níž se často vidí, vznikala právě na výrobě původních televizních pořadů, z nichž některé „šly“ z počátku mimo mainstream. Například populární Monty Python´s Flying Circus, vyrůstal ze zkušenosti herců, kteří se již před tím objevovali v rozhlasových či jiných televizních pořadech a divadelních show. To propojení rozhlasových a televizních pořadů má v britské masové kultuře svůj význam.

Některé české televize svou bezmoc vytvořit kvalitní pořady ani nezakrývají. Mezi mladými lidmi populární Prima Cool, která přejímá oblíbené pořady, oblíbené především v internetové komunitě, využívá původní tvorbu spíše jako výplň. Nova se zase dosti často nechává strhnout vkusem spíše amerického než českého diváka, i když ten vkus je dneska bohužel globální. Veřejnoprávní televize se zatím potácí mezi tím být seriózní, ale masově oblíbenou. Česká média obecně však doplácejí na nemožnost konkurence se zahraničím. Náš mediální trh je malý a jak už bylo naznačeno výše i značně konzervativní. Navíc možností zvolit si alternativu domácího média je více než dost. Myslím si však, že investice do původní tvorby, které jsou, uznávám, nemalé, se jednoho dne vrátí. Také doufám, že bude stoupat počet takových diváků, kteří více ocení dobrou domácí tvorbu[5] než leckterou špatnou tvorbu zahraniční.

 

 

[1] Wericha si vážím i proto, že v době, kdy byly démonizovány Spojené státy (ať už v tom dobrém i zlém slova smyslu) je hodnotil s nadhledem, jako pro Evropana "bizardní krajinu" absurdních příběhů.

Wericha zde necituji, ale parafrázuji.

[2] Slovo vkus by mělo být ještě uzávorkováno, aby vynikla ironičnost celé věty.  

[3] Myslím si, že základním omylem našich i zahraničních televizí je vnímat jakýkoli pořad automaticky jako show, i když to jde proti zákonitostem některých televizních formátů.

[4] Nikoli image. Ten termín subjektivně hodnotím jako povrchní.

[5] Pro domácí média to bude znamenat, že do budoucna budou muset více promýšlet svoji strategii.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | sobota 21.4.2012 11:19 | karma článku: 7,27 | přečteno: 650x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

Pravda o Vrběticích. Ruští agenti nebyli jen dva a proč mrtví Češi neměli šanci

7. května 2024

Premium Co předcházelo a co následovalo po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014? Kolik...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik