Vrátí Josef Mašín vyznamenání?

V souvislosti s výrokem pana Mašína o morálním úpadku Česka jsem si vzpomněla,  jak John Lennon vrátil řád Britského impéria, aby vyjádřil svůj protest proti válce ve Vietnamu a britské podpoře zásahu nigerijských vojsk v Biafře.

Každý národ má své hrdiny, svou úroveň a způsob jak dát najevo svůj nesouhlas.

Bylo by tedy docela logické předpokládat, že  pan Mašín, který bojoval proti bolševikovi, by podobně jako Lennon mohl protestovat proti tomu, že v naší zemi komunisté opět získávají moc a dokonce o premiérovi se šušká, že pracoval  jako tajný agent.

Ale tohle kupodivu  zmíněnému hrdinovi nevadí, podobné vyjádření o politické situaci či minulosti pana premiéra by bylo asi příliš odvážné. To není jako podříznout svázaného a omámeného člověka.

Panu Mašínovi vadí, že stát nepovolil exhumaci těla jeho matky. Tohle docela chápu a neúctu k mrtvým odsuzuji, sama jsem se zde nedávno pozastavila  v článku o  J.J Rybovi nad tím, že církev  nepovolila jeho řádný pohřeb jen  proto, že byl sebevrah. Tím spíše je překvapující, jak mnozí dobří čeští křesťané laxně přistupují k faktu, že Mašínové jakožto vrazi byli vyznamenáni.

Také je podivné, že ač věděl že je matka nemocná, místo aby se o ni jako vzorný syn staral. utekl přestože věděl, jak bude se zbytkem rodiny po jeho odchodu na Západ nakládáno. Mimochodem  paní Mašínová zemřela na rakovinu, je jen otázkou jak moc se na té její nemoci podepsaly i problémy , trápení a starosti, které jistě měla, a které si, sama jako matka, umím velice  dobře představit. A že pobyt ve vězení vše jen urychlil je nepochybné.

Také paní Mašínová mladší, ač veřejně prohlašuje že se stydí, že je Češka,  přijala cenu a ocenění jako bojovnice, nestydí se zde v Česku žít, nestyděla se žít ani s manželem jehož politický profil rovněž nebyl  právě košer.RIBANSKÁ, Anna. Mašínová: Dítě bych na tento svět nepřivedla. Stydím se, že jsem Češka [online]. Galerie-ne.cz, 2013-09-23 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online.

A tak mě napadá, srovnání Lennona a pana Mašína je vlastně jako srovnávat nebe a dudy-dvé diametrálně odlišné osobnosti, z nichž jedna byla proti zabíjení, a druhá naopak. 

A mimochodem, ani  ta demokratická a svobodná Amerika nejedná s těmi, kdo kritizují stávající systém ,právě v rukavičkách.  Lennonův politický aktivismus  způsobil kromě jiného, že mu  FBI odposlouchávala telefon, bylo odmítnuto prodloužení povolení k pobytu v USA. Lennon se soudně odvolával po další tři roky, než vyhrál soud a byla mu vydána zelená karta. K tomu došlo v červenci 1975, tedy několik měsíců po abdikaci Nixona na úřad prezidenta 
Lennon spent the next three and a half years in and out of deportation hearings until 8 October 1975, when a court of appeals barred the deportation attempt, stating "the courts will not condone selective deportation based upon secret political grounds"
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Lennon 

Ale vraťme se ještě k Mašínovi a tvrzení že není vrah, ale že bojoval ve válce proti bolševikovi. Jenže ani ve válce není  legální podříznout svázaného zajatce-to by byl válečný zločin. A která země vyznamenává válečné zločince? Ostatně  opravdu byla válka ?

Podle filozofa Jana Sokola, když mluvil o úloze hrdinů v českých dějinách, se však oba bratři mýlili. „Válka fakticky nebyla. Když není válka, platí občanské zákony, které se mají dodržovat, ne kvůli státní moci, ale kvůli soužití mezi lidmi,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/pribeh-masinu-neni-cernobily-bratri-se-mylili-neslo-o-valku-mini-filozof-sokol.A170308_142637_ln_domov_rsa

 

Autor: Libuše Palková | úterý 19.2.2019 7:15 | karma článku: 37,17 | přečteno: 6070x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53