Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nad prezidentskými volbami v USA (Komentář)

Je 27. července 2004 a na bostonské pódium přichází někdejší senátor státu Illinois Dick Durbin. Není však hlavním řečníkem, i když na něho teď posluchači v sále i u televizních přijímačů upírají svůj zrak. Jsme na předvolebním sjezdu Demokratické strany a Dick Durbin zde ve své úvodní řeči oslavuje muže, který za chvíli vystoupí na pódium, aby do svého publika vlil novou naději a předvedl své rétorické schopnosti, o kterých se jednou bude psát v příručkách pro politický marketing. Nyní je to vycházející hvězda Demokratické strany, od které si toho mnozí hodně slibují. Na pódium vkročí energicky a odhodlaně, jeho řeč bude sebevědomá, plná přesně vyvážených gest, která jakoby doplňovala jeho zvučný baryton. Sám sebe prezentuje jako ztělesnění amerického snu, snu o synovi zahraničního studenta z Keni, který chtěl pro své děti lepší budoucnost, snu o pracovitém mladíkovi, který se dokázal vyšplhat až na vrchol. Tyhle sny má Amerika ráda a budoucí 44 prezident Spojených států to dobře ví.

V souvislosti s prvními projevy Baracka Obamy se vynořuje zásadní otázka, kterou si dozajista pokládají i sami Američané: Může nás Obama ještě vůbec něčím překvapit? Posuňme se v čase od prvních smělých krůčků nynějšího obhájce prezidentského křesla k debatám, které nyní probíhají. Obamova gesta jakoby náhle vybledla a dříve tak hojně oblíbené mávání směrem k publiku, které si tímto způsobem Obama často získával, jakoby ztrácelo svůj mocný účinek. Nicméně v showbyznysu a tím americká politika de facto je, mají výhodu známé tváře a známá gesta. Obamův protikandidát Republikán[1] Mitt Romney však má patrně v záloze silnou zbraň. Američané se totiž už pomalu začínají probouzet z okouzlení prvním afroamerickým prezidentem, jehož akcent na naději v lepší budoucnost už pomalu ztrácí svůj prvotní lesk.

Na otázku, kdo bude budoucím prezidentem USA, si lze odpovědět jednoduše. Je to vlastně jedno. Teď zde nepíši z pozice středoevropana, kterému americké volby mohou být svým způsobem ukradené, ale z pozice pozorovatele americké domácí i zahraniční politiky. Totiž rozhodujícím faktorem směřování USA jsou lidé z administrativy budoucího prezidenta. Tento fakt asi nemusím dvakrát připomínat těm, kteří se profesně či neprofesně zabývají mezinárodními vztahy, diplomacií či aspekty[2] zahraniční politiky jednotlivých států. Ti se samozřejmě s největší pravděpodobností setkali s odbornými pracemi, které se postupem jednotlivých prezidentských administrativ zabývají do hloubky. Laikům snad pro zjednodušení připomenu, že to prezidentská administrativa nastoluje témata a tudíž je velmi iluzorní hodnotit úspěšnost jednotlivých prezidentů USA bez ohledu na tento fakt.

Kdo velmi pozorně sleduje prezidentskou debatu v USA, tomu by neměl uniknout jeden detail, který se na první pohled zdá povrchní. Totiž velmi často se zapomíná na osobnosti kandidátů na post viceprezidenta. Zatímco Obama (který se prezentuje jako dynamický a energický) zůstal věrný Joe Bindenovi,[3] jenž tento post také obhajuje, vsadil Romney na relativně mladého Paula Ryana.[4] Je to vlastně jistý druh předvolební taktiky. Od Bindena se totiž bude čekat, že svůj úřad povede jako doposud, naopak od Ryana se čeká, že minimálně přehodnotí dosavadní výdajovou politiku USA. Ti voliči,[5] kteří se v minulých prezidentských volbách rozhodli pro vizi naděje, kterou jim Obama v předvolebním období sliboval, budou velmi opatrní. Lze tedy říci, že Obamova současná situace se do určité míry podobá situaci G.W. Bushe, kterého Obama v předchozích prezidentských volbách vystřídal v Bílém domě. O výsledku amerických prezidentských voleb tak dozajista rozhodne míra zklamání zdejších občanů a jejich důvěra, či nedůvěra ve slibované změny. Rétorické figury i využívání nových médií v amerických politických kampaních se tak, zdá se, pomalu ale jistě míjejí účinkem. Určitá otrávenost z politiky, která se mění v až apatickou lhostejnost o správu věcí veřejných, ovlivňuje i americké voliče. Mladí lidé, kteří v předcházejících prezidentských volbách tvořili pilíř Obamovy politické kampaně, začínají být vůči slovům o vizích lepší budoucnosti Spojených států imunní, zvláště v prostředí amerických univerzit, kde pomalu ale jistě stoupá počet čínských studentů. Ostatně postoj k Číně do prezidentské volby nakonec ve velké míře zasáhne také. Američané, vychováváni k patriotismu a obezřetnosti vůči „rudému nebezpečí“, musí být nutně zmateni, protože si samozřejmě uvědomují bytostnou přítomnost nového, silného konkurenta v mezinárodním prostředí, kterému dominuje obchod a mezinárodní ekonomie.

Nakonec se však zdá, že ať už dopadnou listopadové, americké volby jakkoli, mohou pouze ukázat, do jaké míry se sami Američané dokážou poučit z vlastních chyb.   



[1] Od dob vlády G. W. Bushe Jr. to mají Republikáni nejenom v Americe složité. Nicméně bych si netroufnul, s ohledem na současné společenské klima v USA, Republikány odepisovat, jako to často dělají některá evropská média (častěji samozřejmě ta pro-liberálně zaměřená).


[2] Mezinárodní politickou ekonomií, obranou a bezpečností, energetickou a surovinovou bezpečností atd.


[3] Ročník 1942, první římský katolík v tomto úřadu.


[4] Ročník 1970, člen Sněmovny reprezentantů od roku 1999.


[5] Nehledě na stranu, kterou tradičně volí (i někteří republikánští voliči dali v minulých prezidentských volbách svůj hlas demokratu Obamovi).

Autor: Pavel Lopušník | sobota 20.10.2012 13:59 | karma článku: 7,34 | přečteno: 726x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Rakušan: Fňuk, fňuk ANO je legrační. Nenecháme se vytočit, řekl Havlíček

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  11:32

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima...

Další předvolební útok v Drážďanech. Terčem byl stánek protiimigrační AfD

5. května 2024  11:22

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Na Berounsku spadl horkovzdušný balon. Zamotal se do větví stromů a uvázl

5. května 2024  10:47

V Trubíně na Berounsku spadl v sobotu večer do korun stromů horkovzdušný balon. Cestovalo v něm pět...

S pobytem v tuzemských lázních mají zkušenost dvě pětiny Čechů

5. května 2024  10:39

S pobytem v tuzemských lázních má zkušenost 40 procent Čechů. Z nich téměř polovina byla v lázních...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik