Nová forma graffiti – stickers a stencils

Jestliže jezdíte tramvají kolem letenské pláně (kde se nyní staví další údajně nezbytný silniční tunel), zkuste si všimnout naproti Špejcharu domu s číslem 104. Uvidíte na něm jakési reliéfní nalepovací graffiti... Pátral jsem, co je to za novinku.

Web Pasofce Přiznávám na rovinu, že v graffiti se nevyznám, rozeznám maximálně graffiti a tagy (podpisy). A když jsem se pokoušel na internetu najít nějaké podrobnější informace, zjistil jsem, že existuje několik komunit tvůrců graffiti, z nichž některé dokonce mezi sebou svým způsobem „válčí“. Jiné si přemalovávají tagy jedněch tagy druhých, až na zdech vidíte naprosto nesmyslné změti čar.

Nechci v tomto článku moralizovat, nakolik graffiti hyzdí tvář města – ono záleží na graffiti a graffiti, a samozřejmě na tvůrcích; a také mnoho mladých pošuků musí svůj podpis (tag) umístit, kam je napadne, nejlépe na čerstvě namalovanou fasádu historického domu, a je jim jedno, že skuteční mistři graffiti podobným vandalským postojem zvysoka opovrhují.

Mne zaujala tato nová forma graffiti. Ten dům naproti Špejcharu vypadá vybydleně, možná je to nějaký squat, kdo ví? Ale ony reliéfní graffiti s nápisy Z1PR a Point jsou zdálky a dobře viditelná. A když pojedete kolem Hradčanské, ejhle, na jednom vstupu do vestibulu uvidíte nalepený nápis Create.

Chvíli mi trvalo, než jsem na internetu našel alespoň pár slov k této pro mne zajímavé novince. Google na dotazy typu „reliéfní graffiti“, „nalepovací graffiti“ apod. mlčel. Nakonec jsem jiným zadáním našel, co jsem hledal, takže se mohu podělit s těmi, koho by to zajímalo...

Na Street Art webu (http://wmm.balli-jb.com) se dozvíme, že „street art je pojem pro umění prezentované na veřejných místech, většinou anonymními umělci... Forma ... se dá identifikovat podle technik – ať je to lepení nálepek (stickers), graffiti (již známé, ale je poněkud odlišnější), různé typy plakátu, nebo stencils (šablon).“

Dále se dozvíme, že proto je také street art označováno někdy jako post-graffiti nebo někdy také jako neo-graffiti a že je lze najít všude na světě. A pak je zde seznam známých českých umělců, z nichž ejhle! vidím hned dvě povědomě znějící jména – Point a Zipr.

Point má dokonce své webové stránky se svým uměním - http://www.onepoint.cz. zde najdete (stejně jako na předešlém webu) i některé ukázky. Ale nejvíce mne zaujaly kachničky Pásofce (http://pasofec.tym.cz), které mi přijdou, že jako jedny z mála graffiti přinášejí i dobrou náladu.

Autor: Jan Lipšanský | středa 8.8.2007 7:05 | karma článku: 20,83 | přečteno: 3468x
  • Další články autora

Jan Lipšanský

Když se ze zábavy stane kšeft

5.10.2012 v 10:57 | Karma: 14,42

Jan Lipšanský

Jak se mění význam slov

6.6.2012 v 12:51 | Karma: 18,81

Jan Lipšanský

Teď, když máme, co jsme chtěli

14.11.2011 v 8:57 | Karma: 17,14