V Česku hladoví 100 000 dětí

Návrh dávat dětem obědy ve školách zdarma byl odůvodňován prohlášením, že spousta dětí neobědvá jen proto, že rodiče nemají peníze. A tak někoho napadlo, že to jim zaplatíme všichni, i těm jejichž rodiče jsou mnohem bohatší než my

Představa, že tolik dětí hladoví ve státě který tvrdí, že je u nás vše oukej a ekonomika jede na plné obrátky, je poněkud zarážející. Nevím zda to číslo není naddimenzované, aby to dojalo veřejnost a politiky, ale ti se nedali. Na druhé straně je fakt, že pokud někteří rodiče si radši koupí cigarety a chlast, než zaplatit dítěti v škole oběd, tak opravdu nevidím důvod,  proč by stát měl z daní těch poctivě pracujících platit všem dětem obědy a de facto umožnit jejich nezodpovědným rodičům, aby sobecky mysleli víc na sebe než na potomky. Mimochodem velmi rozumný blog na téma obědů napsala paní Zuzka Součková, a v podstatě s ní souhlasím.
https://zuzkasouckova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=696651

Pokud jsou u nás skupiny, které ani navzdory tvrdé dřině nemají příjmy natolik vysoké, aby dětem zaplatili tak základní věc jako je oběd, pak je to selhání státu který není schopen zabezpečit dostatečnou životní úroveň. V obou případech je to řešení diskutabilní a populistické, a hodně vlastně připomíná mnohé z bolševických myšlenek. Mimochodem pamatuji, že za bolševika byly ve školách povinné zubní prohlídky a vzhledem k tomu,  v jakém katastrofálním stavu jsou zuby dnešní generace, když už vláda chce něco užitečného pro děti udělat, proč ne třeba návrat zubařů do škol?   Číslo 100 000 hladovějících dětí zní opravdu děsivě, za zmíněného nenáviděného bolševika jsme takové zprávy neslýchali, možná to před námi jen šikovně maskovali.

Shodou okolností 100 000 je počet jídel, které denně vydají v indickém Amritsaru.  Zdarma se zde může najíst každý poutník bez ohledu na vyznání a společenskou třídu a z toho vyplývající kupní sílu Jediná podmínka je že se zapojí do přípravy, popřípadě pomůže s mytím nádobí.  Dá se proto říci, že indičtí Sikhové tak charitu a dobročinnost dovedli do vyššího levelu, než je tomu zvykem u nás. Žádné sbírky, kdy pořádající osoba či instituce má potřebu se tak zviditelnit a zdůraznit svou ušlechtilost, popřípadě vztahovat dobročinnost je  na ty, kteří jsou stejného smýšlení a víry, stejně tak darující se často nespokojí  s bezištnou anonymitou   Kdo jsou Sikhové si snadno vyhledáte, zdůraznila bych jen jednu věc: Mezi jejich hlavní povinnost patří povinnost chránit slabší či chovat se s respektem ke každému člověku. Všichni lidé bez rozdílu víry, národnosti, rasy, pohlaví či kasty jsou vítáni vgurudvarách. Pro návštěvníky je připravena i možnost ubytování v přilehlých ubytovnách. Součástí obřadů je ilangár, tedy bezplatné jídlo pro všechny návštěvníky. Křesťanské misii například v Africe a jinde se také starají o potřeby chudých domorodců, ovšem za předpokladu, že se vzdají svého původního náboženství a stanou se křesťany. V Amritsaru jak vidno, je nasycen každý bez ohledu na víru. 

A tak ač Indie jako celek patří mezi země s velkou chudobou a společenskými rozdíly, na příkladě Sikhů z indického Pandžábu je jasně vidět, že všechno je vždy o lidech a jejich dobré vůli stát se lepším člověkem. A pak už je jedno jestli je křesťan nebo žid, Evropan nebo Ind.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libuše Palková | pátek 18.1.2019 13:06 | karma článku: 39,29 | přečteno: 10021x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53