K zemi hleď!

Film, vznikl v produkci streamovací platformy Netflix, natočil a napsal k němu scénář režisér Adam Mac Kay. Rád bych napsal, že je to karikatura našeho světa, ale není, ukazuje jeho hloupost a omezenost v plné nahotě.  

K zemi se blíží kometa, která sežehne všechno živé, ale médiím jde především o sledovanost.

Ta se neměří pouze v Americe, ale i u nás se nejen soukromé společnosti, ale i veřejnoprávní média chlubí, kolik mají „folloverů“. Známé je zaklínadlo všech televizních producentů: lidi to prostě chtějí. Chtějí zábavu, banalitu a povrchnost, tak máme možnost sledovat úplně stupidní soutěže, nebo jako v tomto filmu rozvodovou aféru naprosto blboučké pěvecké hvězdičky.

 

Marná je snaha vědce seriózně vysvětlit, že se blíží konec světa, zpráva zapadne, diváci si spíš všímají jeho sex appealu, jeho vědeckou kolegyni pak po jejím hysterickém záchvatu ve studiu veřejně zostudí na sociálních sítích.

 

Když je nakonec zpráva o konci světa přijata, rozpoutá se velkolepé divadlo. Svět se rozdělí na ty, kteří tomu, že všichni umřeme, věří, a ty kteří tuto zprávu považují za konspiraci mocných. Na sociálních sítích to jiskří, nemusíme chodit daleko, známe naše čacké bojovníky za covidovou svobodu i popírače klimatických změn.

 

Politici jsou naprosto bezzubí, sledují jen své volební preference, a podle toho se přiklání na tu či onu stranu. Ve filmu hraje prezidentku úžasná Meril Streep, jejím hereckým kreacím máme sice možnost se smát, ale protože jsme viděli dobové kreace Donalda Trumpa, nebo Miloše Zemana, může nás přepadnout spíš smutek z toho, kdo nám vládne.

 

Smutek z toho, že jsme si ty lidi zvolili na základě PR agentur a reklamních týmů, které volební kampaně šijí přesně na míru toho, co si lid žádá, podobně jako u televizních producentů: lidi to chtějí slyšet. Povídání o globální katastrofě je nuda a Greta Thunberg je hysterka, jedině IVK ví, že klimaalarmismus je nové náboženství.

 

Když už se má zachránit svět, tak to musí být s pořádnou pompou, ohňostrojem a nastrčeným hrdinou, který se za všechny obětuje, aby to vypadalo. Hlavní je sledovat volební preference, který takový akt přináší. Kolikrát jsme slyšeli, že jsme "best in covid"?

 

Aby byl labyrint světa kompletní, nesmí ve filmu chybět ani vizionář ve formě autistického miliardáře typu Elona Muska nebo Steva Jobse, který v blížící se kometě vidí příležitost; kometa v sobě nese totiž nerostné bohatství, které by mohlo přinést spásu lidstva.

 

Nad tím vším zmatením světa se vznáší duch kapitálu, dobře uložených investic a maximalizace zisku, které nás zvolna vedou do katastrofy. Namísto spásání planety, bychom se měli uchýlit ke spasení, ale od miliardářů se jej nedočkáme.

 

Nedívejte se nahoru, nedívejte se do budoucnosti, hlavně se dobře bavte.

 

Na závěr si dovolím jednu malou poznámku:

 

Je trochu paradoxní, že film, který popisuje v mnoha ohledech neutěšený stav světa, kvůli tomu, aby na sebe vydělal, oslovil lidi a přitáhl je k obrazovkám, je obsazen největšími hvězdami Hollywoodu.

https://www.csfd.cz/film/906706-k-zemi-hled/prehled/

Autor: Jan Lněnička | pondělí 17.1.2022 20:25 | karma článku: 13,77 | přečteno: 529x