Tanečky kolem majora Zemana

Tento nejkontroverznější český seriál, nástroj propagandy komunistické moci, měl po listopadu 1989 zajímavou historii, která právě nyní dosáhla nečekaného vyústění. Bulvárního, jak jinak.

Režisér Jiří Sequens začal v roce 1974 natáčet třicetidílný seriál o příbězích majora Zemana, který pokrýval léta 1946 – 1976 a tedy historické událostí v naší zemi, ale také vývoj a rozvoj české kriminálky. Zpočátku údajně měli se scenáristou Janem Procházkou docela neškodné úmysly o klasické české detektivce. Jenže během schvalovacích řízení a pod dohledem zkušených tehdejších kriminalistů začaly jednotlivé díly nabývat zcela jiné podoby, a u některých převážila politická stránka věci nad onu detektivní (Hon na lišku, Loď do Hamburku, Mimikry, Štvanice a další).

Přesto filmařské kvality Jiřího Sequense dodaly jednotlivým dílům poutavost a napínavost, důraz na vykreslení doby i na herecké výkony z mnoha dílů dělají dodnes filmařsky dokonalá díla. Některé díly dokonce jsou čistě detektivní (Smrt u jezera, Romance o nenápadné paní, Loupež sladkého I, a samozřejmě čistě hororový a nejoblíbenější díl Studna).

Není divu, že po listopadu 1989 nastalo velké zmatení v tom, jak se k seriálu postavit. Fanoušci se dožadovali v rámci demokracie jeho uvedení na obrazovkách televize. Vznikly první webové stránky. Začal vycházet znovu komiks Káji Saudka o majoru Zemanovi. Dokonce i nějaká ta reedice knih podle seriálů se na trhu objevila. Samotný seriál se však stal trezorovým dílkem. Velké a oprávněné protesty měla hlavně Konfederace politických vězňů.

První, kdo seriál nakonec odvysílal, byla slovenská televize a na internetu se objevily první ripy, vyvažované cenou zlata, když to přeženu. Nejlépe se k uvedení seriálu nakonec postavila Česká televize, která ke každému dílu natočila dokument, jak to ve skutečnosti bylo. A konečně jeden z pracovníků ČT nakonec vydal i velmi zajímavou knihu o zákulisí vzniku seriálu Major Zeman: Propaganda, nebo krimi? (Práh 2005), kde autor Daniel růžička shromáždil i mnohé tajné materiály StB či ČsT.

Uvedení na jedné komerční televizi pak již v podstatě jen vyšumělo – kdo chtěl, měl už seriál ve slušné podobě nahraný. Dlouho se uvažovalo, zda seriál vydat na DVD. Nejprve vedení ČT vydat seriál odmítalo, protože by šlo podle něho o propagaci komunismu (což je veselý fakt vzhledem k tomu, že ve vedení ČT se nacházel bývalý komunistický funkcionář a že současná mládež netuší, co komunismus znamená).

Nakonec měl seriál vyjít na DVD v podobě, v jaké byl uveden na obrazovkách ČT – tedy s vysvětlovacími dokumenty, s tištěnou přílohou, kde by byly výňatky z výše zmíněné knihy. Nestalo se tak, a myslím by bylo zajímavé prozkoumat, proč se tak nestalo.

Seriál nyní vychází v bulvárním plátku. Kvalita DVD je otřesná – na DVD-5 jsou hned dva díly (tedy bitrate je snížený, kvalita obrazu také), vše bez bonusů, bez kapitol, s titulky spustitelnými jen přes dálkové ovládání. Ale za 38 Kč to koupí každý. Na vysvětlující dokumenty rovněž zapomeňte.

A tak kauza major Zeman končí tradičně česky kocourkovsky – po velkém haló a spoustě řečí vychází jako příloha bulvárního deníku, Konfederace politických vězňů také žádné prohlášení nevydala, takže vydání tiše toleruje, a člověk si říká – proč to nešlo hned v 90. letech? Proč všechno to zaklínání se tím, že nebudeme propagovat komunismus? Jak vidno, když jsou finance, jdou stejně všechny ideje stranou.

Autor: Jan Lipšanský | středa 7.11.2007 7:12 | karma článku: 25,56 | přečteno: 4198x
  • Další články autora

Jan Lipšanský

Když se ze zábavy stane kšeft

5.10.2012 v 10:57 | Karma: 14,42

Jan Lipšanský

Jak se mění význam slov

6.6.2012 v 12:51 | Karma: 18,81

Jan Lipšanský

Teď, když máme, co jsme chtěli

14.11.2011 v 8:57 | Karma: 17,14