Senát zamítl zmrazení platů politiků

Zpráva, která patří ke koloritu naší politické scény již dlouhá léta. Od odcházejícího od A. Babiše byl tento krok čirou zlomyslností, jak odhalit ledví budoucích vládních politiků, kterak to s tím avizovaným šetřením myslí.  

Proti návrhu hlasovali i členové hnutí ANO a ČSSD, kteří v senátu zbyli. Podle senátora starostovské mafie Petra Holečka se jedná o populistický krok končící vlády.

 

Nastupující garnitura plánuje sice snížení schodku, ale její postup nebude zabředávat do podobných populistických tendencí, jaké jí naschvál předkládá odcházející kabinet.

 

Ušetřit by chtěl na provozních výdajích státu. „Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni ten deficit rozpočtu skoro o 100 miliard snížit,“ řekl Fiala. Zopakoval, že jeho vláda nechce zvyšovat daně, protože zkrotit výdaje státu lze bez tohoto opatření.

 

Možný ministr financí Zbyněk Stanjura byl již konkrétnější:

 

Osobně považuji celoplošné slevy na jízdném za chybné, celý tento princip je chybný. Znám plno seniorů, kteří z toho nic nemají, protože nepotřebují nebo nemohou cestovat. Systém, tak jak je teď nastavený, nepovažuji za spravedlivý. Každá pomoc musí být adresná,"

 

Zatímco pan Fiala navrhuje myšlenku kulatého čtverce, pan Stanjura, ač tvrdí, že důchody se snižovat nebudou, naznačuje, kterým směrem kroky nové vlády povedou. Hlavně adresnost.

 

Podle Markéty Pekarové Adamové stát na slevách na jízdném ušetří 6 miliard korun, otázka je, kde vezmou ten zbytek, aby bylo dosaženo 100 miliard? Jediná možnost, kde vzít peníze a nezvyšovat daně, je privatizovat to, co dosud privatizováno nebylo.

 

Návrh (na zmrazení platů) měl v době koronavirové epidemie ušetřit zhruba tři čtvrtě miliardy korun.

 

Je paradoxem, že šetřit se má na provozních výdajích státu, přičemž politici jsou z těchto výdajů jako oddělená řídící jednotka vyloučeni: šetřit se bude všude jinde jen ne na nich.

 

 

Důvěra společnosti je zřejmě po volbách již nezajímá. V senátu i v parlamentu budou mít většinu, tudíž jsou schopni prosadit kdejaké svinstvo, inu, to se to zase bude privatizovat.

 

Na druhou stranu dělat vrcholnou politiku za ty prachy bych nechtěl, být stále na očích, rozhodovat a mít stále nad sebou meč Damoklův, být terčem útoků novinářů, to všechno musí být pro normálního člověka vyčerpávající, jistě si to zaslouží řádné ohodnocení, jenomže myšlenka, že politici by měli dostávat tolik peněz, aby nemuseli krást, je bohužel zcestná, protože jak píše Balzac: přání bohatého je získat větší bohatství.

 

Všechny ústrky nepříjemnosti a nervové vypětí však kompenzuje afrodisiakum moci, je jedno jaký zrovna panuje režim, politici musí být proto zvláštní bytosti s hroší kůží, aby ten nápor na svou osobu vydrželi. Profesor Koukolík tvrdí, že mezi špičkovými manažery a vysokými politiky se objevuje daleko vyšší procento deprivantů, než v běžné populaci.

 

Jejich rozhodování je proto limitováno právě jejich psychickou odlišností: nedostatek empatie a sebestřednost bývá hlavním znakem povahy části současných politiků na vrcholu politické moci.

 

Chtít po nich takovou hloupost, aby na sobě šetřili, je nesmysl.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/platy-politiku-

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/fiala-veri-jeho-vlada-dokaze-usetrit-100-miliard_2110171425_voj

https://zpravy.magazinplus.cz/3034-bude-se-skrtat-hned-jak-se-ujmeme-vlady-rika-budouci-ministr-financi-a-prozradil-co-si-mysli-

https://www.idnes.cz/volby/slevy-na-jizdnem-studenti-seniori-anketa.A210922_205039_domaci_albe

Autor: Jan Lněnička | středa 27.10.2021 18:23 | karma článku: 32,39 | přečteno: 621x