Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejhorší režisér na světě?

V tomto světě se dnes „nosí“ být v něčem „nej“. Muž, který si nechává narůst nehty dlouhé tak, až připomínají ohavné kořeny nějakého starého stromu. Žena, která se chlubí nejvyšším počtem svých milenců atd. Režisér Ed Wood, svým dílem kdysi stanovil novou kategorii „nej“ ve filmovém umění. Jenže když se na Woodovy filmy podíváte, působí jako avantgarda oproti dílu režiséra, o kterém zde bude řeč.

Německý režisér Uwe Boll již nějakou dobu natáčí filmy podle počítačových her. Jeho kameře neunikly takové tituly jako Alone in the Dark, House of the Death, Far Cry či Postal. Fanoušek těchto her se pozastaví nad žánrovou růzností, těchto kdysi populárních počítačových titulů. Všem těm žánrově velmi pestrým filmům je však jedno společné. Jsou příšerné, a i když můžete mít námitky vůči různým oceněním jako je např. Zlatá malina, zde musíte dát kritikům za pravdu. Dvakrát byl na tuto cenu nominován a třikrát ji získal. V roce 2008 vznikla petice, za to, aby přestal natáčet. Stejně tak jako od těch dob stoupá počet podpisů na zmiňované petici, stoupá i Bollovo ego.

Ačkoli jde o německého režiséra, točí anglicky. To, že natáčí filmy jenom podle počítačových her, není tak docela pravda. Jeden film se z jeho filmografie vymyká. Jde o válečný film Tunnel Rats z prostředí Vietnamského konfliktu a naopak tento film posloužil jako předloha počítačové hře. Boll, vystudoval literaturu, své filmy točí, dá se říct „na koleně“. Jedná se o nízkorozpočtové projekty, které si financuje a produkuje sám. Naproti tomu vystupuje velmi arogantně. Své kritiky vyzývá do boxerského ringu, sám sebe dokonce vidí jako „jediného génia filmového průmyslu[1] a považuje se za nového Eda Wooda.  Ze své filmografie si nejvíce cení filmové adaptace kdysi populární hry Postal. Točí už od roku 1991 a je zajímavé, že i když jeho první celovečerní film German Fried Movie dostalo na databázi IMDb 1,3/10 hovořilo se o něm jako o potenciálním nejlepším německém filmu roku 1991. Žádný z Bollových filmu však na databázi nepřekonal hranici dvou bodů, teprve až do roku 2000. Nejlépe hodnoceným filmem, ze všech filmů, které v tomto roce natočil, bylo dílko s názvem Hearth of America, vycházející ze skutečné události masakru na columbijské střední škole. Tímto filmem také končí éra zpracovávání svých témat a nadchne se pro adaptace slavných počítačových her.

Proč jsou Bollovy filmy tak špatné. Zřejmě proto, že je režisérovo ego větší, než znalost řemesla. Úmyslně porušuje základní pravidla filmového jazyka, a celek působí tak, jako byste dali průměrnému fanouškovi počítačových her kameru, vyslali ho do přírody a nechali ho točit film. Leckterý fanoušek by však natočil mnohem lepší dílo, než Boll. Od střihu, po práci s herci je to katastrofa, kterou by vyučující na filmových školách měli svým studentům pouštět jako výstrahu jak rozhodně netočit film. Leckterý amatér, kterému se dostane alespoň základního poučení o filmařském řemesle, by Bolla hravě překonal. Jenže filmový svět má rád rarity a Bollovy filmy dokážou vydělat. Díky trhlině v německém dotačním systému si Boll může dovolit točit tyhle propadáky. Jeho ego a sebestředné vystupování mu zase zajišťuje pozornost médií a dokonce se hovoří o specifické filmové kategorii Bollových filmů. Jde tedy o zaručeně nejhoršího režiséra, a proč jsem tedy v názvu tohoto článku použil otazník? Domnívám se, že dříve či později se objeví Bollův konkurent. Fanoušků počítačových her je dost a ještě více těch, které by své představy chtěli na plátno „vykreslit“ kamerou. Jak se Boll se svou konkurencí bude potýkat, nevíme. Třeba to bude pořízek, který ho překoná v boxerském ringu, nebo ještě větší šílenec, který mu svými otřesnými filmy srazí ego, které si na svém šlendriánství zakládá. Rozhodně se zdá, že být v tomto světě nejhorším režisérem se zatím vyplácí.

 

 

 

 

 

[1] V tomto svém sebehodnocení používá jedno vulgární slovo, které by mi u správců blogu asi neprošlo, proto se zde dopouštím drobné „cenzury“ s tím, že ono chybějící slovo nezměnilo význam a vyznění celého výroku. Také připomínám, že z jeho strany nejde o recesi, on to myslí vážně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | úterý 24.4.2012 20:47 | karma článku: 7,08 | přečteno: 982x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Hamás souhlasil s návrhem na příměří. Může jít o lest, píší v Izraeli

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  20:59

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Německo na Putinovu inauguraci zástupce nevyšle, Francie a Slovensko ano

6. května 2024  16:14,  aktualizováno  20:36

Německo v pondělí oznámilo, že nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta...

Za další případ pohrdání vás můžu poslat do vězení, varoval soudce Trumpa

6. května 2024  20:17

Soudce v probíhajícím procesu s Donaldem Trumpem v pondělí rozhodl, že americký exprezident...

Ve hře o post ministra je nyní i Ženíšek. TOP 09 chce vybrat tento týden

6. května 2024  16:43,  aktualizováno  20:10

Při hledání kandidáta do vlády na post ministra pro vědu, výzkum a inovace začala TOP 09 skloňovat...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik