Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pozitivní nebo pozitivistická? (Glosa)

Vánoce kdysi bývaly svátky klidu, míru a pokoje. Úmyslně volím ten minulý čas, protože to současné předvánoční období jako by bylo přípravou na nastávající super-volební rok. Už zase jsme svědky osobních útoků a osočování, tedy něčeho, co se už od prezidentské volby stává součástí českého předvolebního folkloru. První útoky se odehrávají na sociálních sítích, internetových blozích, diskuzích a tradičně i po hospodách. Vím, z tohohle nelze usuzovat, že je tomu tak v celé společnosti. Ovšem poučený z předcházejících let si dovolím tvrdit, že to, co nyní rezonuje na internetu, se za několik měsíců naplno projeví i v reálném světě a mě tak napadá otázka, kdy už se konečně poučíme a kdy převezmeme zodpovědnost za naše nezodpovědná rozhodnutí?

Zdá se mi ovšem, že k volbám nyní přistupují daleko zodpovědněji[1] některé strany, které zůstaly před branami do Poslanecké sněmovny. Koneckonců to, co se aktuálně děje uvnitř oné Poslanecké sněmovny, může v následujících volbách spíše hrát proti stranám zvoleným než nezvoleným. Ty strany a ta hnutí, které letos u voleb propadly mají však úžasnou příležitost se poučit z chyb, které vítězové voleb pomalu hromadí. Je jenom otázkou, zda jim to k něčemu bude, protože ze svých chyb by se měli občas poučit i voliči, což jak se obávám je téměř nemožné.

Častým heslem současných dní je požadavek pozitivní předvolební kampaně, který rezonuje u příznivců a voličů právě oněch nezvolených stran či hnutí. Když někdo vysloví spojení pozitivní kampaň, nemohu se zbavit všech těch „pozitivních“ hesel a sloganů, kterými se v posledních volbách snažili své potenciální voliče oblouznit ČSSD, TOP 09 či ODS. Mějme totiž na paměti, že v České republice znamená pozitivní předvolební kampaň sumu předvolebních slibů, jejichž cílem je přenést myšlení českého voliče do krajiny jednorožců, barevné duhy a pohádkových krajů, kde pečení holuby vlétávají sami do úst. Onen pozitivní náboj se pak velmi rychle vytrácí v momentě, kdy daná strana či hnutí volby vyhrají. Pokud požadavek na pozitivní předvolební kampaně zní od samých voličů, pak se nemohu ubránit otázce, zda český volič si bytostně nepřeje být oklamáván. Než se na mě zase snesou osočující urážky od těch, kteří soudí články dle titulků a kteří nedovedou překonat grafickou podobu psaného textu, upozorňuji, že velmi dobře rozumím, co už český volič v předvolebních kampaních vidět nechce. Totiž to, čeho jsme stále svědky[2] a to nekonečného očerňování, rádoby kritiky atd. Jen ovšem připomínám, že na oněch negativních kampaních mají svůj podíl i sami voliči. Stačí si jen přečíst leckterý zpravodajský blog či diskusi, kde jsou schopni se anonymové i konkrétní jedinci pohádat i o politické orientaci roztomilých koťátek v proutěném košíku. Já se však obávám, že požadavek pozitivní kampaně[3] pro příští volby v následujícím roce 2014 není reálný,[4] už z toho důvodu, že by jak politici, tak voliči nejdřív museli dostat rozum a emoce, kterých je v českých volbách až až, by musely být nahrazeny zodpovědnějším přístupem ke správě veřejných věcí.

Pojďme se však bavit o kampani nikoli pozitivní, ale pozitivistické.[5] Rozdíl mezi nimi chápu v tom, že zatímco většina politických, pozitivních kampaní se soustřeďuje na to, jaký by současný neblahý stav (společnosti, země atd.) měl být, pozitivistická kampaň by se snažila dobrat toho, jaký ten současný neblahý stav je a především navrhnout adekvátní řešení tohoto stavu. Můžete mi namítnout, že podle teorie politického marketingu by tak, jak chápu pozitivistickou kampaň, měla vypadat kampaň pozitivní. Rozdíl však vidím v tom, že v České rep. zatímco pozitivní kampaň změny pouze slibuje,[6] pozitivistická by voličům předkládala návrhy, jak tyto změny uskutečnit. Opět dodávám, že jsem především realista, a tak se obávám, že příští super-volební rok se opět ponese v duchu „Slíbíme vám cokoli, jen nás nechte vládnout.“ I z tohoto důvodu si myslím, že by se strany, které chtějí ve volbách uspět, měly věnovat kampani pozitivistické. Nakonec i to adjektivum pozitivní se samo pomalu diskredituje, stačí si připomenout nedávný výrok prvního místopředsedy KSČM Petra Šimůnka, který prohlásil: „Myslím si, že bychom mohli sehrávat roli pozitivní opozice.“ [7] Já sám se bojím domýšlet, co pod tím (dle mého soudu) bizardním spojením Šimůnek myslí.

Ty, kteří dnes požadují pozitivní politiku, by však nejprve měli začít u svých vlastních životů. Možná by bylo ideální, aby pozitivní byly naše životy a pozitivistická naše politika, ale protože žiji v určité společenské realitě, uvědomuji si, že je to pouze zbožná iluze. Přestaňme tedy o změnách, které v této zemi chceme uskutečnit jenom hovořit a začněme je uskutečňovat. Totiž to, co se v současné době odehrává je výsledkem právě onoho žvanění o změnách, jejichž realizace (už teď v rámci koaličního handlu) dostává pořádně na frak. Já v tom všem však vidím jeden pozitivní moment pro následující volby 2014. Snad se z toho všeho český volič poučí. Zároveň s tím však jedním dechem dodávám, že v to moc nevěřím. Musel by se totiž změnit nejenom český politik (v obecné rovině česká politika), ale především český volič, který by ke své volbě musel přistupovat daleko zodpovědněji, než kdykoli před tím. Ono asi to vzájemné osočování na internetu a po hospodách je pro volící většinu pohodlnější. Potom ale neočekávejme změny a ani po nich raději nevolejme.

 



[1] S ohledem na to, že se bude opakovat, to, co v předchozích letech, kdy současní vítězové voleb budou spoléhat na to, že občané této země předvolební programy jednotlivých stran nečtou (byť jsou pak po volbách strašlivě překvapeni, koho si to zvolili), že si je lze koupit igelitkami s propagačními materiály či koblihami (v případě daného hnutí bych pro následující volby radil potenciálním voličům rozdávat rovnou tašky s masnými výrobky firem jejího leadera).


[2] Tj. i mezi současnými stranami v Poslanecké sněmovně.


[3] S poznámkou tak, jak je chápána v zahraničí – tj. jako nabídka konkrétních řešení.


[4] Tedy lépe řečeno uskutečnění tohoto požadavku. Je totiž docela možné, že se pozitivní kampaň objeví jako časté motto či slogan různých politických stran, v reálu však půjde zase jenom o klasické slibování „ráje na zemi.“


[5] Poněkud méně přesná synonyma by byla adjektiva racionální, faktická atd.


[6] Ačkoli se neztotožňuji se vším, jako doplnění a dobrou ilustraci mého chápaní „pozitivní kampaně“ odkaz na konkurenci - http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013101601(pro hnidopichy a trolly – autorem odkazovaného článku nejsem já sám).


[7] http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/254569-kde-vezmete-na-plneni-slibu-z-koalicni-smlouvy-pta-se-opozice/

Autor: Pavel Lopušník | pondělí 16.12.2013 12:55 | karma článku: 5,42 | přečteno: 190x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Vliv unijní legislativy na vnitrostátní legislativu (Komentář)

Často kolem sebe slýchám, že současná podoba EU je vlastně fajn a za většinu problémů si můžeme sami, protože máme neschopné a korumpovatelné politiky. To, že máme takové politiky, jaké jsme si zvolili, je smutný fakt a o jejich morálním kreditu se s autory takovéhoto tvrzení přít nehodlám. Co však mohu zpochybnit, je část výše uvedeného tvrzení, které odráží nezájem české veřejnosti o fungování implementace unijních předpisů a nařízení do národní legislativy. Je velmi zjednodušující a obávám se, že dost pohodlné tvrdit, že za všechno, co se v nynější Unii (potažmo v jednotlivých členských státech) děje, si můžeme vlastně sami a že je současné nastavení Unie de facto v pořádku. Často takováto tvrzení vlastně banalizují sílící vliv evropské legislativy na právní systém jednotlivých členských států. Pozn. Téma není úmyslně vyčerpáno a zasloužilo by si mnohem delší prostor, než formu jednoho (byť poněkud delšího) článku.

31.3.2014 v 15:54 | Karma: 8,58 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Ukrajina jako pohřebiště idealistických idejí (Komentář)

O situaci na Ukrajině nelze ze vzdálené pozice středoevropana, který je odkázán pouze na zprostředkované zprávy, říct nic objektivního. Snad proto se v posledních několika dnech vyrojila celá řada bojovníků za svobodnější Ukrajinu, z nichž jedna část její budoucnost vidí v područí Bruselu, druhá v područí Moskvy. Obě pozice mi připadají jako ztělesnění českého přísloví „z louže pod okap.“ Když si prolétneme ukrajinské moderní dějiny, od „oranžové revoluce“ až po aktuální situaci, nelze věřit v trvale klidný stav této části evropského kontinentu. Jsou to často právě euro-optimisté (zatvrzele hájící současnou podobu EU), pro které se EU stala „fetišem evropského pořádku“, kteří nejsou schopni pochopit, že klid obyvatelům Ukrajiny současná Unie, která se sama potácí v problémech, rozhodně nepřinese. Aktuální problémy na východu Evropy se našinci, který se nespokojí s lacinou pózou ochránce světového míru a celoevropského blahobytu, zdají být vzdálené. Vítězství ve prospěch EU by to mohlo změnit. Pokud se tedy nyní můžeme mezi sebou hádat (hlavně virtuálně), kdo ze současné situace má větší prospěch, ve velmi blízké budoucnosti můžeme jenom počítat naše vlastní ztráty.

24.2.2014 v 20:00 | Karma: 10,21 | Přečteno: 405x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nepůjde změna volebního systému nakonec proti voličům? (Komentář)

S poukazem na včerejší článek z iDnes (v textu na něj ještě odkážu) hnutí Ano navrhuje změnu systému na většinový a dvoukolový. Snahy tohoto hnutí nejsou první a bohužel ani posledním voláním po změně volebního systému v České republice. Často je slýcháváme zejména od příznivců velkých politických stran (českého politického mainstreamu) v období povolebních, koaličních vyjednávání.

29.12.2013 v 17:23 | Karma: 12,19 | Přečteno: 706x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Principy volného trhu „dětem“ (Glosa)

Často v dnešních dnech a z různých stran slýchávám posměch na adresu zastánců volného trhu. Ačkoli nejsem zastáncem teze, že volný trh je absolutní a všemocný i já se musím vypořádat s faktem, že trh vytvářejí lidé a že regulace (byť velmi mírná), kterou velmi často doporučují jako alternativu (nebo lépe jako řešení nedostatečností) volného trhu právě oni posměváčkové, není také samospásná a v konečném důsledku (jak se budu snažit ukázat) nebezpečná. Tady někde vznikala potřeba ujasnit si principy volného trhu jednoduchým, ale nikoli vyčerpávajícím (tj. z hlediska obsahu) způsobem. Nečiním si tedy nárok na úplné vysvětlení veškerých strastí a slastí volného trhu. Mojí ambicí je pak vytvářet spíše otázky, než podávat hotové odpovědi. Velmi často se zde bude opakovat příklad z regulace bankovního sektoru, na kterém se budu snažit ukázat, jak ušlechtilé zájmy, které k regulaci v konkrétní oblasti vedou, mohou být (v konečném důsledku) „dvousečnou zbraní.“

17.12.2013 v 12:55 | Karma: 8,00 | Přečteno: 596x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Lopušník

Nežijeme tak trochu postaru? (Glosa)

Svět je pro ně černý nebo bílý (a to doslova). Přijímají pouze našince a cizince či ty, kteří si dovolí vznést kritické stanovisko, automaticky posílají za hranice naší země, kde by sami měli chvilku žít. Zatvrzele hájí svobodou slova (tu vlastní samozřejmě), ale druhým ji rádi upírají ve své snaze za každou cenu přesvědčit všechny okolo, že jenom oni mají pravdu. Jsou věčně existenčně nespokojení (můžeme se ptát, čí je to vina), ale za to jim velké sebeuspokojení přináší, když mohou druhé urážet a osočovat. Dělá jim dobře, když je za to někdo pochválí, jenom s tím jsou ochotni diskutovat. Velmi často ty svoje urážky zaměňují za věcný názor, podle nich ten jediný správný samozřejmě, o kterém se domnívají, že jím plavou proti proudu. Často tak připomínají puberťáka, který vidí hrdinu v každém, kdo dokáže poslat své rodiče někam. Zásadně neargumentují, jsou spokojení s jednoduchými „pravdami“, které vnímají jako dogmatické. Naproti tomu druhé rádi poučují, hlavně o těch svých „pravdách“. Svět vnímají ploše, pochopit jiné dimenze problému je nad jejich síly a co je horší, jejich vidění je v současném Česku oblíbené.

7.12.2013 v 10:28 | Karma: 9,30 | Přečteno: 472x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik